Transport rekordowego ładunku z Mülheim do Opola

Na początku listopada, do portu Opole trafił stator generatora o ciężarze 476 ton z fabryki Siemensa zlokalizowanej w Mülheim nad rzeką Ruhr w Niemczech. Miejscem przeznaczenia ładunku jest nowo budowany blok energetyczny Elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW. Zlecenie transportu statora generatora od fabryki do miejsca docelowego otrzymały podmioty należące do grupy Felbermayr.

Jest to rekordowo ciężki ładunek o jednorazowej masie skupionej, jaki dotychczas dostarczono drogą wodną do Opola. Odcinek transportu obejmujący żeglugę śródlądową zlecono firmie Haeger & Schmidt International GmbH z siedzibą w Duisburgu. Transport zrealizowany został barką motorową JOLIBA o długości 82 m i szerokości 9 m, w której dno ładowni zostało odpowiednio wzmocnione poprzez rozłożenie pod generatorem dodatkowych belek stalowych rozprowadzających naciski.

stator-jaworzno_city-opole_1Załadowana barka zanurzona była na 157 cm, co wymagało szczególnej ostrożności i uwagi podczas podróży na całym odcinku Odry, a w szczególności przy przejściu przez mielizny i przemiały w rejonie Słubic oraz na Odrze swobodnie płynącej. W tym celu dla uniknięcia niepotrzebnych „niespodzianek” na odcinku z Hohensaaten do Brzegu Dolnego zaangażowany został pchacz TUR-O-78 jako jednostka asystująca dla JOLIBY.

Dzięki ścisłej współpracy z Centrum Operacyjnym RZGW we Wrocławiu udało się szczęśliwie po trwającym 21 dni rejsie dopłynąć do portu firmy FAMET w Opolu, gdzie za pomocą suwnicy bramowej o udźwigu 500 ton generator został wyładowany z barki na tymczasowy plac składowy.

Opracowaniem technologii przeładunku statora generatora i dostawy na teren budowy nowego bloku elektrowni zajęła się firma Best Logistics ze Szczecina.

Z Austrii sprowadzono specjalistyczny 32-osiowy wagon dziobowy należący do firmy Felbermayr Transport- und Hebetechnik GmbH & Co KG, na który został załadowany w ostatnich dniach listopada stator generatora i przetransportowany do elektrowni, gdzie został złożony na miejscu składowym. Należy podkreślić, że także ten transport kolejowy stanowi nowy rekord na europejskich torach. Jeszcze nigdy nie przewieziono koleją ładunku o takiej masie jednostkowej.

Ostatnim etapem realizowanym przez Best Logistics w roku 2017 będzie dostarczenie stojana generatora na specjalistycznych osiach SPMT (samojezdne podwozie wieloosiowe) do hali maszynowni nowego bloku elektrowni.

Opr. www.best-logistics.com

stator-jaworzno_railwaycar-opole_1

Fot. Best Logistics

stator-jaworzno_railwaycar-opole_2

Fot. Best Logistics