Damen Ferry 1806 z Kędzierzyna-Koźla w wersji VIP

W piątek 30-go czerwca kędzierzyńsko-kozielska stocznia Damen Shipyards Koźle załadowała na statek transportowy w Szczecinie kolejną jednostkę typu Damen Ferry 1806. Tym razem była to wersja w wyposażeniu VIP.

– To bardzo istotny dla nas statek. – mówi Jacek Małek, prezes stoczni. – Po dłuższej przerwie wykonywaliśmy jednostkę tej klasy z wyposażeniem pod klucz, w morderczo krótkim terminie. Trudno uwierzyć, ale jeszcze trzy miesiące temu projekt tej jednostki w zasadzie jeszcze nie istniał. Poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Choć nikt w to nie wierzył, skończyliśmy prom w terminie, choć ostatnie szlify nadawane były podczas transportu z Koźla do Szczecina.

Prom ten wpisuje się w serię 16 statków, jaką stocznia Damen realizuje dla armatora STL z Abidżanu. Istniejący już projekt został przearanżowany tak, aby spełnić założenia klienta: statek ma przyjmować na pokład ważnych gości, wśród nich także i prezydenta. Od podstawowej wersji różni się zamkniętą, klimatyzowaną, luksusową częścią pasażerską, wyposażoną w barek oraz system audio-video, a także obecnością pomieszczeń sanitarnych. Została także wyposażona w inny typ odbijaczy burtowych, przeprojektowane rampy wejściowe oraz echosondę.

– W odróżnieniu od poprzednich jednostek tego typu, kursujących na stałych, miejskich trasach ta może pływać wszędzie, a długość rejsu ograniczona jest jedynie pojemnością zbiornika paliwa – komentuje Małek. – Pozostałe autobusy tej serii zawijają do pływających nabrzeży zaprojektowanych specjalnie dla nich, a zbudowanych w innej stoczni naszej grupy. Ten, ponieważ ma pływać w dowolne miejsce, musiał zostać odpowiednio przeprojektowany.

Do Szczecina transport zawitał 27 czerwca. Dzień później z powodzeniem odbył próby na Jeziorze Dąbie. W dwa kolejne dni stocznia wykonywała próbę przechyłów, czyściła, sprzątała i szykowała statek do podróży morskiej.

red.

Fot. Damen Shipyards Koźle