NEWSLETTER Stowarzyszenia Teraz Odra z dnia 24.04.2018 r.

Informacje zebrane w ramach monitoringu Sieci, z ostatnich 4 miesięcy br., zostały przyporządkowane następującym działom:

 • GOSPODARKA
 • ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA / TSL
 • NADODRZANKA / TORY / S3 / INFRASTRUKTURA DROGOWA
 • ŚRÓDLĄDOWE DROGI WODNE / ODW / Kanał O-D-L
 • GOSPODARKA WODNA
 • ENERGIA
 • ŚRODOWISKO
 • POLITYKA / ADMINISTRACJA / SAMORZĄD
 • BEZPIECZEŃSTWO
 • EDUKACJA / NAUKA
 • MIASTO i RZEKA / TURYSTYKA
 • Mierzeja Wiślana / PORT w ELBLĄGU

FLIS ODRZAŃSKI 2018
Szanowni Gospodarze Miejscowości Nadodrzańskich
„…Flisacy w tym roku budować będą tratwę na Warcie dlatego połączenie jej z całą Flotyllą zaplanowane jest na dzień 9 lipca 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą.”
Więcej: http://www.flisodrzanski.pl/


GOSPODARKA

Szykują się wielkie inwestycje w zachodniopomorskich portach
radioszczecin.pl [18.03.18]: „W tym półroczu rozpocząć ma się budowa największego nabrzeża w Terminalu Promowym w Świnoujściu. Będą tam mogły cumować najdłuższe promy pływające po Bałtyku. Inwestycja jest warta ponad 133 miliony złotych.”
Więcej: radioszczecin.pl

Jubileuszowa dostawa gazu do terminalu LNG
radioszczecin.pl [24.04.18]: „W Świnoujściu zakończył się wyładunek metanowca Al Hamla. To trzydziesta, jubileuszowa dostawa gazu skroplonego do terminalu LNG. Ładunek pochodzi z Kataru.”
Więcej: radioszczecin.pl

Dni Skandynawskie w Szczecinie
wiadomosci.szczecin.eu [23.04.18]: „Panele z udziałem ekspertów, warsztaty tematyczne oraz spotkania dla przedsiębiorców – to najważniejsze wydarzenia dla przedstawicieli biznesu, które odbędą się podczas V jubileuszowej edycji Dni Skandynawskich.”
Więcej: wiadomosci.szczecin.eu

Budimex rekrutuje pracowników do budowy zbiornika Racibórz. Mocno podbił stawkę wynagrodzeń
naszraciborz.pl [29.03.18]: „Budimex rozpoczął właśnie rekrutację. Grupa potrzebuje pracowników drogowych, mostowych, brukarzy, cieśli, zbrojarzy i monterów sieci wodno-kanalizyjnej. Oferuje średnie wynagrodzenie 4700 zł brutto (zasadnicze + premia). Do tego daje prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie na życie.”
Więcej: naszraciborz.pl

Zużycie wody ma decydować o płatnościach
rp.pl [13.02.18]: „W skali kraju nie dojdzie do podwyżek, które będą mały przełożenie na konkurencyjność gospodarki. Ale poszczególni przedsiębiorcy mogą odczuć wzrost obciążeń – mówi prezes Wód Polskich Przemysław Daca.”
Więcej: rp.pl

Stocznia Szczecińska ponownie połączona z siecią kolejową
gospodarkamorska.pl [18.04.18]: „Stocznia Szczecińska w kwietniu będzie miała połączenie z siecią kolejową – poinformowała spółka PKP PLK. Połączenie zostało zawieszone w 2008 r.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Grupa Kapitałowa OT Logistics na dobre wraca na Odrę, w 2018 r. planuje przewieźć 250 tys. ton węgla z Gliwic do Wrocławia
otlogistics.com.pl [4.04.18]: „Grupa Kapitałowa OT Logistics podpisała umowę na przeładunek węgla w porcie w Gliwicach ze Śląskim Centrum Logistyki S.A. (ŚCL). Umowa pozwoli na kontynuację śródlądowych przewozów węgla z Gliwic do Wrocławia. W połowie 2017 roku, po kilkuletniej przerwie, barki wróciły na tę trasę. Grupa Kapitałowa OT Logistics planuje w 2018 roku przewieźć Odrą 250 tys. ton węgla.”
Więcej: otlogistics.com.pl

Port Gliwice chce w 2018 r. podwoić ilość węgla wysyłanego drogą wodną
bankier.pl [8.01.18]: „Podwojenia ilości węgla, wyprawianego drogą wodną z Gliwic do Wrocławia, spodziewa się w 2018 r. wobec poprzedniego roku operator Portu Gliwice. W ub. roku, po pięciu latach przerwy, wznowiono tam przeładunek węgla, wysyłając ponad 120 tys. ton tego paliwa.”
Więcej: bankier.pl

OT Logistics podpisała umowę z Glencore na przeładunek i magazynowanie produktów agro
otlogistics.com.pl [13.04.18]: „OT Logistics S.A. zawarła umowę z Glencore Polska Sp. z o.o. na przeładunki produktów agro w portach w Gdyni i Świnoujściu wraz ze składowaniem tych produktów w portowych magazynach Grupy Kapitałowej OT Logistics. Umowa jest kontynuacją długoletniej współpracy pomiędzy obiema spółkami, opartej o cykliczne zlecenia.”
Więcej: otlogistics.com.pl

Jest chętny na 16 hektarów na Polu Południowym w Kędzierzynie-Koźlu
radio.opole.pl [2.03.18]: „Do tej pory dwie firmy zdecydowały się ulokować zakłady na Polu Południowym. Pierwsza buduje właśnie zakład przetwarzania popiołów, a w grudniu ubiegłego roku sprzedano teren inwestorowi, który zajmuje się przetwarzaniem baterii.”
Więcej: radio.opole.pl

Luksusowy megajacht zwodowany w Szczecinie
tvp.info [2.02.18]: „Jacht motorowy o długości blisko 80 metrów został zwodowany w piątek w Stoczni Szczecińskiej. Firma nie zdradza, kto jest jego właścicielem. Wiadomo jedynie, że to klient zagraniczny.”
Więcej: tvp.info

Wisła/Tczew. Zaległości w wypłatach dla pracowników stoczni rzecznej z Tczewa sięgają ok. 300 tys. zł. Nie dostali pensji od pół roku
gospodarkamorska.pl [22.01.18]: „Trudna sytuacja stoczni rzecznej w Tczewie. Pracownicy nie otrzymali pensji od pół roku, przez co zaległości w wypłatach sięgają około 300 000 zł. Tematem zajęli się reporterzy „Interwencji” Polsatu.”
Więcej: gospodarkamorska.pl


ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA / TSL

Międzynarodowa Konferencja Ministerialna – Żegluga Łączy
Connecting By Inland Navigation Wroclaw 2018
Wrocław, 18-19.04.2018 r.
Zapis wideo: youtube.com

XVII NARADA PRZEDNAWIGACYJNA
Związku Polskich Armatorów Śródlądowych
Szczecin, 12.03.2018 r.
Zapis wideo: youtube.com

Konferencja żeglugowa w Berlinie. Przedstawiciele ministerstwa zaprezentowali plany dotyczące Odrzańskiej Drogi Wodnej
www.gov.pl/gospodarkamorska [27.02.18]: „Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wzięli udział w konferencji dotyczącej rozwoju żeglugi śródlądowej w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Wydarzenie odbyło się 21 lutego br. w Berlinie.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska
Zobacz także: „Perspectives for Inland Navigation and Rivier Sea Shipping in the Baltic Sea Region” [PROGRAM]

Likwidacja „miejsc limitujących” najważniejsza przy udrożnieniu Odry
szczecin.onet.pl [11.04.18]: ”
Więcej: szczecin.onet.pl

Kolejny krok w zrównoważonym rozwoju e-usług publicznych
dla sektora żeglugi śródlądowej.
Polska partnerem projektu RIS COMEX
www.gov.pl/gospodarkamorska [13.04.18]: „Projekt RIS COMEX to europejska inicjatywa mająca na celu harmonizację usług korytarzowych systemów RIS (Usług Informacji Rzecznej) funkcjonujących w poszczególnych krajach UE. Działalność w ramach RIS COMEX oparta jest na wymianie danych między poszczególnymi systemami RIS w różnych krajach.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska

Śluzowanie barki na Kanale Gliwickim. Teraz to coraz częstszy widok. WIDEO
kk24.pl [11.04.18]: „Od kilku miesięcy barki przewożą transporty węgla z portu w Gliwicach do elektrociepłowni we Wrocławiu. Dostawy planowane są także do Elektrowni Opole. We wtorek jedna z nich przechodziła przez śluzę Nowa Wieś w Blachowni będącą właśnie w trakcie gruntownego remontu. Następna czekała w kolejce.”
Więcej: kk24.pl

Lubuskie statki ZEFIR I LAGUNA rozpoczęły rejsy 
gość: Łukasz Kozłowski – prezes Stowarzyszenia ODRA DLA TURYSTÓW
Więcej: gorzow.tvp.pl [18.04.18]

Gliwice: Rozpoczęto sezon żeglarski na Kanale Gliwickim
radiopiekary.pl [6.04.18]: „Kanał Gliwicki, nazywany również Górnośląskim jest jedynym takim w kraju. Od lat 30. minionego wieku łączy Górny Śląsk z Odrą. Sześć śluz na odcinku o długości 42 km między Gliwicami a Kędzierzynem-Koźlem, zapewnia żeglugę transportową i turystyczną.”
Więcej: radiopiekary.pl

Ekologiczna żegluga śródlądowa na LNG
cng-lng.pl [22.02.18]: „Średnia długość życia statku to około 25 lat. Z tego powodu stosowane rozwiązania często nie mogą być modernizowane, a to hamuje wprowadzanie zmian. Pomimo negatywnego wpływu na jakość powietrza, w żegludze śródlądowej w przeciwieństwie do innych sektorów transportu nie wprowadzono dotychczas uregulowań ograniczających emisję. Wkrótce ma się to zmienić poprzez wprowadzenie nowej europejskiej dyrektywy NRMM (Non Road Mobile Machinery). Od 2020 r. zapewni ona ścisłą regulację emisji NOx i cząstek stałych przez statki.”
Więcej: cng-lng.pl

Co dalej z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu? Na razie wyprowadził się z portu
www.nto.pl [12.02.18]: W Polsce istnieje osiem samodzielnych urzędów żeglugi śródlądowej: W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Giżycku oraz Kędzierzynie-Koźlu. UŻS to swego rodzaju wodna policja, inspekcja transportu czy „wydział komunikacji” gdzie rejestrowane są łodzie, statki, pchacze, itd. Pod Kędzierzyn-Koźle podlega Opolszczyzna i województwo śląskie. Ale niedawno przyjęto rozporządzenie, które miało pozbawić to miasto samodzielnego urzędu. Zgodnie z nim w Polsce maja pozostać jedynie trzy Urzędy Żeglugi Śródlądowej: we Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie.”
Więcej: www.nto.pl

Kosztowna „barkostrada” na Wiśle. Inwestycja pochłonie kilkadziesiąt miliardów złotych. Czy to ma sens?
gospodarka.dziennik.pl [8.02.18]: „Przeciwnikiem wielkich inwestycji na Wiśle jest prof. Włodzimierz Rydzkowski z Uniwersytetu Gdańskiego. – W latach 80. XX w. i później zaniechano inwestycji i główne rzeki polskie utraciły żeglowność, a wraz z nią zniknęła większość portów rzecznych i barek. Uważam, że koszt budowy infrastruktury niemal od zera przekracza pożytki…”
Więcej: gospodarka.dziennik.pl


NADODRZANKA / TORY / S3 / INFRASTRUKTURA DROGOWA

Świnoujście. Odwołanie odrzucone. GDDKiA wybrała wykonawcę tunelu
scie24.pl [18.04.18]: „Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie konsorcjum firm Toto S.p.A. Construzioni Generali (lider) i ICM S.p.A. na decyzję Komisji Przetargowej o odtajnieniu informacji zastrzeżonych przez oferenta.”
Więcej: scie24.pl

Umowa na budowę tunelu w Świnoujściu na przełomie maja i czerwca
radioszczecin.pl [19.04.18]: „Na przełomie maja i czerwca chcę podpisać umowę z wykonawcą budowy tunelu w Świnoujściu – mówi prezydent miasta, Janusz Żmurkiewicz. Komisja konkursowa ponownie zdecydowała, że konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A. zaprojektuje i wybuduje tunel.”
Więcej: radioszczecin.pl

S3 w rejonie Świnoujścia – rozmowy mieszkańcami Warszowa w sprawie rozwiązań projektowych
www.gddkia.gov.pl [7.04.18]: „Z uwagi na pojawiające się nieprawdziwe informacje o zmianach rozwiązań projektowych na drodze S3 w rejonie osiedla Warszów i związane z nimi kontrowersje. Przedstawiciele GDDKiA O/Szczecin w piątek (6 kwietnia) spotkali się z mieszkańcami. Na Ogólnym Zebraniu Mieszkańców Osiedla Świnoujśce-Warszów, zostały zaprezentowane rozwiązania projektowe dotyczące planowanej drogi S3.”
Więcej: www.gddkia.gov.pl

Budowa drogi S3. Drogowcy walczą z czasem i obiecują… [ZDJĘCIA]
zielonagora.wyborcza.pl [16.04.18]: „Budowana droga S3 zostanie wpięta do autostrady A4 już 7 maja. Konsorcjum dwóch firm Budimex i Ferrovial Agroman, która buduje 22-kilometrowy odcinek z Legnicy do Lubina, przyznaje, że walczy z czasem, by inwestycję skończyć 15 czerwca, czyli zgodnie z terminem – pisze wrocławska „Gazeta Wyborcza”.”
Więcej: zielonagora.wyborcza.pl

Lubuskie. W tym roku całą S3 pojedziemy dwujezdniowo
rynekinfrastruktury.pl [19.04.18]: „Przed końcem roku zakończy się budowa ostatnich odcinków drogi ekspresowej S3 na terenie województwa lubuskiego. Choć trwają jeszcze rozmowy co do ostatecznych terminów oddania poszczególnych fragmentów, według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze, tegoroczne terminy nie są zagrożone. W budowie pozostanie tylko most w Cigacicach.”
Więcej: rynekinfrastruktury.pl

Kędzierzyn-Koźle: będą pieniądze na drogę do portu rzecznego
nettg.pl [16.02.18]: „Prawie 10 mln zł otrzyma subregion Kędzierzyn-Koźle na zakup autobusów i drogę do portu rzecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 – poinformowała w piątek, 16 lutego, rzecznik marszałka województwa opolskiego Violetta Ruszczewska.”
Więcej: nettg.pl

Modernizacja odcinka Opole – Kędzierzyn-Koźle ma zapewniony nadzór
„Modernizacja odcinka Opole – Kędzierzyn-Koźle na międzynarodowej trasie E30 ma zapewniony nadzór. Umowę na pełnienie nadzoru nad opracowaniem dokumentacji projektowej i robotami budowlanymi wartą ponad 9,5 mln zł podpisały PKP Polskie Linie Kolejowe. Projekt Opole – Kędzierzyn-Koźle jest największą inwestycją PLK w województwie.”
Więcej: rynek-kolejowy.pl

Modernizacja torów do portu w Gliwicach
nakolei.pl [9.01.18]: „30 mln złotych będzie kosztować przebudowa kolejowej stacji towarowej Gliwice Port, aby można tu było przyjmować dłuższe pociągi.”
Więcej: nakolei.pl

Szczecin. Tramwajem na Łasztownię
wiadomosci.szczecin.eu [13.02.18]: „100 metrów wysokości i ponad 150 długości – taki będzie kolejny symbol miasta, jakim niewątpliwie stanie się Most Kłodny. Miasto Szczecin otrzymało 100 mln zł dofinansowania na realizację jednej z największych inwestycji drogowych – przebudowę dróg na Międzyodrzu oraz budowę nowego mostu nad Odrą.”
Więcej: wiadomosci.szczecin.eu

Tak będą wyglądać nowe mosty we Wrocławiu
inzynieria.com [18.03.18]: „W ramach budowy Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu powstaną dwa nowe mosty. Pierwszy – wraz z estakadą – składać się będzie na obiekt inżynierski nad rzeką Odrą. Jego długość szacowana jest na 690 m. Przęsło nurtowe nowej przeprawy ma mieć około 120 m rozpiętości. Drugi most – nad rzeką Oławą – będzie miał około 340 m.”
Więcej: inzynieria.com

Głogów. Przejazd korytem rzeki. Zbliża się remont mostu nad Odrą
glogowextra.pl [1.03.18]: „Od kilku lat zapowiadany remont drugiego mostu nad Odrą staje się powoli faktem. W tym roku GDDKiA ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy prac. Most betonowy nad Odrą przy zjeździe na Serby doczeka się remontu w 2019 roku.”
Więcej: glogowextra.pl

Milsk/Lubuskie. Siedem metrów dla mostów na Odrze. Ile w tym szaleństwa, a ile rozsądku? [INWESTYCJE]
zielonagora.wyborcza.pl [23.02.18]: „Most z 9 km drogą dojazdową będzie kosztować ok. 75 mln. zł. Przetarg wygrała firma Mota-Engil Central Europe, która zbudowała m.in. most na Wiśle w Sandomierzu. Ten w Milsku będzie należał do klasy „G”, z 7-metrową jezdnią oraz ścieżką dla rowerów. Jego długość całkowita wyniesie aż 380 metrów. Wykonawca najprawdopodobniej będzie chciał wykorzystać ponad 100-metrowe przęsła.
– To największa inwestycja na Odrze od czasów wojny – nie ukrywa marszałek Elżbieta Polak.”
Więcej: zielonagora.wyborcza.pl

Cigacice/Lubuski. Miasto zapomniało o moście w Cigacicach?
zielonanews.pl [21.02.18]: „O konieczności remontu mostu w Cigacicach mówi się od lat. O tym wspominają i mieszkańcy i radni, zwłaszcza radny Andrzej Brachmański, który już kolejny raz pyta miasto o działania w kierunku modernizacji mostu, bo ten niebawem może stanowić poważne zagrożenie. Czy coś się zmieni?”
Więcej: zielonanews.pl


ŚRÓDLĄDOWE DROGI WODNE / ODW / Kanał O-D-L

Szczecin. Wstępne warianty modernizacji Odry [do pobrania]
port.szczecin.pl [5.04.17]: „Druga konferencja konsultacyjna dla nadodrzańskich samorządów odbyła się w Szczecinie 5 kwietnia br. Dyskusje koncentrowały się wokół nowych szans rozwoju i wyzwań dla samorządów położonych wzdłuż Odry związanych z programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. wstępne warianty modernizacji Odry na jej granicznym odcinku.”
Więcej: port.szczecin.pl

Żegluga śródlądowa w Czechach w kontekście projektu Dunaj–Odra–Łaba
ceec-china-maritime.org [17.01.18]: „Wydłużenie żeglowności Odry aż do Ostrawy jest niezwykle ważne dla Czech. Ostrawa jest dużym centrum przemysłowym. Ma infrastrukturę mogącą obsłużyć towary wielkogabarytowe, które obecnie przewożone są wyłącznie drogą lądową. Badania pokazały, że lepsza żeglowność rzeki pozwoli na zwiększenie produkcji ciężkiego sprzętu nawet o 30 proc.”
Więcej: ceec-china-maritime.org

Odra zyska nowe stopnie wodne
radioszczecin.pl [4.04.18]: „Ponad 20 stopni wodnych trzeba zbudować na Odrze, żeby udrożnić tę rzekę dla transportu wodnego – tak wynika z analizy zleconej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.”
Więcej: radioszczecin.pl

Wisła. Decyzja środowiskowa dla budowy stopnia wodnego w Siarzewie
bydgoszcz.rdos.gov.pl [2.01.18]: „29 grudnia 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia „Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka”. Wnioskodawcą był Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie.”
Więcej: bydgoszcz.rdos.gov.pl
Zobacz także: „Ekolodzy zaskarżyli decyzję ws. budowy stopnia na Wiśle” w: budownictwo.wnp.pl [5.02.18]

Malczyce. W maju ruszy śluza na Odrze koło Wrocławia
wroclaw.onet.pl [3.04.18]: „W ciągu dwóch miesięcy na Odrze będzie możliwa żegluga większymi barkami. Będzie można skorzystać ze stopnia wodnego w Malczycach nieopodal Wrocławia. Deklarację w tej sprawie podtrzymała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, która po rekonstrukcji rządu odpowiada za ten obszar działalności.”
Więcej: wroclaw.onet.pl

Zbiornik Racibórz Dolny poprawi żeglowność Odry?
budownictwo.wnp.pl [15.03.18]: „Pracujemy nad tym, by przygotować dokumentację dotyczącą jak najszybszej zmiany funkcji zbiornika Racibórz Dolny w zbiornik mokry – oświadczył prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Zbiornik Racibórz jako polder ma być gotowy do końca przyszłego roku.”
Więcej: budownictwo.wnp.pl

Oświadczenie ws. doniesień medialnych nt. przetargu na pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście
www.gov.pl/gospodarkamorska [4.04.18]: „W związku z sugestiami, jakie pojawiły się w tekście red. A. Kraśnickiego pt. „Przetarg na pogłębienie toru wodnego do 12,5 m wpadł w turbulencje. Bunt wykonawców” [zobacz], opublikowanym na stronie wyborcza.pl 31 marca informujemy, że postępowanie przetargowe dotyczące tej inwestycji jest w toku, a wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska
Zobacz także: A. Kraśnicki JR „Ministerstwo o opóźnianiu przetargu na pogłębienie toru wodnego: Nieuzasadniona próba wywarcia presji” [6.04.18]

Kanał Śląski – propozycja przebiegu
nowiny.pl [12.04.18]: „Po ostatnim spotkaniu samorządowców gmin Rybnik i Kuźnia Raciborska z pełnomocnikiem ministra gospodarki morskiej i śródlądowej w sprawie projektowanego przebiegu odcinka Kanału Śląskiego (łączącego rzeki Wisła i Odra), uzgodniono wstępny jego szlak. Omawiany odcinek będzie łączyć dwa zbiorniki, w Rybniku i Kotlarni. Jego trasa została wytyczona bez konfliktu z zabudowaniami obu gmin, od granic Rybnika do ujścia na Odrze. Również rzeka Ruda pozostanie, zgodnie z założeniem, nienaruszona.”
Więcej: nowiny.pl

Wisłą z Gdańska do Warszawy – czy uda się odtworzyć w Polsce drogi śródlądowe?
pracujwlogistyce.pl [29.01.18]: „Wszystkie nabrzeża są dostępne. Obsłużymy więc każdą barkę, statek rzeczny w cyklu 24/365. Jeśli dopłynie z ładunkiem. Tyle, że z uwagi na niepewność dostawy, przy ładunkach eksportowych klienci muszą zapewnić sobie tzw. bufor ładunkowy w naszym porcie, bo statek morski nie będzie czekał. Jego zdaniem taka „trzecia noga transportowa” portowi wewnętrznemu w Gdańsku na pewno się przyda, ale musi obowiązywać zasada – najpierw kura, czyli cała infrastruktura rzeczna, „oprzyrządowanie” Wisły a dopiero potem jajko, czyli korzyści dla gestorów i operatorów ładunku a przede wszystkim skarbu państwa. I tutaj może pojawić się problem, bo Ustawa „Prawo wodne” niedawno uchwalona, przewiduje w art. 306, 307 i 312 opłaty za korzystanie z dróg śródlądowych wodnych i należącej do nich infrastruktury technicznej za przewóz ładunków i pasażerów. Opłaty te stanowić będą, podobno, nie mniej niż 20 proc. całości kosztów żeglugi.”
Więcej: pracujwlogistyce.pl


GOSPODARKA WODNA

Przemysław Daca o nowym prawie wodnym: Na Warmii i Mazurach panuje bezprawie. Musimy zrobić z tym porządek
ro.com.pl [19.04.18]: „Osobiście mam wrażenie, że część przedsiębiorców działających na tym terenie chcą wywołać zamieszanie w związku z nowym prawem wodnym. Według mnie oni sami nie są w porządku. Panuje tutaj w dużej mierze bezprawie, na przykład grodzone są dojścia do jezior i przesuwana jest linia brzegowa. Chcemy, aby wszyscy byli równi wobec prawa. Są przypadki przedsiębiorców, którzy inicjują nagonkę na Wody Polskie, natomiast sami nie działają w porządku. Przykładowo mają działalność gospodarczą i wykorzystują do niej pomosty, które są zarejestrowane jako łódź do połowu ryb. Są to sposoby na unikanie płacenia za dzierżawę gruntów. Musimy z tym zrobić porządek.”
Więcej: ro.com.pl

List otwarty do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
zagle.se.pl [19.04.18]: „Właściciele i Gestorzy Mazurskich Portów, Stowarzyszenia oraz Fundacje prowadzące działalność na Mazurach napisali list otwarty do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marka Gróbarczyka. W piśmie zwracają uwagę na błędy w ustawie i wysokości opłat trudne do zaakceptowania przez wszystkich prowadzących działalność na wodach śródlądowych.”
Więcej: zagle.se.pl

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich gościem „Loży Radiowej” Radia Opole [22.03.18]
Więcej: youtube.com

Rozmowa Dnia Radia Wrocław: Przemysław Daca, prezes Wód Polskich
radiowroclaw.pl [21.03.18]: „W maju Wod Polskie, czyli „regulator” lokalnych stawek cen wody, powinny zaopiniować zaproponowane przez gminy podwyżki. Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław.”
Więcej: radiowroclaw.pl

Będziemy mniej płacić za wodę
wgospodarce.pl [15.03.18]: „Dostaliśmy już prawie wszystkie wnioski taryfowe, mamy ich ponad 1,5 tys. Jesteśmy przygotowani do ich rozpatrzenia. Szczególnie przyglądać się będziemy tym wnioskom, w których są zawarte podwyżki, lub tam, gdzie są wysokie stawki w porównaniu z innymi rejonami. Będziemy sprawdzać, czy te wysokie stawki są uzasadnione – powiedział prezes Wód Polskich na czwartkowej konferencji prasowej.”
Więcej: wgospodarce.pl

Nowe stawki za wodę. Ponad 1500 wniosków o zmianę taryfy
polskieradio.pl [14.03.18]: „Sam fakt ustanowienia regulatora w postaci „Wód Polskich” wpłynął w pewnych sytuacjach na obniżenie stawek – stwierdził prezes urzędu, który ma pilnować, by podwyżki nie były nieuzasadnione. Stawki zmniejszyć chce m.in. Warszawa i gminy ościenne.”
Więcej: polskieradio.pl

Woda i ścieki będą tańsze. Nie tylko w Warszawie
forbes.pl [10.04.18]: „Firma zarządzająca największą siecią wodno-kanalizacyjną w Polsce rezygnuje z wpływów. Roczne zarobki warszawskiego MPWiK spadną w trzy lata z 241 mln do 5 mln zł. W samym 2018 r. spółka zarobi o 82 mln zł mniej niż rok wcześniej. Mieszkańcy będą mieli taniej, ale co z inwestycjami?”
Więcej: forbes.pl

Wrocław. Wniosek do Wód Polskich o podniesienie opłat za wodę i ścieki o 3 proc.
ppr.pl [20.03.18]: „Rzecznik wrocławskiego MPWiK Aleksander Łoś powiedział we wtorek PAP, że wrocławskie przedsiębiorstwo złożyło wniosek do Wód Polskich o podniesienie opłat za wodę i ścieki o 3 proc. w tym roku i po 3 proc. w kolejnych dwóch latach. „Jeżeli nową taryfę zatwierdzą Wody Polskie, będzie ona obowiązywać od 11 czerwca, to oznacza, że wówczas wrocławianie przeciętnie zapłacą około 32 gr. za metr sześcienny wody i ścieków” – powiedział Łoś.”
Więcej: ppr.pl

Wrocław planuje podwyżki cen wody. Rząd się nie zgodzi?
gazetawroclawska.pl [20.03.18]: „– Wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków na poziomie 7 proc. w tym roku i 12 proc. w kolejnym, które proponują władze Wrocławia budzi nasze zdziwienie – mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – Będziemy analizować, czy podwyżka jest uzasadniona. Ceny porównamy do podobnych regionów. Przykładem może być Warszawa, która obniżyła stawki o 14 proc. – dodaje.”
Więcej: gazetawroclawska.pl

Relacja Kazimierza Netki z wizyty P. Dacy, Prezesa Wód Polskicj w Pomorskiem
netka.gda.pl [28.03.18]: „Państwo kontroluje ceny wody pitnej. Różnice są bowiem zdumiewające. W jednym mieście trzeba płacić np. 4 zł, w innym 30 zł za metr sześcienny. Zasadność wysokich taryf sprawdzi PGW „Wody Polskie” – poinformował prezes tej instytucji, Przemysław Daca, podczas wizyty w Pomorskiem.”
Więcej: netka.gda.pl

Przepis w ustawie, który może kosztować miliardy. „Ktoś go sobie wpisał, by osiągnąć korzyści”
tvn24.pl [7.04.18]: „Do tej pory fabryki czy oczyszczalnie ścieków same musiały sobie kupić urządzenia do pomiaru ścieków. Nowa ustawa to zmienia. Teraz, zgodnie z artykułem 36, urządzenia są kupowane przez nowy urząd, czyli Wody Polskie w ramach centralnych przetargów. Decydujący głos należy do urzędników. Ponadto, według nowych przepisów, sprzęt musi mieć tak zwane zatwierdzenie typu, czyli certyfikat przyznawany przez Główny Urząd Miar. Jednak nie zostały jeszcze opracowane standardy, bo to wielomiesięczny proces. Adam Kloska nie może teraz sprzedawać swoich urządzeń. Mogą to za to robić zagraniczni producenci, których sprzęt ma równoważne certyfikaty.”
Więcej: tvn24.pl

Prezydent podpisał Prawo wodne [nowelizacja]
www.wrp.pl [10.04.18]: „Ustawa uchyla wymóg określenia wartości nieruchomości oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego, jako elementu wniosku o wyrażenie przez ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej zgody na rozporządzenie nieruchomością przez Wody Polskie. Ponadto dodaje przepisy określające zasady postępowania w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2018 r., dotyczących administracyjnych kar pieniężnych, o których mowa w art. 298 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.”
Więcej: www.wrp.pl

Gróbarczyk chce w pół roku „wyczyścić” Prawo wodne
farmer.pl [4.04.18]: „W niektórych przypadkach Prawo wodne jest dyskusyjne lub kontrowersyjne, dlatego chcemy „wyczyścić” wszystkie sprawy związane z tą ustawą w pół roku – zapowiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.”
Więcej: farmer.pl/za PAP

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej…
kancelariasznajder.pl [1.12.18]: „Obowiązek dokonywania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej będzie dotyczył właścicieli nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2,którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70 %, a w okolicy brakuje kanalizacji deszczowej.”
Więcej: kancelariasznajder.pl

Szczecin. Problem z trzynastkami pracowników Wód Polskich
radioszczecin.pl [8.03.18]: „Byli pracownicy Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie wciąż nie dostali trzynastek za obiegły rok.”
Więcej: radioszczecin.pl

Małopolsce nie grozi powódź. Ale Wody Polskie i tak mają kłopoty
dziennikpolski24.pl [19.03.18]: „Prezes Daca zapewnił, że sprawy majątkowe zostaną uregulowane do końca czerwca. Wcześniej samorząd województwa alarmował, że może to potrwać nawet dwa lata. Nie ma za to porozumienia co wypłaty 13 pensji pracownikom MZMiUW przejętych przez RZGW – wprawdzie marszałek zapowiedział, że je wypłaci, ale najprawdopodobniej zwrotu pieniędzy od Wód Polskich będzie domagał się w sądzie.”
Więcej: dziennikpolski24.pl

Nowe Prawo Wodne, podatek denny i Marine Industry Forum
patrykzbroja.pl [2.03.18]: „Prawo wodne w istotny sposób zmienia dotychczasową strukturę organów administracji państwowej odpowiedzialnych za tzw. gospodarkę wodną. Powstaje m.in. całkowicie nowy podmiot „Wody Polskie” (coś na kształt „Lasów Państwowych”), no i większość kompetencji i zadań zostaje przydzielonych jednostkom organizacyjnym i organom właśnie w strukturze tego podmiotu.”
Więcej: patrykzbroja.pl

Prawo wodne już działa. Stawka 8,90 zł za m2 akwenu?!
zagle.se.pl [20.03.18]: „Nowelizacja ma być gotowa najpóźniej do 31 marca. Tymczasem jak twierdzą autorzy bloga kursmazury.com, funkcjonujący od 1 stycznia 2018 roku akt prawny „został sformułowany z pominięciem ustaleń poczynionych ze stroną społeczną, w sposób dający duże pole do interpretacji”. Jej efektem mają być horrendalne stawki – 5 zł za m2 pomostu oraz 8,90 zł za każdy metr kwadratowy akwenu!”
Więcej: zagle.se.pl

Droższy urlop nad jeziorem. Nowa opłata może się odbić na kieszeniach turystów
tvn24bis.pl [6.04.18]: „Tegoroczny wypoczynek na Mazurach może być droższy niż w ubiegłych latach. Powodem jest obowiązująca od początku roku nowa opłata nazywana podatkiem dennym. Przedsiębiorcy są zaskoczeni stawkami, a samorządowcy zapowiadają interwencje w tej sprawie u parlamentarzystów.”
Więcej: tvn24bis.pl

Budowa na terenach zalewowych – co zmienia nowe prawo wodne?
prawonieruchomosci24.pl [30.01.18]: „Zmiany uniemożliwiają bowiem zabudowę obszarów szczególnego zagrożenia powodzią a wydane do tej pory decyzje o warunkach zabudowy dla tych obszarów stracą swoją ważność. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają zmiany.”
Więcej: prawonieruchomosci24.pl

Za oszczędności życia kupił działkę, na której miał zbudować dom. Z marzeń nici, bo weszły nowe przepisy
innpoland.pl [27.02.18]: „Pierwszego stycznia bieżącego roku weszło w życie nowe prawo wodne. Na jego mocy wygasły wszystkie wydane wcześniej decyzje o warunkach zabudowy dla działek położonych „na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią lub w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego”, dla których nie wydano pozwoleń na budowę.”
Więcej: innpoland.pl

Jak nowe prawo wodne wpłynęło na rynek nieruchomości
rp.pl [22.02.18]: „Nowe przepisy wprowadzają szereg istotnych zmian takich jak: nowe prawo pierwokupu, nowe reguły zarządzania ryzykiem powodziowym w dokumentach planistycznych, wygaszają część warunków zabudowy, wpływają na zakres stron i procedurę wydawania decyzji środowiskowych, których uzyskanie jest z reguły niezbędne dla dużych inwestycji.”
Więcej: rp.pl

Nie ma zagrożenia powodzią na Żuławach
gdansk.tvp.pl [27.03.18]: „Kierownictwo niedawno utworzonej instytucji nie zgadza się z zarzutami żuławskich samorządowców, którzy skarżą się na coraz duże opóźnienia w wydawaniu pozwoleń wodno-prawnych. (…) Zdaniem kierownictwa Wód Polskich opóźnienia wynikają przede wszystkim z tego, że w ubiegłym roku samorządy zwlekały z wydawaniem pozwoleń wiedząc, iż po pierwszym stycznia to zadanie przejmie nowopowołana instytucja. Jak informuje szefowa gdańskiego Oddziału Wód Polskich na 200 złożonych wniosków procedowanych jest już 160.” Napływające w tym roku rozpatrywane są na bieżąco.”
Więcej: gdansk.tvp.pl

Wody Polskie: Prezes rządowej instytucji narzeka na marszałka województwa lubelskiego. Chodzi o pieniądze
kurierlubelski.pl [6.04.18]: „Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa tłumaczy, że samorząd postąpił zgodnie z prawem i Wody Polskie otrzymały cały sprzęt potrzebny do wykonywania swoich zadań. – Chodzi np. o magazyny przeciwpowodziowe i znajdujący się w nich sprzęt – precyzowała i zaznaczyła: – Zrobiliśmy wszystko to, co wynika z zapisów ustawy powołującej Wody Polskie. Jednak część sprzętu jak komputery zostały kupione za pieniądze samorządu i przekazanie ich za darmo, w ocenie samorządu, może narazić marszałka na zarzut niegospodarności. – Rozmawiamy z dyrekcją Wód Polskich o szczegółach tej sprawy – zapewnia Górka.”
Więcej: kurierlubelski.pl

Przedsiębiorcy w 2018 r. zapłacą za wodę dwa razy
dziennik.pl [1.02.18]: „W tym roku będzie wyjątkowa sytuacja. Użytkownicy wód będą płacili dwukrotnie. Pierwszy raz za 2017 rok w starym systemie wynikającym z Prawa ochrony środowiska (na rzecz urzędów marszałkowskich) (…) Oprócz tego w tym samym czasie Wody Polskie wdrażają system usług wodnych za rok 2018, przewidzianych przez Prawo wodne – poinformował Balcerowicz.”
Więcej: dziennik.pl

Poprawki Prawa wodnego do poprawki
tvn24bis.pl [19.04.18]: „Co może się zmienić po przyjęciu nowych przepisów? Nowelizacja przewiduje zakaz wprowadzania wód opadowych do wód podziemnych oraz zakaz wprowadzania wód opadowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe do ziemi.”
Więcej: tvn24bis.pl

Kto ma wypłacić „trzynastki” dla pracowników Zarządu Zlewni w Opolu Wód Polskich? Marszałek nie widzi do tego podstaw
nto.pl [26.02.18]: „Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwrócił się do marszałków województw z prośbą o uregulowanie sprawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2017 rok, na które czeka część podległych mu pracowników.”
Więcej: nto.pl


ENERGIA

Energa w Komitecie Sterującym w sprawie budowy Stopnia Wodnego Siarzewo
energetyka24.com [1.03.18]: „Do prac w Komitecie Sterującym powołanym w sprawie realizacji inwestycji budowy Stopnia Wodnego Siarzewo na Wiśle zaproszono ekspertów z Grupy Energa, którzy mają pełnić rolę doradczą w pracach przygotowawczych związanych z realizacją tego ważnego dla gospodarki kraju przedsięwzięcia.”
Więcej: energetyka24.com

Lotos i PGNiG będą wspólnie bunkrować statki LNG
energetyka24.com [20.04.18]: „„Mam nadzieję, że tym paliwem zrewolucjonizujemy transport na Bałtyku i być może, w przyszłości, transport na polskich rzekach. Nasza grupa ma ambicje stać się liderem paliw czystych ekologicznie, niepochodzących od ropy naftowej” – dodał Woźniak.”
Więcej: energetyka24.com

Niemcy planują swój pierwszy terminal LNG
www.dw.com [20.04.18]: „Terminalem LNG interesuje się także nowy rząd w Berlinie. W umowie koalicyjnej deklaruje, że chce stworzyć w Niemczech infrastukturę LNG, wzmacniać inicjatywy służące „alternatywnym źródłom energii” i wspierać LNG jako bardziej ekologiczne w żegludze morskiej i śródlądowej. (…) Choć poważnymi kandydatami na lokalizację terminalu są także Hamburg i Wilhemshaven, inwestorzy faworyzują Brunsbuettel w Szlezwiku-Holsztynie. To portowe miasto leży zarówno nad ujściem Łaby do Morza Północnego, jak i Kanałem Kilońskim łączącym Bałtyk z Morzem Północnym. Do tego sąsiaduje z Dolną Saksonią, gdzie jeszcze wydobywany jest gaz ziemny, i ma w okolicy wielkie zakłady przemysłowe o dużym zapotrzebowaniu na gaz.”
Więcej: www.dw.com


ŚRODOWISKO

NIK o działaniach na rzecz poprawy jakości wód w rzekach
nik.gov.pl [9.01.18]: „Inspekcja Ochrony Środowiska w sposób niewystarczający oceniała jakość wód w rzekach, a jej działania na rzecz poprawy ich stanu nie były w pełni skuteczne. NIK negatywnie ocenia sposób programowania monitoringu rzek przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska, które ograniczają liczbę planowanych badań dostosowując je do wysokości posiadanych środków, a nie rzeczywistych potrzeb.”
Więcej: nik.gov.pl

Egzotyczne stworzenia zamieszkały w… Odrze niedaleko Gryfina
chojna24.pl [19.04.18]: „Skąd ten egzotyczny gatunek w wodach naszego regionu? Według ekspertów krewetki w Odrze to prawdopodobnie efekt nieodpowiedzialnego właściciela akwarium. Wypuszczanie zwierząt wodnych do rzek to bardzo częste zjawisko w naszym kraju. Takie postępowanie może doprowadzić do poważnym zmian ekosystemu.”
Więcej: chojna24.pl

„Kolejny konflikt nie opłaci się rządowi”.
Ekolodzy przeciwko budowie stopnia wodnego na Wiśle.
Zapowiadają skargę do KE
polsatnews.pl [4.01.18]: „- Kolejny konflikt nie opłaci się ani rządowi, ani społeczeństwu. Rząd powinien niezwłocznie przystąpić do szczegółowej analizy prośrodowiskowych wariantów rozwiązania rzeczywistych problemów stopnia i zbiornika Włocławek. Może w tym liczyć na merytoryczne wsparcie Koalicji – powiedziała Ewa Leś, koordynatorka Koalicji.”
Więcej: polsatnews.pl

Mętna, śmierdząca rzeka w Strzelinie. „Niech wrocławianie zobaczą, co piją”
wroclaw.tvp.pl [12.04.18]: „Rzeka Oława została zanieczyszczona, jak twierdzą mieszkańcy Strzelina, przez miejscową cukrownię. Cukrownia broni się przed zarzutami. Zdaniem jej dyrektora źródłem zanieczyszczeń są nawozy z okolicznych pól uprawnych. Sprawa jest poważna, bo rzeka też stanowi źródło wody pitnej dla Wrocławia.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl


POLITYKA / ADMINISTRACJA / SAMORZĄD

Z prac KOMISJI GOSPODARKI MORSKIEJ i ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ SEJMU RP:

sejm.gov.pl [12.04.18]: „Rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (druki nr 2261 i 2344).”
Więcej: www.sejm.gov.pl

sejm.gov.pl [20.03.18]: „Rozpatrzenie wniosku Przewodniczącej Komisji o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Rzeki Odry.”
Więcej: www.sejm.gov.pl 

Więcej: zrealizowane posiedzenia komisji

Powstanie nowa analiza transportowa dot. żeglugi na Odrze i Wiśle. Ministerstwo podpisało umowę
www.gov.pl/gospodarkamorska [30.03.18]: „Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisało umowę na analizę transportową w zakresie żeglugi śródlądowej. Analiza ta jest kolejnym komponentem w przygotowaniu programu rozwoju śródlądowych dróg wodnych i jest pierwszym tego typu badaniem dla sektora transportu wodnego śródlądowego. Jego rezultaty będą znane do końca roku.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska

Gróbarczyk: Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego kraju
bankier.pl [15.04.18]: „Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego kraju, a przede wszystkim inwestycji związanych z żeglugą śródlądową przekonywał w Nowej Soli (Lubuskie) minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.”
Więcej: bankier.pl

Rząd chce rozmawiać z Niemcami w sprawie Odry
tvp.info [26.03.18]: „Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej po raz kolejny zaapeluje do niemieckiego rządu o rozmowy w sprawie przywrócenia żeglugi na Odrze. Strona polska liczy, że po sformowaniu nowego rządu w Niemczech rozmowy zaczną się jeszcze w pierwszej połowie roku.”
Więcej: tvp.info

Obradował Komitet Sterujący ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych
www.gov.pl/gospodarkamorska [16.02.18]: „W grudniu 2017 roku Komitet powołał trzy dodatkowe tematyczne grupy robocze: ds. hydrotechniki i środowiska, ds. gospodarki, ds. rozwoju lokalnego i regionalnego oraz spraw społecznych. W bieżącym roku grupy będą zaangażowane w szczególności w przygotowania do przeprowadzenia analiza kosztów i korzyści, strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz komunikacji społecznej projektu.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska

Samorządy nadodrzańskie wspólnie dla użeglownienia Odry
www.gov.pl/gospodarkamorska [10.04.18]: „Program rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Nowe szanse i wyzwania dla samorządów terytorialnych” – to temat II Konferencji konsultacyjnej dla nadodrzańskich samorządów. Spotkanie przedstawicieli MGMiŻŚ odbyło się 5 kwietnia 2018 roku w Akademii Morskiej w Szczecinie.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska

Minister Marek Gróbarczyk spotkał się z Karin de Shepper, Dyrektor Generalną Inland Navigation Europe (INE).
Podczas spotkania ustalono plan działań INE wpierających rozwój sektora transportu wodnego śródlądowego w Polsce na najbliższy rok.
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska [28.02.18]

W Sejmie o ustawie stoczniowe
inwestycje.pl [11.04.18]: „Minister Marek Gróbarczyk powiedział w Sejmie Informacyjnej Agencji Radiowej, że najważniejsza część ustawy wciąż czeka na akceptację Komisji Europejskiej. Po uzyskaniu zgody Brukseli przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z 1-procentowego podatku przychodowego zamiast normalnej daniny.”
Więcej: inwestycje.pl

Całą Odrą mają pływać barki. Prezentacja planów śmiałej inwestycji za miliardy złotych
szczecin.wyborcza.pl [5.04.18]: „Konferencja dotyczyła jednak dużo bardziej ambitnego planu: doprowadzenia całej Odrzańskiej Drogi Wodnej do IV klasy żeglowności. To byłaby wówczas wodna arteria na miarę głównych, europejskich, śródlądowych szlaków. Żeby Odra taką klasę miała, trzeba zbudować około 20 stopni spiętrzających wodę.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Przywrócić Odrze znaczenie. We Wrocławiu zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry
naszraciborz.pl [13.02.18]: „- Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. Wciąż kładziemy na nie wielki nacisk, w związku z przykrym wspomnieniem wielkiej powodzi z 1997 roku – powiedział Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.”
Więcej: naszraciborz.pl

Lubuskie. Samorządowa wizja Odry: rozwój, ale nie bez zgody Niemców
wzielonej.pl [9.03.18]: „“2018 rokiem Odry – hasło wyborcze czy realny plan działań?”. To pytanie zadali samorządowcy związani z Platformą Obywatelską i Nowoczesną, a jednocześnie odpowiedzieli, jaka jest ich wizja. W ten sposób nawiązali do inauguracji Samorządowego Roku Rzeki Odry.”
Więcej: wzielonej.pl

Opole. Debatowali o rozwoju Odry i planach na żeglugę śródlądową
opole.uw.gov.pl [4.04.18]: „Jednym z tematów, podjętych podczas spotkania były nowe regulacje w prawie wodnym oraz I Kongres Żeglugi Śródlądowej, który – z inicjatywy wojewody opolskiego, odbędzie się w październiku 2018 r. w Opolu. Wydarzenie to, będzie miało charakter międzynarodowy, szeroko poruszające w swoim programie dyskusję o zagospodarowaniu polskich rzek w transporcie towarów. Jest to obecnie jeden z priorytetów polityki Rządu RP. Inicjatywa, została zaaprobowana przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Kongres jest organizowany przy współpracy organizacyjnej i merytorycznej z ministerstwem.”
Więcej: opole.uw.gov.pl

Odra ma być wodną autostradą. Pomysły opolskich polityków na rozwój rzeki
opole.tvp.pl [14.04.18]: „Odra jako kluczowy element polskiej gospodarki? To nie tylko miejsce odpoczynku dla mieszkańców, ale też rzeka żeglowna. Przynajmniej takie plany ma wobec niej rząd. Dlaczego inwestowanie w Odrę jest dla naszego regionu tak ważne, o tym rozmawiano w programie W centrum uwagi na antenie TVP3 OPOLE.”
Więcej: opole.tvp.pl

MGMiŻS: Żegluga bez kolei nie będzie istnieć
rynekinfrastruktury.pl [23.04.18]: „– Żegluga bez kolei nie będzie istnieć. Bo dokądś dopływa rzeka a potem to trzeba przetransportować towar dalej. Chcemy żeby te dwa systemu razem dobrze funkcjonowały – mówi Monika Niemiec-Butryn, dyrektor departamentu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.”
Więcej: rynekinfrastruktury.pl

To będzie rok Odry! Region ma już plany wobec rzeki
regionfan.pl [4.04.18]: „Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy ma szansę na rozwój, dzięki wykorzystaniu potencjału Odry. Dzisiaj samorządowcy z naszego regionu spotkali się w Ścinawie, by porozmawiać o użeglowieniu drugiej największej rzeki w Polsce. Warto nadmienić, że rok 2018 jest rokiem Odry.”
Więcej: regionfan.pl


BEZPIECZEŃSTWO

Ochrona dla Opolszczyzny przed powodzią – co z inwestycjami?
24opole.pl [24.02.18]: „Po ponad 20 latach od powodzi tysiąclecia województwo opolskie nadal nie jest wystarczające zabezpieczone przed wielką wodą. Inwestycja budowy zbiornika w Raciborzu została ostatecznie przesunięta na koniec 2019 roku. Samorządy w obawie przed kolejną powodzią realizują swoje plany zbiorników przeciwpowodziowych.”
Więcej: 24opole.pl

Rozmowa Dnia z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: Zbiornik Racibórz niewystarczający dla ochrony Wrocławia, dlatego powstaną kolejne
radiowroclaw.pl [19.04.18]: „NiK mówi, że nawet, gdy powstanie zbiornik Racibórz, Dolny Śląsk nie będzie gotowy do przyjęcia wielkiej wody. „Bez dodatkowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Wrocławia, Długołęki, Czernicy i Wiszni Małej przy wysokiej fali wezbraniowej wystąpi zjawisko „cofki dynamicznej”, w efekcie czego straty mogą sięgnąć nawet ok. 700 mln zł”- czytamy w raporcie.”
Więcej: radiowroclaw.pl

Spotkanie dotyczące monitoringu sytuacji powodziowych w Polsce
www.gov.pl/gospodarkamorska [14.03.18]: „W środę 13 marca w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie dotyczące monitoringu potencjalnych sytuacji powodziowych w Polsce. Na zaproszenie ministra Marka Gróbarczyka w spotkaniu uczestniczyli prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca oraz Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś.”
Więcej: www.gov.pl/gospodarkamorska

Wielkie powodzie na Mississippi efektem wieloletniej ingerencji człowieka w rzekę
naukawpolsce.pap.pl [13.04.18]: „Na łamach ”Nature” badacze z USA dowodzą, że coraz częstsze ekstremalne powodzie na Mississippi są skutkiem wieloletniej ingerencji człowieka: prób regulowania rzeki, jej prostowania i zabudowywania brzegów wałami i groblami.”
Więcej: naukawpolsce.pap.pl
Informacja na stronie Uniwersytetu w Northeastern [6.04.18]

Resort żeglugi właśnie przejął polskie rzeki. Ekspert: „To tak jakby lasy przekazać producentom desek”
oko.press [18.01.18] „Gospodarka wodna – zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o działach administracji rządowej – obejmuje sprawy związane m.in. kształtowaniem i wykorzystywaniem zasobów wodnych, ale też ich ochroną. A także kwestie dotyczące ochrony przeciwpowodziowej. Zmiana, o której zdecydował premier Mateusz Morawiecki, budzi niepokój wśród ekspertów związanych z Koalicją Ratujmy Rzeki, do której należą 33 ważne w Polsce organizacje ekologiczne.”
Więcej: oko.press

Wodery doprowadziły do śmierci myśliwych w Odrze?
cedyniabezcenzury.pl [4.02.18]: „-Woda wewnątrz woderów to nie jedyny problem, jaki może się przydarzyć. Kolejny to gdy w woderach znajdzie się powietrze. Wtedy trudno o jakąś równowagę, jak się to wszystko przelewa. Wiem, bo to przeżyłem.”
Więcej: cedyniabezcenzury.pl

Szczecin. Ludzie skaczą do Odry przy bulwarach, WOPR apeluje
radioszczecin.pl [24.04.18]: „Prawie 20 razy w ciągu trzech dni interweniowało szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe tylko na nadodrzańskich bulwarach. (…) Na swoim facebookowym profilu szczecińscy WOPR-owcy opublikowali częściowy raport z weekendowych interwencji. Wynika z niego, że aż siedmiokrotnie ratownicy wypływali z bazy, bo w Odrze przy bulwarach zauważeni zostali ludzie.”
Więcej: radioszczecin.pl


EDUKACJA / NAUKA

Szczecińskie Morskie Centrum Nauki będzie równie popularne jak Centrum Nauki Kopernik?
wszczecinie.pl [16.01.18]: „Na razie wiemy, że obie placówki łączyć będzie nazwisko projektanta ekspozycji. Koncepcję artystyczną wystaw szczecińskiego Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha przygotują: Piotr Kossobudzki, współtwórca Centrum Nauki Kopernik, i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki.”
Więcej: wszczecinie.pl

Gliwice. Marina skąpana w zieleni. Studenci architektury zaprojektowali nową przystań
nowiny.gliwice.pl [6.02.18]: „Studenci przygotowywali projekty w ramach zajęć z dwóch przedmiotów: projektowania urbanistycznego oraz architektonicznego. – Celem opracowania było uzyskanie analizy możliwości usytuowania przystani motorowodnej nad Kanałem Gliwickim poza obszarem dawnego portu, na terenie pomiędzy kanałem a ul. Portową, z możliwością zagospodarowania przyległego terenu z przeznaczeniem na funkcje turystyki i rekreacji – tłumaczy dr Michał Stangel, z katedry urbanistyki i planowania przestrzennego wydziału architektury Politechniki Śląskiej.”
Więcej: nowiny.gliwice.pl

Kędzierzyn-Koźle. Marynarze i piraci: prezentacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej
kk24.pl [23.03.18]: „Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza wszystkich, którzy, oprócz nauki, pragną przeżyć przygodę życia! „Żegluga to nie szkoła, to styl życia”.”
Więcej: kk24.pl

Bydgoszcz. III Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych
rewitalizacjadrogwodnych.ukw.edu.pl [18.04.18]: „W dniu 18 kwietnia w Bydgoszczy odbył się Finał III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu byli pracownicy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych, Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Olimpiada skierowana była do uczniów szkół średnich, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz melioracjami.”
Więcej: rewitalizacjadrogwodnych.ukw.edu.pl

Miasto. Temat rzeka – więcej niż konferencja naukowa
urbnews.pl: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zorganizował w dniach 5-6 kwietnia 2018 konferencję naukową „Miasto. Temat rzeka”. Studenci i naukowcy z całej Polski spotkali się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, by rozmawiać o przyszłości urbanistyki i roli rzek dla rozwoju miast.
Więcej: urbnews.pl

Politechnika Wrocławska. O polskich mostach opowiedział ich słynny projektant
wroclaw.wyborcza.pl [5.02.18]: „Zaprojektował m.in. most Rędziński nad Odrą, który jest częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, oraz Gądowiankę, czyli wiadukt nad torami kolejowymi między ul. Klecińską a Na Ostatnim Groszu (obwodnica śródmiejska). Prof. Jan Biliszczuk jest jednym z najbardziej znanych polskich projektantów.”
Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Reaktywują Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu
gazetawroclawska.pl [4.04.18]: „W 2002 roku radni miejscy zdecydowali, że Technikum Żeglugi Śródlądowej zniknie z mapy edukacyjnej Wrocławia. Placówka mieściła się przy Brucknera 10, a ostatni uczniowie opuścili mury szkoły w 2005 roku. Dziś już wiadomo, że Technikum zostanie reaktywowane, a we wrześniu w ławach szkolnych zasiądą pierwsi uczniowie.”
Więcej: gazetawroclawska.pl
Zobacz także: relacja TVP3 Wrocław

We Wrocławiu powstaje ekostatek Odra Centrum. Będą przy nim pływające ogrody i siedliska ptaków
wroclaw.wyborcza.pl [6.02.18]: „Wrocławska fundacja buduje ekologiczny statek, na którym będzie organizować edukację na temat Odry. Konstrukcja jest już gotowa, teraz zaczyna się urządzanie.”
Więcej: wroclaw.wyborcza.pl
Zobacz także: Odra Centrum – informacje
http://onwater.pl/odra-centrum/

Głogów. Edukacja ekologiczna nad Odrą
miedziowe.pl [18.01.18]: „Gmina zdecydowała się ogłosić przetarg i po jego zakończeniu wydzierżawiła ten teren na 13 lat. – Taki okres, bo 3 lata dajemy na zagospodarowanie tego budynku, a potem 10 lat spokojnej działalności merytorycznej. Przetarg wygrała Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dorzecza Odry „Głogów nad Odrą”. Ma tam powstać Centrum Edukacji Ekologicznej i Innowacji. Znalazłyby tam swoje miejsce sala leśna i akwarystyczna, pomieszczenie odnawialnych źródeł energii czy ogród i sala wodna – mówi prezydent Rafael Roakszewicz.”
Więcej: miedziowe.pl

Słubice. Nowoczesne centrum naukowe w Słubicach? Zobacz co szykuje Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
slubice24.pl [10.04.18]: „Co będzie można zobaczyć i poznać? W laboratoriach pojawi się sprzęt i ekspozycje do pokazywania i doświadczania rzeczy, które występują na pograniczu. Będzie można w aktywny sposób poznawać dziedzictwo przyrodnicze (rzeka Odra, krajobraz łęgów, Ujście Warty, Lubuski Przełom Odry, lasy, puszcza rzepińska), historyczne – związane z osadnictwem, historyczną siedzibą biskupów lubuskich, fortyfikacjami, hydro inżynierią oraz kulturowe (czyli życie na pograniczu dwóch narodów i kultur).”
Więcej: slubice24.pl

Nietypowy pawilon nad Wisłą. Wygląda jak głaz, w środku warsztaty na temat rzeki [WIZUALIZACJE]
warszawa.naszemiasto.pl [17.01.18]: „Budynek będzie miał dwie kondygnacje. Wewnątrz znajdzie się ośrodek edukacyjny z salą wystawienniczo-wykładową, gdzie odbywać się będą warsztaty, wykłady czy lekcje na temat ekosystemu Wisły. Front pawilonu będzie przeszklony, a betonowa część ma zarosnąć mchem i zlać się z otoczeniem. W pobliżu znajdzie się polana rekreacyjna do zajęć oraz niewielka zagroda.”
Więcej: warszawa.naszemiasto.pl


MIASTO i RZEKA / TURYSTYKA

Miasta w stronę rzeki. Projekty rewitalizacyjne obszarów nabrzeży
rp.pl [16.04.18]: „Samorządy ustawiają się frontem do wody, ku uciesze mieszkańców i turystów. Bo woda – ta wielka i ta mniejsza – może dzielić, ale może też łączyć. Dlatego ożywają brzegi rzek i dawne portowe nabrzeża.”
Więcej: rp.pl

MALCZYCE – KOCHASZ ALBO NIENAWIDZISZ. Opowieść o dorastaniu w dziwnym miejscu.
nieustanne-wedrowanie.pl [13.01.18]: „Malczyce – to moja mała dolnośląska ojczyzna. Heimat, jak mówili Niemcy. To bardzo trafne określenie, niezupełnie przetłumaczalne na język polski. Heimat to miejsce, gdzie człowiek spędza pierwsze kilkanaście lat swojego życia, wtedy gdy formuje się jego ego i ramy charakteru. Uważam, że takie miejsce ma na człowieka wpływ już nieusuwalny. Choćby o nim zapomniał i wyjechał na drugi koniec świata. Zostawia w nim „ślad energetyczny”, który może być kulą u nogi lub kapitałem. W zależności od okoliczności.”
Więcej: nieustanne-wedrowanie.pl

W centrum Głogowa powstają Bulwary Nadodrzańskie
gazetawroclawska.pl [29.03.18]: „Bulwary nad Odrą w centrum Głogowa już niedługo zmienią się w wizytówkę miasta i miejsce spotkań mieszkańców. Powstaną tam m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe, fontanna i miejsca postojowe. Inwestycja będzie realizowana dzięki finansowej pomocy samorządu województwa, które przekazało na ten cel prawie 7 mln zł.”
Więcej: gazetawroclawska.pl
Zobacz także: Głogów zwraca się ku Odrze. Dzięki Unii w: infoship.pl [5.04.18]

Szczecin. Nad Odrą, naprzeciwko dworca PKP staną apartamentowce
infoludek.pl [29.03.18]: „– Miasto z perspektywy Bulwaru Elbląskiego wygląda pięknie, czas na to, by od strony miasta na bulwar widok był równie imponujący – mówi Lesław Siemaszko, właściciel firmy. – Ta inwestycja to urzeczywistnienie wizji, która zawładnęła moją wyobraźnią już dawno. Jako szczecinianin cieszę się, że to lokalna, szczecińska firma będzie pionierem w tej części Śródodrza.”
Więcej: infoludek.pl

Opole. Wystawa fotografii Romana Hlawacza ODRA – TEMAT RZEKA (21.04 – 16.06.2018 r.)
muzeum.opole.pl: „Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego oraz autor zapraszają na otwarcie wystawy ODRA – TEMAT RZEKA Roman Hlawacz • fotografia / sobota, 21 kwietnia 2018 r., godz. 12.00 / sale wystaw czasowych Muzeum Śląska Opolskiego / Mały Rynek 7 (wejście od ul. Muzealnej) / wystawa będzie dostępna do 16 czerwca 2018 r.”
Źródło: muzeum.opole.pl

MGMiŻŚ: Ruszyła rejestracja na Światowe Dni Morza Szczecin 2018
Więcej informacji na stronie
http://worldmaritimedaypoland.org

Na Dolnym Śląsku nad Odrą powstaną nowe miejsca rekreacji
gazetawroclawska.pl [12.04.18]: „Budowy lub rozbudowy przystani wodnych, nowe wypożyczalnie sprzętu pływającego, adaptacja i zagospodarowanie terenów przyrzecznych na cele rekreacyjne – takie atrakcje dla mieszkańców naszego regionu powstaną w ramach konkursu „Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018”. Wsparcie finansowe na budowę lub rozwój małej infrastruktury związanej z rzekami lub zbiornikami wodnymi otrzymały 22 gminy.”
Więcej: gazetawroclawska.pl

8 interaktywnych muzeów we Wrocławiu, które trzeba odwiedzić!
kochamwroclaw.pl [4.03.18]: ”
Więcej: kochamwroclaw.pl

Malczyce. Portowe miasteczko nad Odrą i kościoły Poelziga
wroclaw.pl: „Naturalnym dobrem Malczyc jest Odra – miasteczko było dawniej największym portem rzecznym w tej części Śląska. I dzisiaj warto przespacerować się nad rzeką, bo jest na tym odcinku nad wyraz malownicza. Oraz obejrzeć malczyckie kościoły i poznać pełną uroku okolicę.”
Więcej: wroclaw.pl

Będzie wysoko! Rusza kolejny etap Promenad Wrocławskich, nad samą Odrą [WIZUALIZACJE]
investmap.pl [15.01.18]: „Wrocławska firma Vantage Development rusza z kolejnym etapem osiedla Promenady Wrocławskie. Nad samą Odrą powstanie ponad 200 mieszkań, a wysokość budynków sięgnie 14 kondygnacji.”
Więcej: investmap.pl

Widoki tylko dla bogatych. Wrocław: szpetne apartamentowce nad Odrą
niezalezna.pl [7.04.18]: „– Zabudowanie Odry w ścisłym centrum Wrocławia to stawianie enklaw dla bogaczy i wykluczanie ogółu mieszkańców. Ludzie będą odcięci nawet od pięknych widoków. Wjeżdżając od strony Poznania na most Pomorski, po obu stronach zobaczymy wieżowce mieszkalne zamiast gmachu uniwersytetu i panoramy Starego Miasta. Klub radnych PiS protestował w 2016 r. przeciw takiemu planowi zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu, ale nas przegłosowano – przypomina radny Piotr Maryński.”
Więcej: niezalezna.pl

Odrzańska Trasa Rowerowa. Blue VELO – na rowerze od morza aż po góry
eswinoujscie.pl [18.04.18]: „Będzie miała blisko 1000 km i poprowadzi od Świnoujścia, przez Lubuskie, Dolnośląskie, Opolskie aż do granicy z Czechami na Śląsku. Odrzańska Trasa Rowerowa to marzenie wielu rowerowych turystów, które zaczęto budować właśnie na Pomorzu Zachodnim. Teraz chcą je zrealizować samorządowcy całej Polski Zachodniej. 20 kwietnia br. podczas Rowerowego Forum Metropolitalnego we Wrocławiu zostanie podpisane „Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji promocji i utrzymania trasy Blue Velo”.”
Więcej: eswinoujscie.pl

Nowa Sól. To będzie rok przystani
tygodnikkrag.pl [7.04.18]: „Stowarzyszenie Odra dla Turystów pierwszy raz zapisało w harmonogramie rejsów wycieczki do małych przystani. Wśród nowych propozycji i planów na najbliższe miesiące są np. rejsy muzyczne, druga edycja wyborów Miss Odry, rozwijanie projektu Pirackiej Bandy Odrzaków czy też randki na statku miłości.”
Więcej: tygodnikkrag.pl

Racibórz. Miasto wybrało wykonawcę projektu zagospodarowania lewego brzegu Odry
naszraciborz.pl [2.02.18]: „Firma INWESTPROJEKT Korporacja Projektantów opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową dla zadania pod nazwą „Zagospodarowanie bulwarów nadodrzańskich – lewy brzeg Odry”. Za wykonanie zlecenia zaproponowała cenę ponad 50 tys zł. Zamawiający, czyli Miasto Racibórz, wstępnie zamierzało przeznaczyć na ten cel 30 tys zł. Przypomnijmy, że ofertę złożyło dwanaście firm. Jak może wyglądać lewy brzeg ratusz pokazał na wizualizacjach.”
Więcej: naszraciborz.pl

Oława. Jest oferta na budowę trasy turystycznej nad Odrą
„Miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy sieci szlak, dróg i ścieżek rowerowych w ramach projektu „Aktywnie z biegiem rzeki”. To wspólna inwestycja miasta i gminy Oława. (…) Całość trasy spacerowo-rowerowej nad Odrą to ponad 44 kilometry. Będzie ona przebiegała przez miasto i gminę Oława.”
Więcej: gazeta-olawa.pl

Wrocławianie chcą żyć jeszcze bliżej rzeki [PRZYSTANEK WROCŁAW]
wroclaw.wyborcza.pl [11.01.18]: „Zdecydowana większość mieszkańców Wrocławia chce, żeby samorząd inwestował w nabrzeża. Potrzebujemy nie tylko miejsc do rekreacji, ale też nowych przystani – twierdzą eksperci.”
Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

CUD w Urazie nad Odrą
sportowywroclaw.pl [26.03.18]: „Kolejna edycja Cross Uraz Duathlonu za nami! Zawody z pewnością można zaliczyć do udanych. Na liście startowej znalazło się ponad 400 osób, pogoda była doskonała, a całemu wydarzeniu znów towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji!”
Więcej: sportowywroclaw.pl

Kajakiem dla ekologii. Ruszył wodny ultramaraton [ZDJĘCIA]
radio.opole.pl [20.04.18]: „Dominik Dobrowolski, podróżnik i ekolog rozpoczął dziś niesamowitą podróż. Przez trzy dni wraz ze swoim kompanem chcą przepłynąć blisko 250 kilometrów w dół Odry. Ich plan jest bardzo ambitny, chcą pojawić się za 72 godziny w Nowej Soli w województwie lubuskim.”
Więcej: radio.opole.pl

Szczecin. Tłumy nad Odrą. Kto wybiera prawy, a kto lewy brzeg? Szczecinianie niedzielę spędzali na bulwarach
szczecin.wyborcza.pl [11.03.18]: „Byli rowerzyści, rodziny z dziećmi, pary na randkach i spacerowicze z psami i… kotami na smyczy.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Szczecin. Miało być miejsce relaksu dla wszystkich, jest Wielka Szczecińska Pijalnia Piwa [LIST]
szczecin.wyborcza.pl [8.04.18]: „To, co zobaczyliśmy, napełniło nas przerażeniem i smutkiem. Cały pięknie wyremontowany pas nad Odrą wypełniały tłumy młodzieży z siatkami pełnymi piwa. Piwo lało się wszędzie – tak swoje wrażenia z sobotniego spaceru po bulwarach na Łasztowni opisał nasz czytelnik.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Opole. Strażacy Ochotnicy ORW chcą wybudować przystań rekreacyjną na Odrze
24opole.pl [10.04.18]: „Działacze OSP zaznaczają, że grant wysokości 100 tysięcy złotych, który jest w zasięgu ich ręki daje dużą szansę, by istotna część projektu powstała jeszcze w tym roku. – Przynajmniej slip, całą reszta może być później z czasem skończona, jednak kiedy powstanie slip to łódki będą mogły być już dostarczone i będzie można zacząć pływać – mówi Marcin Kwiatkowski. Miejsce ma być wykorzystywane przez kluby sportowe i osoby prywatne w celach rekreacyjnych. Głosy w konkursie można oddawać do 17 maja na stronie konkursu.”
Więcej: 24opole.pl

Spływ pływadeł Odrą z Raciborza do Koźla 2018. Imprezę zorganizują dwa województwa
kedzierzynkozle.naszemiasto.pl [19.02.18]: „Tegoroczny spływ pływadeł zorganizują wspólnie dwa województwa: opolskie i śląskie. Wielki finał imprezy na przystani w Koźlu. Odra, która od lat jest promowana posiada barwne szlaki i przystanie, na których rywalizować będzie więcej drużyn niż w 2017 roku.”
Więcej: kedzierzynkozle.naszemiasto.pl

Cigacice/Lubuskie. Morsy zakończyły sezon. 70 śmiałków przepłynęło Odrę
gorzow.tvp.pl [15.04.18]: „To już tradycja zielonogórskiego Klubu Morsa Spoko Tato. Na koniec sezonu grupa około 70 śmiałków przepłynęła Odrę w Cigacicach. Najstarszy pływak miał 69 lat, najmłodszy 9. Przyjechali z lubuskiego, ale też z Poznania czy nawet z Przemyśla. Nad bezpieczeństwem morsów czuwali ratownicy.”
Więcej: gorzow.tvp.pl


Mierzeja Wiślana / PORT w ELBLĄGU

Spadek przeładunków w porcie w Elblągu
port.elblag.pl [19.01.18]: „Jak podał PAP dyrektor Zgliński spadek przeładunków ze 168 tys. ton w 2016 roku do 100 tys. ton w 2017 roku został spowodowany wprowadzeniem przez Rosjan 30 procentowego cła na niektóre materiały budowlane oraz wzajemnymi sankcjami wprowadzonymi przez Unię Europejską i Federację Rosyjską.”
Więcej: port.elblag.pl

Przekop Mierzei Wiślanej: port w Elblągu potrzebuje inwestycji
olsztyn.onet.pl [16.02.18]: „- Brak inwestycji w port w Elblągu przy jednoczesnym wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną, to jak wybudowanie autostrady bez zjazdu – mówi poseł PO Jacek Protas. Apeluje też do rządu o jak najszybsze zagwarantowanie środków w budżecie na budowę w Elblągu obrotnicy dla statków, nowego nabrzeża, bocznicy kolejowej oraz mostów.”
Więcej: olsztyn.onet.pl

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej. Za głosowało 401 posłów, przeciw było dziewięciu, a 18 wstrzymało się od głosu
wpolityce.pl [24.02.18]: „Budowę nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym poprzez wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną zakłada przyjęta w piątek przez Sejm ustawa. Za głosowało 401 posłów, przeciw było dziewięciu, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz zajmie się nią Senat.”
Więcej: wpolityce.pl

Bruksela przeszkadza w przekopie przez Mierzeję Wiślaną. To jest na rękę Rosji
niezalezna.pl [11.03.18]: „– Ten przekop jest niektórym nie na rękę. Są ciągłe zarzuty z Brukseli, że ten przekop będzie działał szkodliwie na środowisko – powiedział w Radio Maryja minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.”
Więcej: niezalezna.pl

Pomorskie. Negatywna opinia ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną
gospodarkamorska.pl [5.04.18]: „Zarząd Województwa Pomorskiego negatywnie ocenił plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną – sztandarowego projektu rządu Prawa i Sprawiedliwości. Opinia została przesłana do Urzędu Morskiego w Gdyni i do wojewody pomorskiego.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Elbląski port nie jest gotowy na Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Stracimy szansę na rozwój?
info.elblag.pl [6.04.18]: „Jeśli zgodnie z zapowiedziami Rządu Przekop przez Mierzeję Wiślaną zostanie zrealizowany i do 2022 r. powstanie Kanał Żeglugowy, to czy Elbląg będzie na to gotowy? Obecnie port nie jest przygotowany na przyjęcie większych statków. Czy to się zmieni?”
Więcej: info.elblag.pl

Poseł odpowiada zarządowi województwa: – Działania PO w zakresie budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną zawsze były działaniami pozornymi
express.olsztyn.pl [10.04.18]: „Jerzy Wilk wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym bez ogródek oświadcza, że negatywna opinia to „szyderstwo z ambicji morskich i gospodarczych Elbląga”.”
Więcej: express.olsztyn.pl

„Oskarżanie nas o współpracę z Rosją to skandal”. Marszałek domaga się od ministra Gróbarczyka odwołania słów, które padły w materiale TVP
pomorskie.eu [23.04.18]: „Po tym, jak Zarząd Województwa Pomorskiego negatywnie zaopiniował projekt przekopu Mierzei Wiślanej, Telewizja Polska 13 kwietnia 2018 r. wyemitowała materiał, w którym zastępca ministra Gróbarczyka oskarża zarząd o współpracę z Kremlem. Podczas XLV sesji sejmiku Mieczysław Struk przedstawił stanowisko w tej sprawie, adresowane do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ten jednak, mimo zapowiedzi, na sesji się nie pojawił.”
Więcej: pomorskie.eu


http://terazodra.pl
https://www.facebook.com/terazodra/
Twitter: @terazodra

Fot. Teraz Odra