NEWSLETTER Stowarzyszenia Teraz Odra z dnia 20.06.2017 r.

Przegląd informacji z obszarów gospodarki, rozwoju śródlądowych dróg wodnych, żeglugi, gospodarki wodnej oraz turystyki.

Szczecin. FINAŁ REGAT WIELKICH ŻAGLOWCÓW [5-8.08.17]
tallships.szczecin.eu: „Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017.”
Więcej: tallships.szczecin.eu

Nowy program TVP3: TEMAT RZEKA
Więcej: tvp3.tvp.pl

Chcesz wiedzieć więcej o żegludze śródlądowej?
Polecamy zapis filmowy XVI Narady Przednawigacyjnej 2017
Związku Polskich Armatorów Śródlądowych (Szczecin, 3.03.17 r.)
Więcej: YouTube.pl

 


GOSPODARKA

Odra – niewykorzystana autostrada
wnp.pl (25.05.17): „Choć blisko Odry położonych jest wiele zakładów przemysłowych, to tylko w znikomym procencie mogą one wykorzystać rzekę jako drogę do przywozu surowców i wywozu produktów. Jak to się dzieje, że Polska pod względem wykorzystania dróg wodnych znajduje się w ogonie krajów Unii Europejskiej?”
Więcej: wnp.pl

Nowe terminale nad Bałtykiem. „Wielu inwestorów jest zainteresowanych przedsięwzięciem”
polsatnews.pl (19.06.17): „Dzięki inwestycjom w terminale w Gdańsku trzykrotnie wzrosną przeładunki. Nowe nabrzeża powstaną także w Gdyni oraz w Szczecinie i Świnoujściu – informuje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.”
Więcej: polsatnews.pl

Ruszyły prace nad reaktywacją portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu
gospodarkamorska.pl (8.06.17): „Spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale, przy współpracy PKP S.A., rozpoczyna prace nad reaktywacją portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu. Koszt inwestycji to 300 mln zł – powiedział w czwartek na spotkaniu z mediami prezes KKT Jarosław Zemło.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Kędzierzyn-Koźle. Szansa rozwoju dla portu i dla naszego miasta
gazetainformator.pl (29.05.17): „Spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale wkroczyła na ostatnia prostą. Istnieją spore szanse, że już latem tego roku ruszy budowa portu.”
Więcej: gazetainformator.pl

IX Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
pgt.pl (23.05.17): „W panelach poświęconych TSL dyskutowano o kolei, drogach, lotnictwie, gospodarce morskiej oraz logistyce. Podkreślano dynamiczny rozwój polskiego lotnictwa oraz naszych portów morskich, martwiono się o słabą żeglugę śródlądową i podkreślano duże nadzieje związane z Nowym Jedwabnym Szlakiem.”
Więcej: pgt.pl

Żegluga śródlądowa przeciw fedrowaniu pod Orzeszem
nowiny.rybnik.pl (10.06.17): „-Wstrzymanie postępowania to na razie połowiczny sukces, gdyż RDOŚ zapewne zwróci się do firmy, by uzupełniła ocenę oddziaływania na środowisko o stosunki wodne – podkreśla Gabriela Tomik, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych „Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej” z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu, a zarazem wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej. Niedawno zostało ono dopuszczone na prawach strony w rzeczonym postępowaniu. Decyzję podjął, na wniosek stowarzyszenia, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.”
Więcej: nowiny.rybnik.pl


ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA

ZOBACZ: Skład Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej
Więcej: mgm.gov.pl

Nowa ustawa ws. czasu pracy na statkach żeglugi śródlądowej
bhp.abc.com.pl (23.05.17): „6 czerwca br. wejdzie w życie nowa ustawa regulująca czas pracy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na statku żeglugi śródlądowej jako członkowie załogi lub personel pokładowy.”
Więcej: bhp.abc.com.pl

Wpłynąć w szybszy nurt
pb.pl (3.05.17): „Długość śródlądowych dróg wodnych w Polsce według danych GUS za 2015 r. wynosi ponad 3,6 tys. km. Z tego żegluga eksploatuje niecałe 3,4 tys. km. Raptem 214 km ma znaczenie międzynarodowe, czyli IV lub V klasę żeglowności. Zmieniają się natomiast wyniki przewozów. W 2015 r. rzekami przetransportowano niecałe 12 mln ton ładunków, czyli o 56 proc. więcej niż w 2014 r. (dla porównania: w małej Holandii przewieziono rzekami 110 mln ton towarów). Tzw. praca przewozowa wzrosła o 180 proc. Podobnie było w 2014 r. w stosunku do roku 2013. Ale w latach 2000-14 udział żeglugi śródlądowej w przewozach ładunków w Polsce spadł z 0,8 proc. do 0,4 proc.”
Więcej: pb.pl

Musimy gonić Europę – udział żeglugi śródlądowej w rynku przewozów cargo wynosi niespełna 3 proc.
pracujwlogistyce.pl (22.05.17): Rozmowa z Ireneuszem Miskim, wiceprezesem zarządu OT Logistics S.A.
Więcej: pracujwlogistyce.pl

UŻŚ w Szczecinie. Aktualizacja elektronicznych map nawigacyjnych
szczecin.uzs.gov.pl (14.06.17): „Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie informuje, że w dniu 14.06.2017r. opublikowana została nowa edycja śródlądowej elektronicznej mapy nawigacyjnej Inland ENC P17OD735 obszaru zharmonizowanego systemu usług informacji rzecznych RIS.”
Więcej: szczecin.uzs.gov.pl

UŻŚ w Szczecinie. RISweek w Belgradzie
szczecin.uzs.gov.pl (16.05.17): „W dniach 08-11 maja 2017 r. pracownicy Centrum RIS brali udział w spotkaniach europejskich grup eksperckich dotyczących usług systemu RIS pod nazwą RISweek.”
Więcej: szczecin.uzs.gov.pl

UŻŚ we Wrocławiu. Promocja żeglugi. Akcja „Otwarty pokład statku”
wroc.uzs.gov.pl (24.05.17): „Jako pierwszy zaprezentuje się i będzie wozić gości statek „TARA”. Rejsy odbędą się w dn. 19 czerwca w godzinach od 16.00 do 18.00.”
Więcej: wroc.uzs.gov.pl

Odra jest wysoka, więc na rzece ruch [ZDJĘCIA]
gazetalubuska.pl (17.05.17): „- To niecodzienny widok. Kiedyś barki na Odrze i Warcie to było coś normalnego. Teraz, gdy barka pojawi się na Odrze, to ludzie robią zdjęcia i pokazują ją dzieciom, jako prawdziwą rzadkość – mówi nasz Czytelnik. Ruch na Odrze możliwy jest dzięki temu, że rzeka ma wysoki poziom.”
Więcej: gazetalubuska.pl

Rząd wdraża użeglownienie Odry. Barki mają powrócić do Świnoujścia!
iswinoujscie.pl (18.06.17): „Odrze granicznej. Zarząd Portów w Szczecinie Świnoujściu wiąże z tą inwestycją ogromne nadzieje na ożywienie przeładunków towarów dostarczanych i odbieranych barkami.”
Więcej: iswinoujscie.pl

Nowa siedziba dla Żeglugi Śródlądowej
szczecin.eu (8.06.17): „Dziś odbyło się podpisanie aktu notarialnego dot. przekazania należącej do miasta nieruchomości przy ul. K. Kolumba, w której powstanie nowa siedziba Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.”
Więcej: szczecin.eu

Żegluga śródlądowa a historia – ekonomiczny powrót do korzeni
wgospodarce.pl (8.06.17): „O ile rozwój naszych dróg wodnych byłby konkurencją dla rozwiniętej i bogatej sieci takich dróg w Niemczech o tyle np. land Brandenburgia albo Saksonia-Anhalt jest ściśle zainteresowany współpracą z Polską, o czym mówił gość z Niemiec – Thomas Webel, minister ds. rozwoju regionalnego i transportu właśnie z Saksonii-Anhalt.”
Więcej: wgospodarce.pl

Wisła może być szlakiem transportowym, ale wiele jest do zrobienia
bydgoszcz.tvp.pl (17.05.17): „To była operacja dużej wagi: załadowana 20 kontenerami barka pokonała 440-kilometrowy odcinek w górę Wisły z Gdańska do Warszawy w dziewięć dni. W tym czasie prowadzono inwentaryzację tego fragmentu rzeki.”
Więcej: bydgoszcz.tvp.pl

EKG: Odra i Wisła wrócą na transportową mapę Polski
polskieradio.pl (12.05.17): „O szansach na reaktywację polskiej żeglugi rzecznej mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w Polskim Radiu 24 Andrzej Klimek, dyrektor dywizji żeglugi śródlądowej w OT Logistics.”
Więcej: polskieradio.pl

Na niemieckich rzekach i kanałach
gospodarkamorska.pl (10.05.17): „Słyszymy i czytamy więc, że udział śródlądowych dróg wodnych w niemieckim transporcie wynosi 12, 15 a nawet i 18% (takie liczby zapamiętałem), tymczasem dane z 2016 roku mówią o 4,8%. Oczywiście, to dużo – w liczbach bezwzględnych 221,3 mln ton, ale z tego „tylko” 55,2 mln ton między portami krajowymi. Już samo zestawienie ostatnich liczb wskazuje, że zrozumienia niemieckich procentów trzeba szukać w anatomii danych.”
Więcej: gospodarkamorska.pl


ŚRÓDLĄDOWE DROGI WODNE / ODW / Kanał O-D-L

Rzeki pieniędzy
nowyobywatel.pl (24.05.17): „Ministerstwo Rozwoju nie podjęło jeszcze decyzji, na co zostaną przeznaczone unijne pieniądze, których nie będzie w stanie wykorzystać spółka PKP PLK. Wśród ekspertów od programów unijnych coraz częściej mówi się, że po tą część funduszy chce sięgnąć Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zgodnie ze scenariuszem tego resortu, niewykorzystane przez kolej pieniądze miałyby wspomóc realizację pierwszego etapu dostosowywania rzek do wymogów konwencji AGN, czego koszt oszacowano na – przypomnijmy – blisko 9 mld zł.”
Więcej: nowyobywatel.pl

UŻŚ we Wrocławiu. Plan Junckera – inwestycje istotne dla żeglugi śródlądowej
wroc.uzs.gov.pl (16.06.17): „Ministerstwo Rozwoju opublikowało znowelizowaną lista potencjalnych projektów rządowych do wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji i Strategicznych. Projekty maja podstawowe znaczenie dla żeglugi Śródlądowej…”
Więcej: wroc.uzs.gov.pl

Czechy/Bohumin. Forum odrzańskie – czyli kanał Odra-Dunaj coraz bliżej
nowiny.pl (31.05.17): „Konferencje te są platformą wymiany informacji między instytucjami i podmiotami, działającymi po obu stronach granicy Polsko-Czeskiej, i zajmującymi się tematyką użeglownienia rzeki. Trzecia edycja konferencji odbyła się m.in. pod patronatem premier Polski Beaty Szydło oraz jej odpowiednika w Czechach, Bogusława Sobotki.”
Więcej: nowiny.pl

Obrady na temat rozwoju żeglugi śródlądowej w regionie

szczecin.tvp.pl (29.04.17): „Założenia do projektu ustawy o portach śródlądowych powinny być znane w ciągu roku – zapowiada wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To między innymi plany regulacji Odry, rozbudowy portów i elektrowni wodnych. Wsparcie w pracach nad ustawą deklaruje Europejskie Stowarzyszenie Portów i Żeglugi, którego komitet wykonawczy obradował w Szczecinie.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

W Szczecinie o żegludze śródlądowej podczas Kongresu Morskiego
onet.pl/RAI (8.06.17): „Raporty na temat udrożnienia polskich rzek przygotowuje Global Compact Poland. Wśród sukcesów polskiej administracji jest ratyfikacja i przyjęcie międzynarodowej konwencji AGN dotyczącej śródlądowych dróg wodnych. Jak podkreśla dyrektor generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski, może to zakończyć trwający kilkadziesiąt lat okres zaniedbywania żeglugi śródlądowej na Odrze i Wiśle.”
Więcej: onet.pl

Gliwice. Żegluga śródlądowa? Jesteśmy gotowi!
gliwice.eu (8.06.17 r.): „Odmulanie koryta żeglugowego kanału oraz modernizacja budowli towarzyszących zostało przewidziane, jako III etap tego złożonego projektu. Mimo to, już w tym roku RZGW w Gliwicach wykonał roboty pogłębiarskie na Kanale Gliwickim w woj. opolskim i śląskim.”
Więcej: gliwice.eu

Będą negocjacje z Niemcami. Chodzi o przywrócenie żeglugi na Odrze
wgospodarce.pl (7.05.17): „Polsko-niemiecką umowę z 2015 r., mającą zwiększyć ochronę przeciwpowodziową na granicznym odcinku Odry, należy renegocjować – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdaniem ministra umowa blokuje inwestycje na Odrze, związane z IV klasą żeglowności.”
Więcej: wgospodarce.pl

Rząd zrujnuje rzeki? Są dowody, że nie musi być tak źle. I że jednak nikt nie ruszy rzek w ogóle
wyborcza.pl (28.04.17): „Jak ta ruina ma właściwie wyglądać? Wbrew pozorom to nie jest w Polsce temat abstrakcyjny i obcy, bo przecież mamy już jedną taką rzekę, dużą i „zrujnowaną” – Odrę. Do lat 50. została uregulowana (wybudowano stopnie piętrzące, dzięki którym kontroluje się poziomy wody) na około 280 kilometrach…”
Więcej: wyborcza.pl

Barki zamiast tirów
wroclaw.tvp.pl (15.06.17): „Wrocław odwraca się do rzeki. Milionowe inwestycje w nabrzeża były strzałem w dziesiątkę. Teraz na miliardy czekają firmy transportowe. Tylko pogłębienie Odry i jej awans do przynajmniej trzeciej klasy żeglowności, otworzy rynek transportu rzecznego, który powoli zanika od lat 80.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Pół wieku na wodzie
radakapitanow.pl (30.05.17): „Człowiek nie powinien odwracać się od rzeki. O przyszłości Odrzańskiej Drogi Wodnej i bezpieczeństwie przeciwpowodziowym, rozmawiamy z kapitanem żeglugi śródlądowej i przedsiębiorcą z Kędzierzyna-Koźla Czesławem Szarkiem.”
Więcej: radakapitanow.pl

Jak mają wyglądać polskie rzeki?!
mpolska24.pl (17.05.17): „Blisko 100 lat temu pływały statki z Hamburga na Śląsk, choć nie było wtedy betonowej rzeki. Mamy w muzeum pocztówki z tamtego okresu. Może więc wystarczyby cofnąć się z techniką i troską o Odrę do lat przedwojennych, żeby rzeka znów ożyła? Wiele nie trzeba. Żeby choć nieco poprawić sytuację na środkowym odcinku Odry swobodnie płynącej, wystarczy puścić na rzekę tzw. bagrownice, które wyprofilują koryto rzeki i usuną naniesiony piasek z mielizn. Dlatego marząc o Marsie, warto może byłoby najpierw zejść na Ziemię.”
Więcej: mpolska24.pl

Ważny dla portów temat rzeka
swiatbiznesu.com (nr 6-7/2017): „Dr Krzysztof Woś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie o Odrzańskiej Drodze Wodnej, szansach na to, by stała się ona szlakiem międzynarodowym i znaczeniu rzeki dla rozwoju portów.”
Więcej: swiatbiznesu.com

Kanał Śląski – zielona przyszłość Czarnego Śląska
radakapitanow.pl (7.06.17): „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych „Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej” wystąpiło w dniu 22 maja 2017r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o dopuszczenie do udziału na prawach strony w postępowaniu środowiskowym o udostępnieniu i zagospodarowaniu złoża węgla kamiennego „Żory – Suszec 1” w obszarze górniczym „Orzesze”.”
Więcej: radakapitanow.pl

Kaskada Dolnej Wisły potrzebna od zaraz
rynekinfrastruktury.pl (3.05.17): „– To, ile dni w roku możemy pływać po Wiśle, zależy od jej uregulowania. Aby żegluga na najdłuższej z polskich rzek była możliwa, konieczna jest budowa Kaskady Dolnej Wisły i to jak najszybciej – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” dr hab. inż. Adam Bolt z Politechniki Gdańskiej.”
Więcej: rynekinfrastruktury.pl


GOSPODARKA WODNA

SEJM RP (13.06.17): Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy – Prawo wodne (druk nr 1529).
Więcej [FILM]: sejm.gov.pl

SEJM RP (9.06.17): Posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy – Prawo wodne (druk nr 1529)
Więcej {FILM]: sejm.gov.pl

Prawo wodne: Sejmowa chwila prawdy
parlamentarny.pl (25.05.17): „25 maja w Sejmie pierwsze czytanie ustawy Prawo Wodne. Ustawa będzie procedowana w ekspresowym tempie, musi zacząć obowiązywać od 1 lipca. Jeśli Polska do tego czasu nie uchwali nowego Prawa wodnego, Komisja Europejska będzie miała prawo zawiesić refundację środków z tego obszaru, a chodzi o 3,5 mld euro.”
Więcej: parlamentarny.pl

Czy zmiany w prawie będą bolesne dla przedsiębiorstw wod-kan?
inzynieria.com (9.06.17): „Ścieżka legislacyjna związana z uchwaleniem nowego prawa wodnego będzie bardzo szybka. Założenia są takie, aby prezydent podpisał ustawę jeszcze przed urlopem wakacyjnym posłów, czyli do 24 lipca br. Podkomisja, która zaczęła pracę nad ustawą, ma trzy tygodnie, aby przedstawić swoje sprawozdanie. Musi to więc nastąpić do 4 lipca br.”
Więcej: inzynieria.com

W oczekiwaniu na wodne regulacje
pb.pl (11.06.17): „Powstać ma nowa instytucja — Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, która będzie sprawowała zarząd nad zlewniami i integrowała służby zajmujące się gospodarowaniem wodą. Będzie też odpowiedzialnaza inwestycje w gospodarce wodnej oraz zarządzanie wałami przeciwpowodziowymi. Dzisiaj te kompetencje są rozproszone, częściowo należą do marszałków województw. Najwięcej emocji budzą jednak wprowadzenie regulatora cen wody i spodziewane podwyżki opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców.”
Więcej: pb.pl

Wody w ręce samorządów. Nasza posłanka złożyła ważną poprawkę
szczecinek.com (16.06.17): „Z przypadkiem zaciekłej walki o prawa do jeziora mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, kiedy o dzierżawę Wielimia ubiegały się Gmina Szczecinek i prywatny podmiot. Ostatecznie dzierżawa Wielimia na 30 lat została powierzona prywatnemu przedsiębiorcy.”
Więcej: szczecinek.com

Stawianie płotów przy brzegach rzek i jezior…
czasopismo.legeartis.org (15.06.17): „zgodnie z art. 27 ust. 1 prawa wodnego zakazane jest grodzenie nieruchomości przylegających do wód publicznych do samego brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przejścia przy brzegu — a wszystko to do szerokości 1,5 metra od linii brzegu…”
Więcej: czasopismo.legeartis.org

Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzy rządowy projekt ustawy Prawo wodne
wyborcza.biz (7.06.17): „Sejmowa Komisja Finansów Publicznych (FPB), Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (GMZ), Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ) i Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (RRW) zdecydowały o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy – Prawo wodne.”
Więcej: wyborcza.biz

Skok na wodną kasę
rp.pl (4.06.17): „W kraju działają 52 zakłady produkujące papier i celulozę, większość pobiera wodę z powierzchni, płacąc 5–20 gr za metr sześc. – Jeśli te zakłady z dnia na dzień będą musiały zapłacić więcej, to utracą konkurencyjność na globalnym rynku, wyniosą się z kraju i ograniczą inwestycje – wylicza Turski.”
Więcej: rp.pl

Wody opadowe i roztopowe to nie ściek – nowelizacja ustawy Prawo wodne
samorzad.infor.pl (2.06.17): „Z perspektywy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, jedną z najistotniejszych zmian zaproponowanych w projekcie nowego Prawa wodnego, jest nowa definicja pojęcia ścieki.”
Więcej: samorzad.infor.pl

1 lipca wchodzi w życie znowelizowana ustawa Prawo Wodne. Sprawdź co się zmieni
ro.com.pl (1.06.17): „Jak wyjaśnił poseł Wojciech Kossakowski do tej pory śluzy pracowały od godziny 7 do 16. Teraz będą działały do godz 19. Po tych godzinach będą otwierane na życzenie żeglarzy.”
Więcej: ro.com.pl

Nowe prawo wodne: owocne spotkanie w ministerstwie!
zagle.se.pl: „W środę 31 maja w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie z ministrem Mariuszem Gajdą, w którym uczestniczyli senator Małgorzata Kopiczko, Ewa Kunda – asystent wojewody warmińsko-mazurskiego, poseł Wojciech Kossakowski, burmistrz Roman Łożyński, Prezes Grupy Amax Tomasz Durkiewicz, Prezes Holdingu TajPort Anna Dymkowska-Kowalska oraz Adam Kowalski, który przekazał nam informację o przebiegu rozmów.”
Więcej: zagle.se.pl

Koalicja Ratujmy Rzeki: o projekcie ustawy
eko.org.pl: „Komentarz organizacji pozarządowych do projektu ustawy Prawo wodne (druk nr 1529 z 25 kwietnia 2017 r.)”
Więcej: eko.org.pl

Drogie wody. ZMP krytykuje nowe prawo wodne
samorzad.pap.pl (22.05.17): „„Projekt ustawy Prawo wodne jest klasycznym przykładem na centralizację państwa” – ocenili członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej Związku Miast Polskich podczas posiedzenia w Bydgoszczy.”
Więcej: samorzad.pap.pl

Nowe Prawo wodne okiem branży wod-kan
teraz-srodowisko.pl (25.05.17): „Przedsiębiorstwa oczekują z niepokojem, ale i z nadzieją, na wejście w życie ustawy. Choć akt nie dotyczy ich wprost, trudno nie dostrzec związków pomiędzy ich działalnością, a niektórymi rozwiązaniami projektu – mówi prof. dr hab. Bartosz Rakoczy.”
Więcej: teraz-srodowisko.pl

Nowe Prawo wodne niepokoi przedsiębiorców
teraz-srodowisko.pl (12.06.17): „- Wątpliwości budzi centralizacja gospodarki wodnej w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Stworzenie gigantycznej jednostki utrudni prawidłowe egzekwowanie nowych praw i obowiązków, w szczególności w odniesieniu do systemu opłat za korzystanie z wód – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.”
Więcej: teraz-srodowisko.pl

W sześć godzin do setki, czyli posłowie pracują nad Prawem wodnym
teraz-srodowisko.pl (14.06.17): „Podczas pierwszego posiedzenia sejmowej podkomisji posłowie przyjęli pierwsze 99 artykułów projektu. Większość zmian miało charakter doprecyzowujący i językowy.”
Więcej: teraz-srodowisko.pl

Odra będzie mniej groźna, a gospodarstwa bezpieczniejsze
agropolska.pl (26.05.17): „Przez dwa najbliższe lata mają być zrealizowane ważne inwestycje na Odrze, które zapewnią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe m.in. wielu gospodarstwom rolnym. Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie podpisał umowę w tej sprawie z Energopolem Szczecin.”
Więcej: agropolska.pl

RZGW przeciwko Radzie Kapitanów
radakapitanow.pl (23.05.17): „W dniu 23 maja 2017 przed sądem cywilnym w Szczecinie odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa RZGW Szczecin przeciwko Radzie Kapitanów. Sprawa dotyczyła m.in. protestu Rady Kapitanów, w związku z przeciągającym się działaniem na rzecz modernizacji/przebudowy mostu kolejowego na Regalicy w Pojuchach.”
Więcej: radakapitanow.pl

Polskie rzeki: więcej bezpieczeństwa, mniej kanałów!
partiazieloni.pl (24.05.17): „Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie rządowego projektu Prawa wodnego. Rządowy projekt ustawy Prawo wodne (druk sejmowy nr 1529), powiązany z rządowym programem budowy międzynarodowych dróg wodnych (jednej z możliwych, kontrowersyjnych funkcji rzek w Polsce), jest wadliwy.”
Więcej: partiazieloni.pl


ENERGIA

„Woda bez prądu” – infrastruktura pod transport rzeczny szansą dla energetyki? [ANALIZA]
energetyka24.com (24.04.17): „Pomimo deklaracji ze strony Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej inwestowanie w infrastrukturę pod transport rzeczny to dla energetyków nieszczególnie złoty interes.”
Więcej: energetyka24.com


ŚRODOWISKO

List otwarty do przedstawicieli WWF
port.szczecin.pl (31.03.17): „…apelujemy do przedstawicieli Fundacji WWF o zaprzestanie rozpowszechniania za pośrednictwem mediów nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomych zagrożeń dla środowiska, jakie miałoby przynieść przywrócenie żeglugi na głównych polskich rzekach.”
Więcej: port.szczecin.pl

Gryfino. Ponad tysiąc kilogramów samic węgorza trafiło do Odry [zdjęcia, wideo]
igryfino.pl (20.05.17): „Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie przeprowadziła kontrolę zarybiania narybkiem węgorza w Rybackiej Spółdzielni „Regalica” w Gryfinie. Do wód obwodów rybackich rzeki Odra nr 3 i 4 trafiło łącznie 1080 kg samic węgorza.”
Więcej: igryfino.pl

Szczecin. Ścieki popłynęły w stronę bulwarów. To była awaria
wszczecinie.pl (1.06.17): „Ciemna, mętna toń Odry, z pływającymi po jej powierzchni ściekami kanalizacyjnymi/odchodami. Taki widok z nabrzeża przy ul. Zapadłej na Pomorzanach ujrzał 18 maja nasz czytelnik. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przyznaje, że doszło do awarii, w wyniku której „nieznaczna” ilość ścieków przelała się do rzeki.”
Więcej: wszczecinie.pl

Zebrali dwa kontenery śmieci nad Odrą! Tak się „bawimy” nad rzeką…
gazetawroclawska.pl (4.06.17): „Prawie dwa kontenery śmieci udało się zebrać podczas weekendowego wielkiego sprzątania Odry w rejonie Karłowic. Akcję zorganizowała fundacja Nasze Karłowice.”
Więcej: gazetawroclawska.pl


POLITYKA / ADMINISTRACJA / SAMORZĄD

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety
biznes.onet.pl/PAP (8.06.17 r.): „Z koli minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że najbliższy czas to inwestycje w śródlądowy transport wodny. „Inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, gdzie chcemy zlikwidować +wąskie gardła+ na Odrze tak, żeby udrożnić rzekę i przeprowadzić na tyle ważne inwestycje, aby pierwszy transport węgla ze Śląska do Opola i Wrocławia mógł popłynąć Kanałem Gliwickim” – powiedział.”
Więcej: biznes.onet.pl

Gróbarczyk: powstanie konsorcjum bankowe finansujące przemysł stoczniowy
pb.pl/PAP (9.06.17): „”Nowy sposób finansowania przemysłu stoczniowego będzie przedsięwzięciem szerszym niż fundusz inwestycyjny. To raczej konsorcjum bankowe, obligacyjne jak również inwestycyjne, czyli znacznie wyższy i mocniejszy element finansowy niż tylko fundusz inwestycyjny” – zaznaczył minister w rozmowie z dziennikarzami podczas Międzynarodowego Kongresu Morskiego.”
Więcej: pb.pl

Rząd szykuje zmiany ws. działalności przeładunkowej. Efektem może być niezdrowa konkurencja?
m.radiogdansk.pl (24.05.17): „Resort gospodarki morskiej chce, aby zarządy portów mogły prowadzić działalność przeładunkową. Do tej pory takie działania były domeną wyłącznie spółek komercyjnych.- Wracamy do unijnych rozwiązań – tłumaczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.”
Więcej: m.radiogdansk.pl

Grzegorz Witkowski w Mińsku wziął udział w ministerialnym spotkaniu Inicjatyw Środkowoeuropejskich
mgm.gov.pl (8.06.17): „Minister Witkowski odniósł się w wystąpieniu do współpracy z Białorusią w ramach rewitalizacji drogi wodnej E-40 na odcinku Dniepr – Wisła.”
Więcej: mgm.gov.pl

Anna Moskwa: Żegluga śródlądowa przyniesie zysk „ekologiczny” oraz zysk w postaci podatków w portach [VIDEO]
wnet.fm (19.06.17): „O perspektywach planowanego udrożnienia sieci polskich rzek oraz związanych z tym kosztach i korzyściach opowiadała w Radiu Wnet Anna Moskwa, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej”
Więcej: wnet.fm

Spotkanie przedstawicieli regionów i instytucji zainteresowanych użeglownieniem Odry
mgm.gov.pl (29.05.17): „Spotkanie było poświęcone współpracy dotyczącej żeglugi na Odrze z Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską. W wydarzeniu poza wiceministrami i gośćmi wzięli udział eksperci z Departamentu Żeglugi Śródlądowej.”
Więcej: mgm.gov.pl

Rząd nie zrezygnował z budowy Kanału Śląskiego
mgm.gov.pl (29.05.17): „W ostatnich dniach ukazała się w mediach wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o braku środków w budżecie na budowę Kanału Śląskiego. Słowa Premiera zostały błędnie zinterpretowane jako rezygnacja rządu z budowy kanału łączącego Odrę i Wisłę.”
Więcej: mgm.gov.pl

Projekt Zielona Stocznia. Spotkanie grupy roboczej
mgm.gov.pl (25.05.17): „Projekt Batory jest oparty na czterech autonomicznych częściach: budowie promów pasażerskich dla polskich armatorów, wsparciu tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii okrętowych, budowie nowoczesnej modułowej platformy offshore oraz stworzeniu Zielonej Stoczni w Polsce (zakład recyklingu statków).”
Więcej: mgm.gov.pl

Projekt w konsultacjach. Mniej biurokracji i łatwiejsza rejestracja jachtów
mgm.gov.pl (11.05.17): „Obecnie rejestry prowadzone są przez 5 podmiotów: Polski Związek Żeglarski (PZŻ), Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMiNW), starostowie, izby morskie i urzędy morskie. Przepisy są skomplikowane i nieprzejrzyste. Szczegółowe regulacje dotyczące obowiązku rejestracji, procedur, wymaganych dokumentów i opłat są w każdym przypadku różne, choć nie ma to uzasadnienia merytorycznego.”
Więcej: mgm.gov.pl

Szczecin. Jarosław Kaczyński prezes PiS w stoczni o odbudowie przemysłu
mgm.gov.pl (6.05.17): „Jarosław Kaczyński, Prezes PiS w Szczecińskim Parku Przemysłowym wizytował tereny stoczniowe wraz Ministrem Markiem Gróbarczykiem, wicemarszałkiem Sejmu RP Joachimem Brudzińskim.”
Więcej: mgm.gov.pl

Wizyta ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w resorcie
mgm.gov.pl (5.05.17): „Ambasador stwierdził, że nasze priorytety są podobne i wymienił szereg dwustronnych porozumień w obszarach kompetencji MGMiŻŚ. Wyraził również gotowość do pogłębiania i kontynuacji współpracy, którą ocenił jako udaną.”
Więcej: mgm.gov.pl


BEZPIECZEŃSTWO

Wrocław. Ekspert alarmuje: Nabrzeża Odry we Wrocławiu grożą zawaleniem. Mamy się czego obawiać! [AUDIO]
wroclaw.eska.pl (26.05.17): „Jedno się osunęło, ale to nie jedyne nabrzeże Odry w tak złym stanie. – twierdzą specjaliści. Okazuje się, że choć teoretycznie pieczę na nabrzeżem ma Wojewódzki Inspektorat Budowlany, to odpowiedzialny za nabrzeże jest właściciel.”
Więcej: wroclaw.eska.pl

Rodzina rozpoznała ciało mężczyzny wyłowionego z Odry
brzeg24.pl (24.05.17): „Damian zaginął w tragicznych okolicznościach. 13 maja br. wskoczył do Odry, by ratować swoją koleżankę. Nastolatka wpadła do rzeki chwilę wcześniej. Dziewczynę udało się wyciągnąć z wody policjantom, niestety po Damianie ślad zaginął.”
Więcej: brzeg24.pl

Łódź pod wodą. Akcja strażaków podczas spływu Odrą
vanessa.fm (12.06.17): „W Kędzierzynie-Koźlu, podczas imprezy związanej ze spływem po rzece Odra, jedna jednostka pływająca zatonęła. Na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową „Opole”.”
Więcej: vanessa.fm


EDUKACJA / NAUKA

Akademia Morska świętuje 70-lecie. To jedna z najważniejszych uczelni w Europie [WIDEO]
gs24.pl (31.05.17): „Od 70 lat Szczecin ma jedną z najważniejszych uczelni w Europie kształcących kadry dla gospodarki morskiej – Akademię Morską.”
Więcej: gs24.pl

Wrocław. Konferencja „20 lat po powodzi w 1997 r. w dorzeczu Odry” (12.07.17)
Więcej: upwr.edu.pl

Szczecin. Pierwszy taki kierunek w Polsce, na US ruszy Bezpieczeństwo Wodne
radioszczecin.pl (31.05.17): „Bezpieczeństwo Wodne na Uniwersytecie Szczecińskim to 3-letnie studia dzienne, których pomysłodawcą jest zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Absolwenci będą mogli uczyć przyszłych ratowników, przeprowadzać szkolenia przeciwpowodziowe, zostać instruktorem sportów wodnych albo szkoleniowcem bhp.”
Więcej: radioszczecin.pl

Kędzierzyn-Koźle. Otwarcie sezonu nawigacyjnego na Odrze. Uczniowie „Żeglugi” ślubowali na sztandar. ZDJĘCIA
kk24.pl (18.05.17): „Uroczystość otworzyła dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, Agnieszka Kossakowska: – Koleżeństwo, prawdomówność, honor, patriotyzm – to są te elementy, które staramy się podkreślić w naszej szkole, żeby uczeń wychodząc z niej był dumny z jej ukończenia, ale również swoim życiem wskazywał te najważniejsze wartości.”
Więcej: kk24.pl

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu podpisał umowę z Grupą Azoty
mgm.gov.pl (12.06.17): „Minister Anna Moskwa pokreśliła, że w związku z ciągłym rozwojem żeglugi śródlądowej oraz gospodarki morskiej wciąż rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry techniczne.”
Więcej: mgm.gov.pl

Czerwieńsk. Technikum żeglugi śródlądowej zamiast gimnazjum
zachod.pl (23.05.17): „Czerwieńsk stawia na edukację przyszłych marynarzy i nawigatorów. Władze miasta przymierzają się właśnie do otwarcia nowej szkoły. Ma być to technikum gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Pomysł związany jest z rządowymi planami rozwoju dróg wodnych i rewitalizacji Odry.”
Więcej: zachod.pl

Gdańsk staje się kuźnią kadr dla żeglugi śródlądowej
netka.gda.pl (13.04.17): „…Przyszłych dowódców statków rzecznych będzie kształcić Zespół Szkół Morskich w Gdańsku Nowym Porcie. Początek już we wrześniu bieżącego roku.”
Więcej: netka.gda.pl

Wrocław. Odra River Cup 2017 – ósemka Politechniki najlepsza
radiowroclaw.pl (3.06.17): „Wioślarska ósemka Politechniki Wrocławskiej odniosła podwójne zwycięstwo w regatach Odra River Cup. Reprezentanci uczelni wygrali zarówno w klasyfikacji generalnej zawodów, jak i w tradycyjnym pojedynku z osadą Uniwersytetu Wrocławskiego. W sobotnich zawodach udział wzięło 13 męskich i żeńskich ósemek wioślarskich oraz cztery zespoły walczące w smoczych łodziach.”
Więcej: radiowroclaw.pl


MIASTO i RZEKA / KULTURA / TURYSTYKA

Przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu wkroczył w kolejną fazę
radioszczecin.pl (15.06.17): „Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała zaproszenia do składania ofert cenowych na zaprojektowanie i budowę tej inwestycji do 14 potencjalnych wykonawców.”
Więcej: radioszczecin.pl

Rzeka w mieście. Gdzie jej szukać? Najłatwiej podczas powodzi!
zielonewiadomosci.pl (27.05.17): „Jakość życia w mieście to nie beton, a tereny zielone, rzeki i potoki, tam, gdzie można – zbliżone do naturalnych. Kontrolowany i mądry powrót człowieka nad rzekę i w jej dolinę.”
Więcej: zielonewiadomosci.pl

Nowa Sól. Statki znów na Odrze
zachod.pl (17.05.17): „Statki Laguna i Zefir znów pływają po Odrze. Krótki postój związany był z wysokim poziomem rzeki na Środkowym Nadodrzu.”
Więcej: zachod.pl

Szczecin. Centrum Nauki Łasztownia ma być gotowe w 2020 [WIZUALIZACJE]
gs24.pl (24.05.17): „Pierwsza oficjalna odsłona obiektu, który powstanie na wyspie Łasztownia – Muzeum Morskim Centrum Nauki, które powinno otworzyć swoje podwoje w roku 2020. Kosztować ma 70 mln zł netto.”
Więcej: gs24.pl

Bulwar Politechniki Wrocławskiej otwarty i wygrana w Odra River Cup
wroclaw.pl (27.05.17): „Najpiękniejszy i najnowocześniejszy bulwar nadodrzański – władze Politechniki Wrocławskiej nie mają wątpliwości, że otwarty w sobotę, 28 maja, bulwar Politechniki Wrocławskiej (bo taką nosi nazwę) ma spory potencjał, by stać się idealnym miejscem wypoczynkowym dla wrocławian i gości.”
Więcej: wroclaw.pl

Wrocław. Na Odrze powstaje apartamentowiec. Będzie częściowo zanurzony w wodzie [WIZUALIZACJE]
tuwroclaw.com (29.05.17): „Marina III ma już dwie kondygnacje – podwodną i parter. Ten nietypowy apartamentowiec, budowany przy moście Pomorskim i przypominający barkę, to inwestycja dolnośląskiej spółki Topacz Investment. Ma być gotowa za rok. Powstaną tu 23 luksusowe apartamenty z widokiem na Odrę i fasadę zabytkowego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.”
Więcej: tuwroclaw.com

6 miejsc nad Odrą we Wrocławiu, które musisz odwiedzić tego lata
travelmenu.pl (6.06.17): „Dobrze się dzieje we Wrocławiu w ostatnich latach, bo nasza rzeka w końcu staje się dostępna dla mieszkańców miasta. Dostępna w tym sensie, że zainwestowano czas i środki, by móc przemierzać Wrocław na rowerze wzdłuż Odry, a co za tym idzie małymi krokami remontowane są bulwary i powstaje zaplecze – knajpki, bary, które otwierają się szczególnie teraz, w czerwcu, gdy lato za pasem.”
Więcej: travelmenu.pl

„Temat Rzeka” zaprasza do Wrocławia na Bulwary Dunikowskiego
wroclaw.doba.pl (15.06.17): „„Temat Rzeka” to nowy program, realizowany przez TVP3. Weekendowa audycja ukazuje różne regiony Polski widzianej z perspektywy najpiękniejszych polskich rzek. W każdą sobotę autorzy programu zatrzymują się w innym miejscu i razem z zaproszonymi gośćmi przybliżają widzom zalety danego regionu w tym m.in. żeglugi śródlądowej.”
Więcej: wroclaw.doba.pl

Lubuskie nad wodą [WYWIAD Z MARSZAŁEK POLAK]
zielonagora.wyborcza.pl (16.06.17): „Warto też wspomnieć o rejsach po Odrze. Wykorzystywane są do tego przystanie i mariny m. in. w Bytomiu Odrzańskim, Cigacicach, Nowej Soli czy Krośnie Odrzańskim. Niedawno otwarto nową przystań w Kostrzynie nad Odrą. Co prawda jest ona przystosowana dla niewielkich jednostek, ale jest na tyle wystarczająco miejsca, że może tu zacumować statek wycieczkowy „Zefir”. Turyści po zejściu na ląd mogą od razu zwiedzić tamtejsze „Stare Miasto”.”
Więcej: zielonagora.wyborcza.pl

Wrocław. Hot Spot Beach Bar – największa sztuczna plaża w Polsce
wroclaw.pl (17.05.17): „Tony piasku przy moście Milenijnym we Wrocławiu stworzyły największą plażę w Polsce. Hot Spot Beach Bar będzie czynna od rana do nocy. Atrakcje znajdą tam i rodziny z dziećmi i ci, którzy lubią imprezy w plenerze. Otwarcie 10 czerwca, wstęp jest bezpłatny.”
Więcej: wroclaw.pl

Kędzierzyn-Koźle. Mieszkańcy się obudzili…
kknews.pl (12.06.17): „Około 200 uczestników zebrało się na demonstracji w Kłodnicy przeciwko planowanemu rozjeżdżaniu autocysternami osiedla. Szczerze mówiąc nie pamiętamy kiedy ostatni raz tak liczna demonstracja odbyła się w naszym mieście.”
Więcej: kknews.pl

Racibórz/Kędzierzyn-Koźle. Pływadła 2017. W spływie wzięło udział 40 platform [zdjęcia]
naszemiasto.pl (11.06.17): „Tegoroczna edycja spływu pływadeł była już osiemnastą. Na przystani Szkwał brawami witały uczestników setki mieszkańców.”
Więcej: naszemiasto.pl

Rejs „Z orkiestrą po Odrze” wyruszy we wtorek
radio.opole.pl (2.06.17): „Jeśli w najbliższy wtorek (06.06) spacerując wzdłuż Odry, usłyszą Państwo muzykę w wykonaniu orkiestr, to z pewnością będziecie świadkami kolejnej edycji rejsu “Z orkiestrą po Odrze”.”
Więcej: radio.opole.pl

Czy nad Odrą pojawią się ławki? Opolanie proszą, ale…
wyborcza.pl (15.06.17): „Z prośbą o montaż kilku ławek na terenie wałów zwrócili się do ratusza opolanie mieszkający na Zaodrzu. Prezydent poinformował jednak, że zgody na ich montaż nie chcą wydać władze Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu.”
Więcej: wyborcza.pl

Co dalej z plażą nad Odrą w Opolu? Zdecydują mieszkańcy
onet.pl (21.05.17): „Plaża nad Odrą budzi skrajne emocje, a dodatkowo niedawno zalała ją rzeka. Dlatego ratusz zapyta opolan, co zrobić z miejscem, na które część mieszkańców mówi „kuweta”.”
Więcej: onet.pl

Krosno Odrzańskie. Transgraniczne spotkanie kulinarne
cak-zamek.pl (30.05.17): „„Transgraniczne spotkanie kulinarne – dziedzictwo kulturowe znad rzeki Odry” to projekt realizowany przez Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim z partnerem – Miasto Schwarzheide. Celem projektu jest rozwój transgranicznej współpracy kulturalnej i prezentacja dziedzictwa kulturowego rzeki Odry poprzez tradycję kulinarną pogranicza polsko-niemieckiego.” (finał odbył się 4.06.17).
Więcej: cak-zamek.pl

Płyną z Bytomia do Nowej Soli
tygodnikkrag.pl (25.05.17): „Z Bytomia Odrzańskiego wyrusza I Lubuski Integracyjny Spływ Olimpiad Specjalnych rzeką Odrą. Organizatorami są Olimpiady Specjalne Polska-Lubuskie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nowej Soli, Uczniowski Klub Sportowy “Dziesiątka”, MOSiR Nowa Sól. Dzieci, młodzież i dorośli będą płynęli smoczymi łodziami i kajakami z Bytomia Odrzańskiego do przystani kajakowej w Nowej Soli.”
Więcej: tygodnikkrag.pl

Wrocław. Dzień Odry – sposób na sobotę
youtube.com (22.04.17): W Dniu Ziemi – Dzień Odry – okazał się doskonałym pomysłem. Na przekór pogodzie po bulwarze Dunikowskiego spacerowało mnóstwo wrocławian. Ale i sporo atrakcji na nich czekało m.in. parada jednostek pływających.
Więcej: youtube.com

Szczecin: Piknik nad Odrą. Tłumy, pyszne jedzenie i piękna pogoda
youtube.com (13.05.17): „Na odwiedzających cały czas czekają atrakcje na piknikowej scenie, targi turystyczne, kulinarne doznania i festyn rodzinny.”
Więcej: youtube.com

Wisła. Parowcem, dłubanką czy jak śledzie w beczce? Historia wiślańskiej żeglugi [zobacz]
rdc.pl (14.06.17): „Największa polska rzeka od wieków była ważnym szlakiem komunikacyjnym w Rzeczypospolitej. Można powiedzieć, że dzięki niej Europa miała chleb. W XIX wieku można było popłynąć pięknym parowcem na wycieczkę do Młocin, a nawet dalej. Czasami na przeszkodzie stawała burzliwa historia naszego kraju.”
Więcej: rdc.pl

Opowiedz nam o Wiśle – historia Urszuli Dojniak
teatrplock.pl (24.05.17): „Kiedy zaczęliśmy pracę nad spektaklem o Wiśle, uznaliśmy, że oprócz materiałów historycznych i tekstów źródłowych, warto poznać historie mieszkańców nadwiślańskich terenów. Okazało się, że pomysł był bardzo trafiony i otrzymaliśmy sześć tekstów, które stały się inspiracją do kilku scen w spektaklu „Na Wiśle śpiewają oryle”.”
Więcej: teatrplock.pl

Polsko-Niemieckie dni Mediów i żeglowna Odra
dnimediow.org (31.05.17): „Na Uniwersytecie Zielonogórskim miały miejsce X Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Jednym z tematów była Odra.”
Więcej: wroc.uzs.gov.pl dnimediow.org

Frankfurtu nad Odrą. Pożegnanie nad Odrą
tat.national-geographic.pl (21.05.17): „Ale Frankfurt to nie tylko miasto historii – to miasto rzeki. Każdy, kto chce je dobrze poznać powinien przyjrzeć mu się z perspektywy Odry. My mieliśmy okazję zrobić to na pokładzie łodzi Onkel Helmut.”
Więcej: tat.national-geographic.pl


Mierzeja Wiślana / PORT w ELBLĄGU

Przekop mierzei na szybkiej ścieżce
rp.pl (7.06.17): „Największa inwestycja na polskim wybrzeżu nabiera realnych kształtów. Jest już specjalna ustawa i koordynator projektu, a dwie firmy pracują nad dokumentacją techniczną.”
Więcej: rp.pl

W którym miejscu powstanie kanał przez Mierzeję Wiślaną? Decyzja jeszcze w tym roku
forsal.pl (26.04.17): „Warianty budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Resort wybrał wariant II, czyli przekopu przez miejscowość Nowy Świat.”
Więcej: forsal.pl

Za pieniądze z emerytur PiS przekopie Mierzeję Wiślaną?!
fakt.pl (8.06.17): „Eksperci alarmują, że część pieniędzy z OFE, po reformie emerytalnej, posłuży do finansowania kontrowersyjnych pomysłów rządu, takich jak budowa Centralnego Portu Lotniczego czy przekop przez Mierzeję Wiślaną – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Czy ten sposób zarządzania sprawi, że oszczędności przyszłych emerytów będą bezpieczne?”
Więcej: fakt.pl

Grzegorz Schetyna o Przekopie: PiS chce zawłaszczyć ten temat politycznie
info.elblag.pl (25.05.17): „3 kwietnia br. Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał ustawę dot. budowy Kanału Żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zawiera ona m.in. zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji. 17 maja, w Hotelu Elbląg, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Grzegorza Schetyny.”
Więcej: info.elblag.pl

SDPL przeciw przekopaniu Mierzei Wiślanej
Więcej (30.05.17): sdpl.pl

Przekop Mierzei: czy będzie szkodliwy dla środowiska?
teraz-srodowisko.pl (30.05.17): „Resort informuje, że badania i analizy dotyczące zmienności procesów hydrodynamicznych i litodynamicznych w strefie brzegowej wschodniej części Zatoki Gdańskiej wskazują, że polski brzeg Mierzei charakteryzuje się powolnymi zmianami konfiguracji dna, a co za tym idzie – niewielkim transportem rumowiska wzdłuż brzegów.”
Więcej: teraz-srodowisko.pl

Kukiz’15 za powstaniem Urzędu Morskiego w Elblągu
gospodarkamorska.pl (6.06.17): „Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) postuluje utworzenie w Elblągu samodzielnej jednostki Urzędu Morskiego. Obecnie elbląska instytucja jest delegaturą Urzędu Morskiego w Gdyni.”
Więcej: gospodarkamorska.pl


http://terazodra.pl
https://www.facebook.com/terazodra/
Twitter: @terazodra