NEWSLETTER Stowarzyszenia Teraz Odra z dnia 22.12.2017 r.

Przegląd informacji z obszarów gospodarki, rozwoju śródlądowych dróg wodnych, żeglugi, gospodarki wodnej oraz turystyki.


POLECAMY archiwum programu TVP3 „TEMAT RZEKA”
Więcej: tvp.pl


Informacje zebrane w ramach monitoringu Sieci,
z ostatnich 6-ciu miesięcy 2017 roku,
zostały przyporządkowane następującym działom:

– GOSPODARKA
– ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA / TSL
– NADODRZANKA / TORY
– S3 / INFRASTRUKTURA DROGOWA
– ŚRÓDLĄDOWE DROGI WODNE / ODW / Kanał O-D-L
– GOSPODARKA WODNA
– ENERGIA
– ŚRODOWISKO
– POLITYKA / ADMINISTRACJA / SAMORZĄD
– OPINIE / na styku gospodarki i polityki
– BEZPIECZEŃSTWO
– EDUKACJA / NAUKA
– MIASTO i RZEKA / TURYSTYKA
– Mierzeja Wiślana / PORT w ELBLĄGU


GOSPODARKA

Lubuskie. 20 lat od powstania strefy, która miała przyspieszyć rozwój
gorzow.tvp.pl [2.10.17]: „20 lat minęło… Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Z założenia strefa miała przeciwdziałać bezrobociu i przyspieszyć rozwój gospodarczy w regionie, ale też w kraju.”
Więcej: gorzow.tvp.pl

„Po 2020 wszystkie hybrydy z Europy z sercem z Wałbrzycha i Jelcza-Laskowic”
wroclaw.tvp.pl [29.11.17]: „Motoryzacyjny gigant zainwestuje 400 mln zł w rozbudowę fabryki w Jelczu-Laskowicach. Toyota za trzy lata rozpocznie tam produkcję silników najnowszej generacji. W przyszłym roku rusza proces rekrutacyjny na nowe stanowiska pracy.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wodowanie promu w Szczecińskim Parku Przemysłowym
szczecin.tvp.pl [29.09.17]: „To pierwsza tego typu jednostka o napędzie elektrycznym w Europie. Z pochylni Wulkan w Szczecińskim Parku Przemysłowym zwodowano prom pasażersko-samochodowy dla duńskiego armatora.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. MSR Gryfia z umową na lodołamacze dla RZGW
niezalezna.pl [29.09.17]: „29 września 2017 r. Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A., podpisała umowę na budowę czterech lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.”
Więcej: niezalezna.pl

Grupa Azoty Police z rekordowym zyskiem
szczecin.tvp.pl [14.11.17]: „Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z jednym z najwyższych w historii wyników. Zysk po trzech kwartałach wynosi 120 mln złotych netto – a to o około 40 milionów złotych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Powstają Polimery Police
szczecinbiznes.pl [7.12.17]: „W Policach budowana będzie nie tylko wytwórnia propylenu, ale również instalacja produkująca z niego polipropylen. Zamiast wielkiej inwestycji planowanej i oszacowanej w 2016 roku na ok. 2,7 mld zł netto (ok. 0,6 mld EUR) powstanie jeszcze większa – jej wartość wyniesie ok. 1,27 mld EUR netto.”
Więcej: szczecinbiznes.pl

OT Logistics. Polska firma doskonale wie, jak ograć zachodnią konkurencję. Zarabiają na tym, na czym w naszym kraju położono krzyżyk
innpoland.pl [5.10.17]: „Ta branża w Polsce praktycznie nie istnieje. Mimo to, możemy pochwalić się, że w Europie reprezentuje nas w niej jedna z największych tego typu firm na całym Starym Kontynencie. O co chodzi? Ano o…żeglugę śródlądową. OT Logistics to w swoim sektorze prawdziwy potentat, który bez kompleksów rozpycha się na rynku i przejmuje konkurencję z wieloletnim stażem.”
Więcej: innpoland.pl

Szczecin – Świnoujście. Wzrost przeładunków w portach
szczecin.tvp.pl [15.12.17]: „Wzrost przeładunków w portach Szczecin – Świnoujście. W porównaniu do ubiegłego roku zanotowano wzrost o ponad pięć procent. W tym czasie przeładowano ponad 23 miliony ton towarów, z czego najwięcej ładunków z rudą i ropą. Najmniej węgla i zbóż.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Powstanie centrum logistyczne
szczecin.tvp.pl [10.10.17]: „W Szczecinie powstanie nowe centrum logistyczne z powierzchnią magazynową wynoszącą około 60 tys. mkw.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Wsparcie dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia
szczecin.tvp.pl [30.11.17]: „Morska Stocznia Remontowa Gryfia ze strategicznym partnerem. To grupa Lotos, dzięki niej przyszłość stoczni ma być niezagrożona, a miejsca pracy zachowane. Właściciel stoczni – Fundusz Mars zapowiada pozew przeciwko posłowi Platformy Obywatelskiej, który mówił o złej sytuacji stoczni.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Próba ratowania zakładu: Mars przejmuje fabrykę ST3 OFFSHORE
szczecin.tvp.pl [10.10.17]: „Fabryka podstaw morskich elektrowni wiatrowych ST3 OFFSHORE w Szczecinie ostatecznie w rękach polskiego funduszu MARS.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Wspólnie dla rozwoju przemysłu morskiego
szczecin.tvp.pl [4.12.17]: „Grupa MARS Shipyards & Offshore oraz Grupa LOTOS S.A. podpisały dziś list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie recyklingu platform używanych w górnictwie morskim.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Gdynia: Stocznia Marynarki Wojennej już w Polskiej Grupie Zbrojeniowej
portalmorski.pl [21.12.17]: „Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni jest już w Polskiej Grupie Zbrojeniowej – poinformowano w środę. Od 1 stycznia 2018 r. kontrolę operacyjną nad Stocznią obejmie PGZ. W 2011 r. ogłoszono upadłość likwidacyjną Stoczni MW w Gdyni.”
Więcej: portalmorski.pl

R. Zahorski. Stocznia złomowa mogłaby powstać w Szczecinie. Warunki są, rynek też
szczecin.wyborcza.pl [24.11.17]: „Pod względem infrastruktury nie ma w Szczecinie przeszkód, które uniemożliwiałyby złomowanie statków na skalę przemysłową. Tym, co rzeczywiście blokuje tę branżę w Polsce, jest unijne prawo. Ale i z tym można sobie poradzić. Tak jak poradzili sobie Duńczycy.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Terminal paliw w Kędzierzynie-Koźlu już w przyszłym roku
e-petrol.pl [25.07.17]: „Na pytania redakcji e-petrol.pl o plany budowy terminalu paliw w Kędzierzynie-Koźlu i możliwościach, jakie daje lokalizacja portu, odpowiada biuro prasowe KKT Sp. z o.o.”
Więcej: e-petrol.pl

Kędzierzyn-Koźle. Budowa portu może ruszyć. Jest pozytywna decyzja RDOŚ
opole.tvp.pl [21.07.17]: „Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję środowiskową dotyczącą budowy Portu w Kędzierzynie-Koźlu.”
Więcej: opole.tvp.pl

Szczecin-Świnoujście. Kilometr statków w remoncie
24kurier.pl [21.12.17]: „Mimo trudnych warunków atmosferycznych, w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” trwa remont kilku jednostek. Łączna długość wszystkich statków wynosi ponad kilometr.”
Więcej: 24kurier.pl

Szczecin. Oświadczenie Zarządu MS TFI w sprawie Morskiej Stoczni Remontowej
mgm.gov.pl [30.11.17]: „Jako główny akcjonariusz MSR Gryfia jesteśmy zadowoleni, że po wielu latach stocznia odzyskała zaufanie lokalnego armatora – Polskiej Żeglugi Morskiej. Podkreślamy jednak, że udział przychodów z remontów zlecanych przez PŻM stanowi zaledwie ok. 15% wszystkich przychodów stoczni. Oznacza to, że zdecydowana większość zleceń pochodzi od innych armatorów, w tym renomowanych firm z Europy Północnej i Zachodniej.”
Więcej: mgm.gov.pl

Niemiecki armator chce budować masowce w szczecińskiej stoczni
hutnictwo.wnp.pl [6.12.17]: „Cztery, a w dalszej perspektywie w sumie osiem masowców dla niemieckiego armatora ma powstać w Szczecińskim Parku Przemysłowym działającym w miejscowej stoczni. W środę w Szczecinie podpisano list intencyjny w tej sprawie.”
Więcej: hutnictwo.wnp.pl

Szczecin. Kolejne cztery statki dla stoczni
szczecin.tvp.pl [14.12.17]: „Zamówienie na kolejne cztery jednostki ma także złożyć Polska Żegluga Morska. Przed kilkoma dniami władze Szczecińskiego Parku Przemysłowego podpisały również list intencyjny z niemieckim armatorem ws. budowy czterech masowców. Kontrakt ma zostać podpisany w ciągu 2 miesięcy.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

„Ja tego nie będę mówił”. Prezes „Gryfii” o słynnym promie i stępce
wyborcza.pl [19.12.17]: „Sytuacja jest trudna, ale stabilna, a dokapitalizowanie niezbędne. A prom dla PŻB? O tej inwestycji prezes Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” nie chciał mówić. Tyle usłyszeli we wtorek radni sejmiku wojewódzkiego.”
Więcej: wyborcza.pl

Szczecin. Okręty wojenne szansą dla stoczni
szczecin.tvp.pl [18.12.17]: „O możliwościach rozwoju polskiej Marynarki Wojennej, a zarazem przemysłu stoczniowego, dyskutowano podczas kolejnej odsłony Security Forum Szczecin.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Prywatny armator chce zbudować w Szczecinie dwa statki. Mają pływać pod polska banderą
wyborcza.pl [14.12.17]: „Spółka Baltramp Shipping chce zbudować na pochylni Szczecińskiego Parku Przemysłowego dwa 89 metrowe statki. W czwartek podpisany został w tej sprawie list intencyjny.”
Więcej: wyborcza.pl

Przedsiębiorcy zaniepokojeni pomysłami Brukseli na wynagradzanie pracowników delegowanych
opole.tvp.pl [26.10.17]: „Rada Unii Europejskiej chce zmiany przepisów,dotyczących delegowania pracowników w ramach wspólnoty. Projekt zakłada skrócenie okresu delegowania o połowę. Przeciwko nowemu porządkowi prawnemu wystąpiła Polska, Węgry, Litwa i Łotwa. Nie zgadza się z nim również część pracodawców z Opolszczyzny.”
Więcej: opole.tvp.pl

Szczecin. Nieprawidłowości w PŻM
szczecin.tvp.pl [19.09.17]: „Obrót fikcyjnymi fakturami i malwersacja pieniędzy, do których miało dojść wewnątrz Polskiej Żeglugi Morskiej w latach 2004 – 2017 wykazał wewnętrzny audyt PŻM. Sprawą zajmuje się prokuratura krajowa.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Porta Holding: zapadł wyrok
szczecin.tvp.pl [22.09.17]: „Byli stoczniowcy przegrali batalię o odszkodowanie za utraconą wartość akcji Porty Holding. Sąd uznał, że nie przedstawili przekonujących dowodów na odpowiedzialność Skarbu Państwa za upadek przedsiębiorstwa. Rekompensaty domagało się ponad 2 tysiące osób.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin – Świnoujście. Pytania o kondycję MSR Gryfia
szczecin.tvp.pl [28.11.17]: „Sytuacja morskiej stoczni remontowej Gryfia jest zła – twierdzą politycy Platformy Obywatelskiej. Chcą zwołania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i ujawnienia danych o prawdziwej kondycji zakładu.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Opole. Kolejna fabryka w stolicy regionu
opole.tvp.pl [24.10.17]: „Kolejny duży inwestor z branży motoryzacyjnej rozpoczął działalność w Opolu. Dziś otwarto nową fabrykę firmy, produkującej części do luksusowych samochodów. W zakładzie pracę znajdzie nawet 700 osób.”
Więcej: opole.tvp.pl

Opole. Biuro Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otwarte
opole.tvp.pl [3.11.17]: „Do Opola wróciło zamiejscowe biuro Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-park”. Jednostka zajmie się obsługą przedsiębiorców działających na terenach strefy.”
Więcej: opole.tvp.pl

Krapkowice. Nowy magazyn logistyczny przy samym węźle autostradowym
opole.tvp.pl [10.11.17]: „W gminie Krapkowice to pierwszy inwestor, który rozpoczyna działalność na tamtejszych terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy węźle autostradowym. Właśnie wybudował i otworzył swój nowy magazyn logistyczny o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych.”
Więcej: opole.tvp.pl

Opolskie. Żniwa rybne, czyli połowy na opolskich stawach
opole.tvp.pl [26.11.17]: „Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna skupia 11 gmin, gospodarstwa indywidualne i wędkarzy. W ostatnich latach dzięki dopłatom polepszyła się kondycja hodowców i zrealizowano wiele udanych projektów.”
Więcej: opole.tvp.pl

Zachodniopomorskie. Pierwsza taka hodowla na świecie – Łososie geotermalne
szczecin.tvp.pl [25.09.17]: „Nie trzeba morza żeby hodować łososie. Pierwsza na świecie lądowa ferma działa od niedawna we wsi Janowo w powiecie gryfickim. Ryby żyją w słonej wodzie geotermalnej, wydobywanej z ziemi z głębokości ponad kilometra.”
Więcej: szczecin.tvp.pl


ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA / TSL

GUS. Transport wodny śródlądowy w Polsce w 2016 roku
stat.gov.pl [25.08.17]: „W 2016 r. odnotowano zmniejszenie liczby ładunków przewiezionych przez polskich armatorów żeglugą śródlądową; spadek ten dotyczył przede wszystkim przewozów zagranicznych.”
Więcej: stat.gov.pl

OT Logistics przetransportuje Odrą nawozy dla Grupy Azoty
kurierkolejowy.eu [27.10.17]: „Próbny transport ma na celu sprawdzenie warunków do dokonywania przewozów śródlądowych na środkowej i dolnej Odrze. Powodzenie rejsu pomoże w podjęciu decyzji o ustanowieniu regularnej trasy żeglugowej pomiędzy zakładami Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu i Policach oraz otwarcie nowych możliwości dla transportu towarów ze Śląska na północny-zachód kraju.”
Więcej: kurierkolejowy.eu
Zobacz także: radio.opole.pl

Kolejny rekordowy transport wypłynął z Opola
opole.tvp.pl [18.11.17]: „Platformę o rozmiarach połowy boiska piłkarskiego wyprodukowała firma z Metalchemu. Docelowo konstrukcja stanie się tymczasową częścią platformy wiertniczej na Morzu Północnym.”
Więcej: opole.tvp.pl

Odrzańska Droga Wodna już działa. Skorzysta z niej firma HFG
radio.opole.pl [11.07.17]: „Firma HFG Polska działająca na opolskim Metalchemie przygotowuje się do transportu Odrą dwóch największych, jak dotąd, konstrukcji. Każda ma ponad 46 metrów długości, 6 metrów szerokości i wagę sięgającą 206 ton.”
Więcej: radio.opole.pl

Monika Niemiec-Butryn: Transport rzeczny jest efektywny i ekologiczny
rp.pl [3.09.17]: „Rzeki trzeba zagospodarowywać. Mądrze i w zgodzie z przyrodą – mówi dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.”
Więcej: rp.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej
Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Kolej i żegluga śródlądowa alternatywą dla dróg
kurierkolejowy.eu [18.10.17]: „Przewozy drogowe zdominowały obsługę ładunków w polskich portach na Bałtyku. Tymczasem, zgodnie z dyrektywami unijnymi, każdy port morski, do którego dochodzi rzeka powinien być obsługiwany przez żeglugę śródlądową. Istotną rolę do odegrania ma również transport kolejowy, którego infrastruktura prowadząca do terminali morskich nadal nie spełnia wielu kluczowych parametrów.”
Więcej: kurierkolejowy.eu

Żeglowna Odra
szczecin.tvp.pl [3.11.17]: „To pierwszy taki transport drogą wodną od ponad 20 lat. Do Szczecina przypłynęła barka z nawozami z Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Przełomowy rejs na Odrze. 6 barek po 5 latach przewiezie z Gliwic do Wrocławia 2000 ton węgla
opole.tvp.pl [15.07.17]: „Przed załogą najtrudniejsza część liczącego 200 kilometrów rejsu z Gliwic do Wrocławia. Na odcinku z Opola do stolicy Dolnego Śląska poziom wody jest bardzo niski.”
Więcej: opole.tvp.pl

Barki transportujące węgiel do Wrocławia dopłynęły do Opola – przed nimi ostatni etap rejsu
opole.tvp.pl [16.07.17]: „Niski poziom wody i muł- to nastręcza najwięcej trudności statkom, które transportują 6 barek z ładunkiem 2 tysięcy ton węgla. Oczekiwania związane z Odrą są duże, ale rzeczywistość skrzeczy.”
Więcej: opole.tvp.pl

Reaktywacja żeglugi rzecznej. Potencjał Odrzańskiej Drogi Wodnej
opole.tvp.pl [27.10.17]: „Badania dna, montaż nowego oświetlenia i 10-cio godzinny załadunek – po takich przygotowaniach barka mogła bezpiecznie wypłynąć z portu kędzierzyńskich zakładów chemicznych.”
Więcej: opole.tvp.pl

Żegluga śródlądowa w Polsce wpłynęła na mieliznę. Transport ładunków rzekami spadł o połowę
wyborcza.pl [12.09.17]: „W 2016 r. żeglugą śródlądową przetransportowano tylko 6,2 mln ton ładunków, połowę mniej niż rok wcześniej. Pracy przewozowej wykonano o 61,9 proc. mniej – informuje Główny Urząd Statystyczny.”
Więcej: wyborcza.pl

Węgiel popłynie rzeką. Trzy razy drożej niż koleją
gazetaprawna.pl [13.07.17]: „27 zł może kosztować transport tony węgla kamiennego Odrą – z Górnego Śląska do Opola. To trzy razy więcej niż koleją. Jesienią tego roku pierwsze transporty węgla ze śląskich kopalń do Elektrowni Opole (należącej do Polskiej Grupy Energetycznej – PGE) mogą zostać wysłane transportem rzecznym.”
Więcej: gazetaprawna.pl

GUS: Duży spadek znaczenia żeglugi śródlądowej w przewozach towarów
rynekinfrastruktury.pl [28.08.17]: „Jak podaje Główny Urząd Statystyczny – w 2016 roku odnotowano zmniejszenie liczby ładunków przewiezionych przez polskich armatorów żeglugą śródlądową. Spadek dotyczy przede wszystkim przewozów zagranicznych.”
Więcej: rynekinfrastruktury.pl

Barki zamiast tirów
wroclaw.tvp.pl [15.06.17]: „Wrocław odwraca się do rzeki. Milionowe inwestycje w nabrzeża były strzałem w dziesiątkę. Teraz na miliardy czekają firmy transportowe. Tylko pogłębienie Odry i jej awans do przynajmniej trzeciej klasy żeglowności, otworzy rynek transportu rzecznego, który powoli zanika od lat 80.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Prof. Załoga: utrata rynków międzynarodowych to zagrożenie dla polskich armatorów śródlądowych
biznes.onet.pl [4.09.17]: „Polscy przewoźnicy zarówno samochodowi jak i armatorzy śródlądowi do niedawna korzystali ze swobód rynku wewnętrznego UE, wykorzystując swoją przewagę konkurencyjną opartą na niższych kosztach działalności. Wzrost stawki minimalnej z 8,5 euro na godzinę do 8,84 euro w 2017 r. dotyka polski sektor i żeglugi śródlądowej i transportu samochodowego, ale z różną siłą. Przewozy transportem samochodowym wzrastają, podczas gdy poziom przewozów międzynarodowych żeglugą śródlądową obniżył się o 60 proc.” – zaznaczyła ekspert.”
Więcej: biznes.onet.pl

Świnoujście. Jest decyzja o rozbudowie terminalu LNG
szczecin.tvp.pl [19.09.17]: „W ramach projektu zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku bunkierek LNG.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Police. Rekordowy załadunek amoniaku
szczecin.tvp.pl [26.11.17]: „Jednostka Trammo Paris to gazowiec LPG wybudowany w 2017 r., który pływa pod banderą Singapuru. Ma 154 m długości, 26 m szerokości, a jego nośność to prawie 18 tys. ton DWT.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Świnoujście. Inauguracyjny rejs Cracovii
szczecin.tvp.pl [11.10.17]: „Prom Cracovia już po swoim inauguracyjnym rejsie do Ystad. Prom rozpoczął regularne kursy między Polską i Szwecją.”
Więcej: szczecin.tvp.pl


NADODRZANKA / TORY

Kolejową Nadodrzankę trzeba odbudować, a nie załatać. Bez tego nasze porty nie dostaną „tlenu”
szczecin.wyborcza.pl [25.08.17]: „Dla portów ładunek jest tym, czym pieniądz dla gospodarki. Ale aby ten ładunek był w naszych portach, trzeba go konkurencyjnie z innych, często odległych miejsc dowieźć, obsłużyć i przeładować. My nie jesteśmy konkurencyjni już od wielu lat.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Przy sprawnych szlakach kolejowych Szczecin i Świnoujście przeładują trzy razy więcej towarów
kurierkolejowy.eu [3.11.17]: „Według Rafała Zahorskiego, eksperta z branży TSL, mieszkańców zachodniej Polski zasmucił fakt „okrojenia” w 2016 r. Krajowego Programu Kolejowego z projektu modernizacji korytarza C-E 59, w którym znajduje się linia nr 273, zwana „Nadodrzanką”.”
Więcej: kurierkolejowy.eu
Zobacz także:
R. Zahorski o konieczności poprawy dojazdu do portów Szczecin-Świnoujście
Więcej: youtube.com
R. Zahorski o przyczynach i skutkach wstrzymywania remontu „Nadodrzanki”
Więcej: youtube.com

Ponad 150 mln zł na modernizację kolejnego odcinka „Nadodrzanki”
lubuskie.onet.pl [12.09.17]: „Ponad 150 mln zł to szacowany koszt modernizacji ok. 30 km linii kolejowej nr 273, tzw. „Nadodrzanki”, między Drzeńskiem a Kostrzynem nad Odrą w Lubuskiem. Prace rozpoczną się w grudniu br. i potrwają do końca 2018 r. – poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.”
Więcej: lubuskie.onet.pl

Zły stan mostu na Odrze. Więcej pieniędzy na szlak Zbąszynek – Czerwieńsk
rynek-kolejowy.pl [13.11.17]: „Trwają przygotowania do modernizacji linii kolejowej 358 Zbąszynek – Gubin, na odcinku pomiędzy Zbąszynkiem a Czerwieńskiem. Odcinek ten wykorzystują m.in. pociągi TLK kursujące między Zieloną Górą a Poznaniem. Zły stan mostu na Odrze w Pomorsku, znajdującego się na Odrze, to główna bolączka kolejarzy. Naprawa przeprawy będzie kosztowała ponad 30 mln zł.”
Więcej: rynek-kolejowy.pl

Wyższe mosty dla drożnych rzek
pb.pl [17.09.17]: „Tadeusz Sobotnik, dyrektor biura przygotowania inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych (PLK), twierdzi, że w przypadku infrastruktury kolejowej sprawa jest bardziej skomplikowana niż drogowej, a konieczne inwestycje dotyczą nie tylko podwyższenia mostów kolejowych czy przebudowy odcinków dojazdowych na lądzie, ale także położonych w pobliżu rzek stacji.”
Więcej: pb.pl

Opolskie. Wielkie inwestycje w infrastrukturę kolejową
opole.tvp.pl [21.09.17]: „Pociągiem w 25 minut z Opola do Kędzierzyna-Koźla? Już za 4 lata to ma być możliwe. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała dziś z wykonawcami umowę na rewitalizację linii. Wartość kontraktu to 412 milionów złotych.”
Więcej: opole.tvp.pl


S3 / INFRASTRUKTURA DROGOWA 

Polkowice. Budowa ekspresówki pod górkę
wroclaw.tvp.pl [10.11.17]: „Ustały roboty na budowie trasy ekspresowej S3 w okolicach Polkowic. Z placu budowy zeszli podwykonawcy bo lider kontraktu, włoska firma Salini zalega z płatnościami.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Polkowice. Robotnicy wrócili na budowę S3
wroclaw.tvp.pl [13.12.17]: „Po ponad miesięcznej przerwie wznowione zostały prace na budowie trasy ekspresowej S3 koło Polkowic. Odcinek między węzłami „Lubin Północ” i „Kaźmierzów” powinien być gotowy w połowie przyszłego roku. Dotrzymanie tego terminu stoi jednak pod znakiem zapytania.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Sytuacja na S3 zmienna jak pogoda: budowa, otwarcie i zastój
wroclaw.tvp.pl [17.11.17]: „W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu otwarto dzisiaj oferty budowy trasy ekspresowej S3 między Kamienną Górą a granicą z Czechami w Lubawce. Droga będzie miała 15 km długości. O kontrakt ubiega się aż 17 firm. Pod koniec listopada planowane jest otwarcie ofert na odcinek Bolków – Kamienna Góra.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Umowy na kolejne zachodniopomorskie odcinki S3 podpisane
eswinoujscie.pl [18.12.17]: „Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim położonych między Szczecinem o Świnoujściem.”
Więcej: eswinoujscie.pl

Świnoujście. Wybrano wykonawcę tunelu
szczecin.tvp.pl [24.11.17]: „Po weryfikacji 4 złożonych w postępowaniu ofert stwierdzono, iż najkorzystniejsza jest oferta konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Budowa obwodnicy Kłodzka na finiszu
wroclaw.tvp.pl [12.09.17]: „Kierowcy na długo przed terminem, bo już w listopadzie, będą mogli korzystać z niektórych odcinków obwodnicy Kłodzka. Całość będzie gotowa w połowie maja.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Krapkowice dostaną 5 mln dotacji na budowę mostu
krapkowice24-7.com [8.12.17]: „Do 2020 r. w miejscu obecnego mostu kolejowego ma powstać nowy most drogowy na Odrze w Krapkowicach. 1/3 kosztów pokryje Unia Europejska.”
Więcej: krapkowice24-7.com

Obwodnica Krosna Odrzańskiego z nowym mostem. Najpierw powstanie projekt
rynekinfrastruktury.pl [18.07.17]: „Zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla obwodnicy Krosna Odrzańskiego. W miejscowości znajduje się jedyny w okolicy most drogowy na Odrze.”
Więcej: rynekinfrastruktury.pl

Dolnośląskie. Remont mostu na Odrze w Oławie
wjelczu.pl [5.10.17]: „Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu przygotowuje się do rozpoczęcia remontu mostu na rzece Odra w Oławie (DW nr 396) – informuje Starostwo Powiatowe w Oławie.”
Więcej: wjelczu.pl

Ważny most w Kędzierzynie-Koźlu idzie do remontu
info.radiopark.fm [16.11.17]: „Potrzebny jest remont podpór mostu na rzece Kłodnicy przy Rondzie Milenijnym, a do tego powstanie brakujące połączenie dla rowerzystów od ronda do wału. – Dokładny zakres robót określi projekt budowlany i projekt wykonawczy.”
Więcej: info.radiopark.fm

Lubuskie. Most na Odrze w Cigacicach idzie na złom. Czy musiało tak się stać? [ZDJĘCIA]
zielonagora.wyborcza.pl [6.10.17]: „Stary most na Odrze na drodze S3 w Cigacicach jest właśnie rozbierany. Będzie sprzedany na złom. – Budowany pod koniec lat 80. był w niezłym stanie. Można go było wykorzystać gdzie indziej – twierdzą nasi czytelnicy. Czy mają rację?”
Więcej: zielonagora.wyborcza.pl


ŚRÓDLĄDOWE DROGI WODNE / ODW / Kanał O-D-L

MGMiŻŚ: W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej
gospodarkamorska.pl [14.12.17]: „”Jeśli chodzi o Odrzańską Drogę Wodną współpracujemy z Portem Szczecin-Świnoujście; obecnie wykonywane jest studium hydrologiczne, wcześniej zaprezentowaliśmy już modelowanie” – kontynuował Materna. „Pod koniec 2018 r. chcemy zakończyć studium wykonalności. Z kolei nasze ministerstwo przygotowuje tzw. aspekty ekonomiczno-społeczne i środowiskowe” – dodał.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Trzy śluzy na Kanale Gliwickim w remoncie; jedna czeka na wykonawcę
slask.onet.pl [11.11.17]: „Trzy z sześciu śluz Kanału Gliwickiego, na który wrócił w ostatnich miesiącach transport śródlądowy, są modernizowane. Remonty dwóch śluz już zakończono. Ostatnia czeka na wyłonienie wykonawcy prac.”
Więcej: slask.onet.pl

Dolnośląskie: Blisko 28 mln zł na modernizację stopnia wodnego w Brzegu Dolnym
portalsamorzadowy.pl [15.11.17]: „Niemal 28 mln zł będzie kosztować drugi etap modernizacji stopnia wodnego na Odrze w Brzegu Dolnym (Dolnośląskie). We Wrocławiu podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych.”
Więcej: portalsamorzadowy.pl

Port w Malczycach ma nowego gospodarza
malczyce.wroc.pl [24.11.17]: „W tym dniu do przetargu przystąpiła firma: Eco Polcon Sp. z o.o., która była dotychczasowym dzierżawca tego terenu i to ona będzie nowym właścicielem portu. Nabywca za nieruchomość zapłaci kwotę 3.161.300 zł , podpisanie aktu notarialnego ma nastąpić z początkiem grudnia. Firmę Eco-Polcon Sp. z o.o. reprezentuje Prezes Bartosza Fabiańczyk, którego rodzinna od pokoleń związana jest żeglugą śródlądową.”
Więcej: malczyce.wroc.pl

Podsumowanie konferencji “Program modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej”
mgm.gov.pl [16.11.17]: „Na konferencji zaprezentowano wyniki modelowania Odrzańskiej Drogi Wodnej ze wskazaniem potencjalnych miejsc nowych inwestycji. Przedmiotem analiz był odcinek Odry od Kędzierzyna-Koźla do ujścia Nysy Łużyckiej. Wskazanie potencjalnych, nowych miejsc piętrzeń na Odrze swobodnie płynącej otwiera nowy etap w dyskusji pomiędzy przedstawicielami gmin, miast, przedsiębiorcami, a także sektorem rządowym odpowiedzialnym za przygotowanie procesu inwestycji.”
Więcej: mgm.gov.pl [zobacz WYNIKI MODELOWANIA]

Publikacje dotyczące śródlądowych dróg wodnych dostępne do pobrania
mgm.gov.pl [5.12.17]: MGMiŻŚ zaprasza do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi śródlądowych dróg wodnych.
Więcej: mgm.gov.pl

Rozpoczęły się samorządowe konsultacje wariantów modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej
mgm.gov.pl [6.11.17]: „Współorganizatorami konferencji obok Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej był Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Politechnika Wrocławska.”
Więcej: mgm.gov.pl

Odra staje się coraz bardziej żeglowna. Porty rzeczne wracają do łask
opole.tvp.pl [31.08.17]: „Z kamerą odwiedziliśmy [dop. TVP Opole] Park Przemysłowy Metalchem, gdzie znajduje się największa na Górnym Śląsku suwnica, która potrafi unieść ciężary ważące nawet 500 ton.
Więcej: opole.tvp.pl

Gliwice. Żegluga śródlądowa? Jesteśmy gotowi!
gliwice.eu [3.07.17]: „Czy szumnie zapowiadany przez rząd jej rozwój będzie kolejnym impulsem dla Gliwic? Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace związane z odmulaniem Kanału Gliwickiego. Inwestycja o wartości około miliarda złotych ma udrożnić drogę wodną z Gliwic do Opola, a w przyszłości dalej, do Szczecina, a następnie Rotterdamu.”
Więcej: gliwice.eu

Opole. Śluza Groszowice
tygodnikopole.pl [20.10.17]: „Śluzę w Opolu- Groszowicach oddano do użytku w 1893 roku. Miało to ogromne znaczenie dla pobliskiej cementowni Josefa Pfitznera oraz kilku mniejszych zakładów. Po rzece zaczęły pływać barki i łodzie z parowym napędem. Z czasem śluza okazała się za mała i w 1911 roku wybudowano drugą większą.”
Więcej: tygodnikopole.pl

Wrocław międzynarodowym centrum żeglugi śródlądowej [ROZMOWA DNIA]
radiowroclaw.pl [7.11.17]: Rozmowa z dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu kpt. Janem Pysiem.
Więcej: radiowroclaw.pl

Rozmowa dnia: Mariusz Przybylski
opole.tvp.pl [13.09.17]: „Gościem Jakuba Biela był Mariusz Przybylski, dyr. Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.”
Więcej: opole.tvp.pl

IV klasa żeglowności Odry to pilne zadanie
opole.tvp.pl [29.11.17]: „Modernizacja do IV klasy żeglowności była między innymi tematem dzisiejszego posiedzenia Zespołu do spraw bezpieczeństwa i rozwoju w zakresie Odrzańskiej Drogi Wodnej.”
Więcej: opole.tvp.pl

Szczecin – Świnoujście. 12,5 metra: przetarg na pogłębienie toru wodnego
szczecin.tvp.pl [26.09.17]: „Przetarg na wykonanie głównych prac ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Dwie sztuczne wyspy powstaną na Zalewie Szczecińskim
szczecinbiznes.pl [22.11.17]: „Ich budowa zacznie się w 2019 r. Będzie częścią inwestycji zmierzającej do pogłębienia do 12,5 m toru wodnego Świnoujście – Szczecin – dowiedzieli się uczestnicy Polsko-Niemieckiego Kręgu Gospodarczego.”
Więcej: szczecinbiznes.pl

MGMiŻŚ: Czeski odcinek kanału Dunaj-Odra-Łaba będzie gotowy w styczniu 2018 r.
radiozet.pl [7.12.17]: „Studium wykonalności dla czeskiego odcinka kanału Dunaj-Odra-Łaba powinno być gotowe w styczniu – poinformował w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.”
Więcej: radiozet.pl

D-O-L. Nie taki Babiš straszny? Stan gry tydzień po czeskich wyborach
jagiellonski24.pl [29.10.17]: „Marzeniem czeskiego prezydenta jest bowiem budowa kanału Odra-Łaba-Dunaj, w czym miałyby pomóc Chiny. Utworzenie drogi wodnej północ-południe przez Polskę, Czechy, Słowację i Austrię mogłoby też być korzystne dla nas. Choć ANO utrąciło wstępne prace nad tym projektem, to Zeman już po wyborach zdążył o budowie kanału wspomnieć. Dzięki uporowi przypuszczalnego nowego premiera jest duża szansa, że ważny z naszego punktu widzenia projekt infrastrukturalny nie zostanie całkiem odłożony do szuflady przez Babiša.”
Więcej: jagiellonski24.pl

D-O-L. Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe nelze budovat podnikatelským způsobem, čínskou pomoc nechápu, říká Zemanův poradce
ekonom.ihned.cz [26.07.17]: „Češi by si podle podnikatele a prezidentova poradce Petra Formana měli vzít příklad z Poláků, kteří teď mimořádně aktivně usilují o rekonstrukci a rozšíření svých vodních cest.”
Więcej: ekonom.ihned.cz

Seďa (ČSSD): Vodní cesta Dunaj-Odra-Labe je špatné řešení
parlamentnilisty.cz [16.09.17]: „O vodní cestě Dunaj-Odra-Labe se toho napsalo již dost. Možná měla smysl před desítkami let, ale nyní již postrádá perspektivu.”
Więcej: parlamentnilisty.cz

Baťův kanál v ohrožení! Zmizí z mapy kvůli průplavu Dunaj-Odra-Labe?
idobryden.cz [9.08.17]: „Zmizí Baťův kanál z mapy? Snad ne, věří všichni. Hrozba však existuje! Aspoň podle Spolku pro splavnění a rekreačního využití řeky Moravy, ale i Zlínského kraje, které už společně apelovaly na zpracovatele studie, aby se při trasování zamýšleného průplavu Dunaj-Odra-Labe vyhnul významné vodní cestě.”
Więcej: idobryden.cz

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah
moravskoslezsky.denik.cz [16.12.17]: „Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.”
Więcej: moravskoslezsky.denik.cz

Kanál Dunaj–Odra–Labe je v nedohlednu, u polské Ratiboře vznikne suchý poldr
vodarenstvi.cz [24.11.17]: „Na konci listopadu podepíší Poláci smlouvu se zhotoviteli na výstavbu suchého poldru poblíž Ratiboře, který bude chránit město a okolní obce před povodněmi. Plánu kanálu Dunaj-Odra-Labe tak zřejmě prozatím odzvonilo.”
Więcej: vodarenstvi.cz


GOSPODARKA WODNA

Prezydent podpisał Prawo wodne. Pobór wody będzie droższy
forbes.pl [4.08.17]: „Prezydent Andrzej Duda podpisał Prawo wodne – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy wprowadzają opłaty za pobór wody m.in. przez energetykę, przedsiębiorców czy rolników. Taryfy za dostarczanie wody mieszkańcom mają pozostać bez zmian do końca 2019 r.”
Więcej: forbes.pl

Min. Mariusz Gajda dla frondy: ”Wody Polskie’ zabezpieczą krajowe zasoby wodne
fronda.pl [16.10.17]: „Od nowego roku wchodzi w życie nowe Prawo wodne, w tym osiem dyrektyw i zmiany do 43 innych ustaw. Nowe Prawo wodne musi być dostosowane do unijnej dyrektywy wodnej; Unia Europejska wymaga, by każdy korzystający z wody ponosił za to stosowne opłaty.”
Więcej: fronda.pl

Gajda: Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen
gospodarkamorska.pl [8.12.17]: „„Nie jest prawdą, że ceny wody wzrosną. Ceny wody nie wzrosną, ceny ścieków też nie wzrosną – przez dwa lata są zagwarantowane w ustawie Prawo wodne” – powtórzył Gajda.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Ministerstwo Środowiska: od nowego roku może pojawić się regulator cen wody
polsatnews.pl [26.07.17]: „Od 2018 roku, wraz z wejściem w życie nowego Prawa wodnego, ma rozpocząć działalność regulator cen wody, który będzie zatwierdzać taryfy przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym – poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda.”
Więcej: polsatnews.pl

Opłaty będą rosły, ale stopniowo. Wiceminister Gajda o nowym Prawie wodnym
portalkomunalny.pl [19.09.17]: „– Z naszych analiz ekonomicznych wynika, że muszą być wyższe, ale możemy do tego dochodzić etapami. Jeśli rośnie cena paliwa o 30 groszy na litrze, nie ma protestów społecznych. Gdy mówi się o wzroście cen wody – są – powiedział Mariusz Gajda.”
Więcej: portalkomunalny.pl

Mariusz Gajda: samorządy utrudniają wprowadzenie Prawa wodnego
Więcej: komunalny.pl [film]

Trwa wymiana uprzejmości między rządem a producentem wody. „Minister mija się z prawdą”
money.pl [21.07.17]: „Walka na komunikaty między resortem środowiska a Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów.”
Więcej: money.pl

Kogo zatrudnią Wody Polskie? Urzędnicy i pracownicy zarządów melioracji są pełni obaw
portalkomunalny.pl [7.11.17]: „Od 1 stycznia ruszy nowa instytucja zarządzająca krajową gospodarką wodną – Wody Polskie. Jej kadry mieli zasilić m.in. obecni pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej i zarządów melioracji, jednak, jak informują, ich przyszłość nie jest do końca jasna.”
Więcej: portalkomunalny.pl

Dolnośląskie. Zbiornik jak nowy
wroclaw.tvp.pl [18.09.17]: „Podwrocławskie Sulistrowice znowu mają zalew. Zbiornik został wyremontowany i wpuszczono do niego wodę.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Jest nowy wykonawca zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu
wroclaw.tvp.pl [4.10.17]: „Koszt budowy zbiornika włącznie z poniesionymi do tej pory wydatkami to około 1,3 mld zł. Zmiana jego pierwotnej funkcji ze zbiornika suchego na mokry zbiornik wielofunkcyjny pochłonie kolejne 800 mln zł.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Ten zbiornik ma uratować Opolszczyznę. Jeśli powstanie
opole.tvp.pl [23.11.17]: „Jest nowy wykonawca zbiornika Racibórz. A to oznacza, że w 2019 roku miejscowości przy Odrze będą całkowicie zabezpieczone przed powodzią. O ile nowy wykonawca ukończy budowę. Bo historia budowy tej i innych inwestycji przeciwpowodziowych to prawdziwa droga przez mękę.”
Więcej: opole.tvp.pl

Racibórz. Umowa na dokończenie giganta podpisana. Zbiornik zmieni krajobraz
tuwodzislaw.pl [19.12.17]: „Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podpisał umowę z polsko-hiszpańskim konsorcjum Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Gigantyczny obiekt będzie gotowy za nieco ponad dwa lata.”
Więcej: tuwodzislaw.pl

Kotlina Kłodzka. Budowa suchych zbiorników przeciwpowodziowych
wroclaw.tvp.pl [22.07.17]: „W Kotlinie Kłodzkiej tempa nabrały prace przy budowie czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych. We wsi Roztoki w gminie Międzylesie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wykupił już od rolników wszystkie grunty pod inwestycje.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Ekolaur dla Wodociągów i Kanalizacji w Opolu
opole.tvp.pl [25.10.17]: „Wodociągi i Kanalizacja w Opolu otrzymały prestiżową nagrodę w Katowicach. WiK został nagrodzony Ekolaurem przyznawanym przez Polską Izbę Ekologii.”
Więcej: opole.tvp.pl

Wrocław. Bitwa o wodę
wroclaw.tvp.pl [11.09.17]: „To historia bez precedensu. Kilku wrocławskich przedsiębiorców oskarża straż pożarną o kradzież wody. Firmy dostały od MPWiK rachunki na setki tysięcy złotych.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Dolnośląskie. Bronili ich mieszkańcy w 1997 i 2010. Teraz zostaną przebudowane
wroclaw.tvp.pl [24.10.17]: „Ponad 11 km wału przeciwpowodziowego na Odrze między Brzegiem Dolnym a Urazem zostanie zmodernizowanych dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja o wartości 30 mln zł ma zakończyć się w 2019 r.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Zachodniopomorskie. Wysoki poziom wody uniemożliwia odbudowę wału
szczecin.tvp.pl [15.09.17]: „Trzy tygodnie po przerwaniu wału przeciwpowodziowego na rzece Grabowej koło Darłowa wciąż nie wiadomo, kiedy zacznie się jego odbudowa.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Goleniów. Walka o wodę
szczecin.tvp.pl [30.11.17]: „Mieszkańcy Żółwiej Błoci pod Goleniowem od roku żyją bez bieżącej wody. O przyłączenie do sieci wodociągowej walczą od 20 lat. Kiedyś korzystali ze studni, teraz wodę dowozi im gmina…”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Wisła. Szyszko: „Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo to ważna inwestycja”. Powstanie do 2025 roku
pomorska.pl [1.12.17]: „W piątek 1 grudnia podpisano porozumienie ws. budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – Stopnia Wodnego Siarzewo.”
Więcej: pomorska.pl
ENERGA Stopień wodny Siarzewo na Wiśle [prezentacja]
Więcej: youtube.com


ENERGIA

Świnoujście. Przełomowy kontrakt na zakup gazu
szczecin.tvp.pl [21.11.17]: „Przełomowy kontrakt na zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych do terminala gazowego imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. PGNiG podpisało średnioterminowy kontrakt z firmą Centrica. Wejdzie on w życie w 2018 roku.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Elektrownia Opole rośnie w siłę
opole.tvp.pl [9.08.17]: „Rozbudowa Elektrowni Opole postępuje. Na placu budowy prace zaawansowane są w ponad 80 procentach.”
Więcej: opole.tvp.pl

Ultraczysta woda dla Elektrowni Opole
opole.tvp.pl [6.09.17]: „W ciągu doby będzie przygotowywać tyle wody, ile warszawski wodociąg północny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii woda, która trafi do kotłów i na turbiny będzie ultraczysta.”
Więcej: opole.tvp.pl

Państwo chce inwestować w małe elektrownie wodne
salon24.pl [4.09.17]: „Program budowy małych zbiorników oraz stopni wodnych na rzekach chce uruchomić ministerstwo środowiska. Małe elektrownie wodne mają budować inwestorzy prywatni. Pomoże im w tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.”
Więcej: salon24.pl

Energia polskich rzek przepływa nam przez palce
salon24.pl [8.07.17]: „Gdyby wykorzystać zdolność wszystkich polskich rzek do wytwarzania energii, pokryłyby one ok. 14 proc. naszego zapotrzebowania na prąd. Nie jest to zbyt dużo, jednak mogłoby być istotną częścią energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.”
Więcej: salon24.pl


ŚRODOWISKO

Lubuskie. Zarybienia starorzeczy Odry dla ochrony ptaków drapieżnych
gospodarkamorska.pl [2.11.17]: „Kania czarna i ruda, bielik czy rybołów należą do gatunków ptaków drapieżnych, których podstawowym pokarmem są ryby. Niestety tych w lubuskich wodach jest coraz mniej. W celu poprawy tej sytuacji pod koniec października rozpoczęły się zarybienia starorzeczy środkowego odcinka Odry.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Dolnośląskie. Stawów państwu nie oddamy!
wroclaw.tvp.pl [26.07.17]: „Zarząd województwa dolnośląskiego nie zgodził się na przekazanie Stawów Milickich Lasom Państwowym i utratę kontroli nad najcenniejszym przyrodniczym skarbem regionu.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Odór i brudna woda we Wrocławiu
wroclaw.tvp.pl [16.07.17]: „Mieszkańcy pięciu osiedli na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu mają dość. Jak mówią, ponad czterokilometrowy kanał żeglugowy między zaporami Bartoszowice i Zacisze przypomina kanał ściekowy.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Zagłębie Miedziowe. Rozbudowa zbiornika Żelazny Most
wroclaw.tvp.pl [20.11.17]: „To najważniejsza inwestycja najbliższych lat w Zagłębiu Miedziowym. Największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych będzie rozbudowany. Prezes KGHM i przedstawiciele samorządów podpisali porozumienie w tej sprawie.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Szyszko odtwarza ciągłość Noteci. Projekt wart setki milionów jest gotowy
agropolska.pl [7.12.17]: „Odkrywkowa eksploatacja węgla w zlewni Noteci spowodowała zaburzenie przepływów wody w rzece i straty w środowisku naturalnym – mówił Jan Szyszko, minister środowiska. By temu przeciwdziałać resort przygotował projekt odtworzenia ciągłość rzeki.”
Więcej: agropolska.pl

Słubice. Zanieczyszczona Odra? Nasi strażacy wiedzą jak temu zaradzić
slubice24.pl [14.09.17]: „Polscy i niemieccy strażacy wspólnie ćwiczyli na Odrze jak usuwać z wody zanieczyszczenia, np. plamy oleju. Ćwiczenia są potrzebne, ponieważ specjalistyczny sprzęt nie jest używany zbyt często. I oby za szybko się nie przydał.”
Więcej: slubice24.pl

Głogów. Odra zanieczyszczona chemikaliami
glogowextra.pl [11.08.17]: „Kilka miesięcy temu mężczyzna do rzeki Odry wywoził nieznanego pochodzenia chemikalia, miedzy innymi, farby i rozpuszczalniki. Prawdopodobnie przywoził je z zagranicy. Część tych niebezpiecznych środków kanalizacją, znajdującą się na terenie firmy, spływała do rzeki.”
Więcej: glogowextra.pl

Awaria w fabryce środków do prania. Biała substancja dostała się do Odry w Raciborzu
nowiny.pl [14.11.17]: „Ustalono źródło zanieczyszczenia Odry. Do wycieku doszło w następstwie awarii w jednym z pobliskich zakładów produkcyjnych.”
Więcej: nowiny.pl

Opole. Plama rdzy na Odrze. Tak drogowcy czyścili Most Pamięci Sybiraków w Opolu [ZDJĘCIA]
opole.wyborcza.pl [3.08.17]: „Woda w Odrze nabrała w środę brunatnego koloru. Powodem zabrudzenia rzeki było oczyszczanie z rdzy przeprawy w ciągu ul. Nysy Łużyckiej. Sprawą już zainteresował się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.”
Więcej: opole.wyborcza.pl

Krytyczna opinia przyrodnika o polskich planach rozwoju żeglugi śródlądowej
dr hab. ROMAN ŻUREK pracownik emerytowani współpracujący z Instytutem Ochrony Przyrody PAN
Więcej: eko.org.pl [30.06.17]

Bytom Odrzański. Czy bydło nad rzeką jest źle traktowane?
tygodnikkrag.pl [1.08.17]: „– Chów odbywa się na wolnym powietrzu i w mojej opinii krowy są trzymane w złych warunkach. Zamiast na pastwisku wypasają się na błocie – mówi mieszkaniec, który sąsiaduje ze zlokalizowaną nad samą Odrą hodowlą bydła.”
Więcej: tygodnikkrag.pl


POLITYKA / ADMINISTRACJA / SAMORZĄD

Prezydent ratyfikował Konwencję dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej
mgm.gov.pl [6.09.17]: „Prezydent Andrzej Duda 28 sierpnia 2017 r. ratyfikował Konwencję dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej sporządzoną w 1966r. w Genewie oraz wypowiedział Konwencję dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej, podpisaną w Paryżu w 1925 r.”
Więcej: mgm.gov.pl

Premier: Odbudowa przemysłu stoczniowego priorytetem rządu
radioszczecin.pl [18.12.17]: „Odbudowa przemysłu stoczniowego będzie priorytetem rządu – zapewnił w TVP3 Szczecin Mateusz Morawiecki. W niedzielę premier odwiedził stolicę Pomorza Zachodniego, by wziąć udział w obchodach rocznicowych Grudnia’70.”
Więcej: radioszczecin.pl

Mariusz Gajda przejmuje organizację Wód Polskich
portalkomunalny.pl [1.12.17]: „Mariusz Gajda został powołany na stanowisko pełnomocnika do spraw organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zastąpił w tej roli Iwonę Kozę, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.”
Więcej: portalkomunalny.pl

Polska będzie drugą Holandią – budujemy kanały i drogi wodne
biznes.radiozet.pl [13.12.17]: „Zagospodarowanie wodnych dróg śródlądowych jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w Polsce na najbliższe lata, podobnie jak Centralny Port Komunikacyjny – powiedział w Gdańsku wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Koszt szacuje na 60-150 mld zł.”
Więcej: biznes.radiozet.pl

„Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w poniedziałek, że 2018 r. będzie w tym regionie obchodzony m.in. jako „Rok Odry – Rzeki Pozytywnej Energii”.”
Więcej: portalsamorzadowy.pl

Nowy rząd ale stary styl
zegluga.wroclaw.pl [19.12.17]: „Wiceminister Gajda chce w stylu Gawłowskiego hurtem nadrobić pod koniec roku legislacyjne niedociągnięcia i w trybie pilnym przekazał m.in. Radzie Kapitanów do zaopiniowania (i zgłaszania uwag) propozycję „wykazu dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym” (…) Dał nam na to trzy(!) dni, bo chciałby, aby odnośne rozporządzenie weszło w życie z dniem 1.01.2018.”
Więcej: zegluga.wroclaw.pl

Opole. Odra rzeką rozwoju gospodarczego
opolskie.pl: „20 lat inwestycji przeciwpowodziowych na Odrze oraz poprawa jej żeglowności i wykorzystanie potencjału w gospodarce, to temat konferencji: „Odra 20 lat po powodzi – stan obecny, perspektywy, szanse”. W Zakrzowie spotkali się samorządowcy, eksperci i naukowcy zajmujący się tą problematyką.”
Więcej: opolskie.pl

Jedna barka to jak dziesięć tirów. Na Odrę wraca żegluga transportowa. Wiceminister w Kędzierzynie-Koźlu
kk24.pl [27.10.17]: „– Kędzierzyn-Koźle ze swoimi dwoma portami może stać się stolicą polskiej żeglugi śródlądowej – mówił w piątek na terenie Grupy Azoty ZAK Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.”
Więcej: kk24.pl

Nadchodzi Rok Odry
rp.pl [20.10.17]: „Deklaracja Odrzańska „Odra dla samorządu – samorząd dla Odry” podpisana we wrześniu w Opolu to pierwszy krok do zjędnoczenia samorządów i biznesu regionów nadodrzańskich dla wspólnego celu – inwestycji w gospodarce.”
Więcej: rp.pl

Lubuskie. Rok 2018 – Rokiem Rzeki Odry!
gorzow.com [20.11.17}: „Radni Województwa Lubuskiego przyjęli stanowisko ustanawiające rok 2018 rokiem Odry. W głosowaniu 19 radnych było za, dwóch wstrzymało się od głosu. Podjęcie stanowiska ma na celu podkreślenie i promocję wśród społeczeństwa szans rozwojowych województwa lubuskiego, wynikających z jego nadodrzańskiego położenia.”
Więcej: gorzow.com

Kanał Śląski powstanie? Jeden minister mówi jedno, drugi co innego
gliwice.wyborcza.pl [24.06.17]: „W maju wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd nie ma pieniędzy na budowę Kanału Śląskiego, bo przeznacza „olbrzymie środki na cele społeczne”. Przedstawiciele resortu gospodarki morskiej przekonują, że słowa Morawieckiego zostały mylnie zinterpretowane.”
Więcej: gliwice.wyborcza.pl

Unijne przepisy zagrożeniem dla Grupy Azoty
szczecin.tvp.pl [2.12.17]: „Nowe unijne przepisy, które wprowadzają limit kadmu w nawozach, mogą uderzyć w polskie firmy, w tym w Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Wrocław stolicą żeglugi śródlądowej? Minister Gróbarczyk zapowiada inwestycje
wroclaw.tvp.pl [6.11.17]: „Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział przygotowanie do końca roku specjalnej ustawy w sprawie powołania funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Minister Marek Gróbarczyk W TVP3 Szczecin
szczecin.tvp.pl [23.10.17]: „Gościem Mirosława Ostrowskiego w programie „Sprawa Polityczna” był minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Oni wesprą żeglugę na Odrze
niezalezna.pl [16.11.17]: „Utworzenie Komisji Odrzańskiej do spraw zarządzania i zagospodarowania rzeki Odry zapowiedziano w czwartek po międzynarodowej konferencji regionalnej we Wrocławiu. Głównym celem będzie przywrócenie IV klasy żeglowności oraz gospodarcze wykorzystanie Odry.”
Więcej: niezalezna.pl

Rząd chce korytarza łączącego Bałtyk z Adriatykiem
wp.tv [5.09.17]: „Jedna barka może zastąpić 40 tirów, a takich barek po polskich rzekach może pływać tysiące. Jednak na razie żegluga śródlądowa stanowi 0,4 proc udziałów w przewozie towarów w Polsce. W Europie średnia to ponad 7 proc. Wszystko ma zmienić rządowy program. – Jest to priorytet funkcjonowania naszego rządu – zapewnia money.pl Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.”
Więcej: wp.tv

Dwa lata ministerstwa gospodarki morskiej
szczecin.tvp.pl [15.11.17]: „Utworzenie Funduszu Portowego już w przyszłym roku zapowiada Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Marek Gróbarczyk przedstawił plany i 2-letnie osiągnięcia resortu w ramach przeglądu ministerstw.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Żegluga śródlądowa może mieć wiele źródeł finansowania
logistyka.wnp.pl [2.11.17]: „”Na obecnym etapie – przedprojektowym – nie wykluczamy żadnej z możliwości finansowania inwestycji, począwszy od dotacji unijnych poprzez środki zwrotne pochodzące z międzynarodowych instytucji finansowych, jak i udział partnerów prywatnych” – napisała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Moskwa.”
Więcej: logistyka.wnp.pl

Rząd chce połączyć Bałtyk z Adriatykiem. Już stara się o unijne miliardy
next.gazeta.pl [7.09.17]: „Rządowe plany dotyczące żeglugi śródlądowej są poważniejsze, niż pierwotnie zakładano. Oprócz barek na Odrze i Wiśle rząd chce też korytarza łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Realizacja wizji będzie wymagała olbrzymich dotacji z Unii, o które Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, już zabiega.”
Więcej: next.gazeta.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej
Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Morski Fundusz Inwestycyjny: będą pieniądze na polskie statki
szczecin.tvp.pl [7.11.17]: „Rząd przygotowuje projekt ustawy o powołaniu Morskiego Funduszu Inwestycyjnego.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Polska przystąpiła do Inland Navigation Europe
mgm.gov.pl [6.12.17]: „Członkostwo Polski w INE wesprze realizację celów strategicznych Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej związanych z rozwojem śródlądowych dróg wodnych, a także pozytywnie wpłynie na aktywność Polski w tym obszarze na poziomie europejskim, również w kontekście obecnej i przyszłej polityki transportowej w UE.”
Więcej: mgm.gov.pl

Opolskie. Chcę rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Podpisali deklarację
opole.tvp.pl [13.09.17]: „Przedstawiciele opolskich samorządów, organizacji gospodarczych oraz nadodrzańskiego biznesu podpisali wraz z wojewodą opolskim deklarację odrzańską. Dokument jest aktem woli współpracy na rzecz rozwoju krajowych i regionalnych śródlądowych dróg wodnych.”
Więcej: opole.tvp.pl

Nowe prawo wodne: Niepewna sytuacja pracowników samorządowych
parlamentarny.pl [5.07.17]: „Sejmowe komisje dyskutowały o rządowym projekcie ustawy Prawo wodne. Najwięcej kontrowersji wzbudziły warunki zatrudnienia pracowników nowej spółki Wody Polskie.”
Więcej: parlamentarny.pl

Prezydent Duda – Krapkowice to miasto stojące frontem do Odry
opole.tvp.pl [13.11.17]: „Prezydent spotkał się z samorządowcami oraz mieszkańcami Krapkowic. Tematem przewodnim było zagospodarowanie Odry i włączenie jej w koncepcję trójmorza.”
Więcej: opole.tvp.pl

Szczecin. Sejmowa Komisja Cyfryzacji o nowoczesnych technologiach w portach
szczecin.tvp.pl [5.10.17]: „Nowoczesne technologie w gospodarce morskiej oraz regionalna strategia inteligentnych specjalizacji – o tym rozmawiali w Szczecinie posłowie z sejmowej Komisji Cyfryzacji.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Event morski w Starej Rzeźni
szczecin.tvp.pl [20.09.17]: „W Starej Rzeźni odbył się dziś Biznesowy Event Morski, czyli spotkanie samorządowców, ekspertów i przedsiębiorców z branży. Wymieniali biznesowe kontakty, dzielili się doświadczeniami i dyskutowali o przyszłości.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Międzynarodowe spotkanie „Konferencja na rzecz Odry”
duw.pl [16.11.17]: „Na Politechnice Wrocławskiej odbyło się międzynarodowe spotkanie „Konferencja na rzecz Odry”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Wojewody Dolnośląskiego, pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, we współpracy z Unią Izb Łaby i Odry, Urzędem Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Politechniką Wrocławską oraz Wojewodami Zachodniopomorskim, Lubuskim i Opolskim.”
Więcej: duw.pl

Szczecin. Co z promem dla PŻB?
szczecin.tvp.pl [6.11.17]: „Posłowie Platformy Obywatelskiej, chcą kontroli procesu budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Ich zdaniem prace stanęły w miejscu, a dotychczasowe działania są jedynie wizerunkowe…”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Świnoujście. Nadzwyczajna sesja
szczecin.tvp.pl [11.12.17]: „Nadzwyczajna sesja rady miasta i pikieta pracowników oddziału Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu. Pracownicy boją się o swoje miejsca pracy, a radni domagają się od właściciela stoczni informacji – co dalej z jednym z największych zakładów pracy w mieście.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Zadania burmistrza, wójta i prezydenta miasta w nowym Prawie wodnym
samorzad.infor.pl [akt. 26.09.17]: „Od 1 stycznia 2018 r. nowe Prawo wodne najważniejsze kompetencje w zakresie gospodarowania wodami przekazuje do wskazanych w ustawie ministrów oraz organów Wód Polskich. Nowa ustawa określa jednak także szereg zadań i uprawnień burmistrzów, wójtów i prezydentów miast.”
Więcej: samorzad.infor.pl

Wały jednak dla rowerzystów. Ministerstwo wycofuje zakaz
krakow.onet.pl [22.11.17]: „- Zapewnienie marszałkom województw dalszej możliwości realizacji przedsięwzięć, w tym tras rowerowych na wałach przeciwpowodziowych, byłoby niezgodne z założeniami reformy gospodarowania wodami – poinformował w oficjalnym piśmie do wszystkich marszałków województw wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Po południu w środę minister wycofał się ze swojego wcześniejszego stanowiska.”
Więcej: krakow.onet.pl


OPINIE / na styku gospodarki i polityki

R. Zahorski: Stępka na pochylni. Kiedyś budowaliśmy socjalizm, teraz budujemy prom(y)
wyborcza.pl [30.06.17]: „Ta stępka odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest stępka na skalę naszych możliwości. Wiesz, co my robimy tą stępką? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane. I to nie jest nasze ostatnie słowo.”
Więcej: wyborcza.pl

R. Zahorski. Przeładunki właśnie osiągnęły poziom z 1978 r. To nie powód do dumy, tylko wstyd
szczecin.wyborcza.pl [17.08.17]: „Tak jak Odrą nie pływają już barki i ładunki do naszych portów, tak Nadodrzanką nie jeżdżą już praktycznie żadne pociągi z ładunkami tranzytowymi do tych portów.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Tak źle jak teraz, nie było jeszcze nigdy. Rafał Zahorski o stoczni Gryfia i słynnym promie
wyborcza.pl [13.10.17]: „Morska Stocznia Remontowa Gryfia od lat ma pod górkę. Choć dysponuje największym zasobem infrastruktury i suprastruktury remontowej w kraju, to znalazła się na skraju przepaści. I wygląda na to, że z punktu widzenia rynku żadnego ratunku już nie ma.”
Więcej: wyborcza.pl

„Polska w ruinie” zaczęła się w stoczni Gryfia. Dzięki Zarembie, Gróbarczykowi, Macierewiczowi. Analiza Rafała Zahorskiego
wyborcza.pl [20.10.17]: „Minister Marek Gróbarczyk ogłosił publicznie, że Stocznia Remontowa Gryfia utrąciła płynność finansową. O złej sytuacji w firmie mówił bez ogródek polityk PiS Krzysztof Zaremba. Na efekty nie trzeba było długo czekać.”
Więcej: wyborcza.pl

R. Zahorski: No… to wstaliśmy z kolan, czyli jak w praktyce wygląda odbudowa przemysłu stoczniowego
[3.11.17]: „Stępka pod budowę promu dla PŻB stała się symbolem patologicznej sytuacji w całej branży stoczniowej. Problem w tym, że takich absurdów w ostatnich dwóch latach jest więcej – pisze Rafał Zahorski.”
Więcej: wyborcza.pl

Zamiast budować, można złomować statki. Stocznie dobrze na tym zarabiają [FILM]
szczecin.wyborcza.pl [17.11.17]: „Podczas gdy obecna ekipa rządząca odbudowę stoczni w Szczecinie utożsamia z produkcją dużych jednostek, są w Europie stocznie, które świetnie zarabiają na… złomowaniu statków.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl
Zobacz także: Stocznia złomowa mogłaby powstać w Szczecinie. Warunki są, rynek też
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

R. Zahorski: Terminy i ceny statków nie ulegną urokowi PiS. Ktoś w końcu krzyknie: Król jest nagi!
szczecin.wyborcza.pl [22.12.17]: „Kolejna ważna osoba z rządu, czyli wojewoda Krzysztof Kozłowski, w TVP w „Spięciu” 14 grudnia podał wiele huraoptymistycznych faktów. Pani redaktor czytała pytania z kartki, a pan wojewoda odpowiadał śpiewająco z pamięci. Powiedział m.in., „że już są możliwości budowy promu, że są już odbudowane zasoby kadrowe i techniczne niezbędne do budowy, że (rzekomo) zrobiono to podczas dwóch ostatnich lat.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl


BEZPIECZEŃSTWO

NIK o realizacji ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczach Odry i Wisły w 2016 roku
nik.gov.pl [1.12.17]: „20 lat po powodzi tysiąclecia Wrocław nadal nie jest przygotowany na tak niszczycielski żywioł. Pomimo postępów w realizacji Projektu ochrony przeciwpowodziowej Odry, wciąż nie dostosowano w pełni doliny Widawy do bezpiecznego przeprowadzenia fali powodziowej w obrębie Wrocławia…”
Więcej: nik.gov.pl

Szczecin. II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego
bezpieczenstwo.wzp.pl [23.11.17]: „Przedmiotem obrad i dyskusji uczestników były zagadnienia z dziedziny nauk społecznych, medycznych oraz nauk o zdrowiu z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa na obszarach wodnych. W praktycznej części obrad znalazł się Workshop, w którym została poruszona tematyka obsługi RescueLab, aplikacji systemu zarządzania podmiotami ratowniczymi oraz systemami informatycznymi obsługującymi zarządzanie kryzysowe, a także pokaz zajęć profilaktycznych oraz portalu e – learningowego.”
Więcej: bezpieczenstwo.wzp.pl

Ćwiczenia w zakresie zwalczania awaryjnego zanieczyszczenia wód na Odrze oraz międzynarodowe warsztaty „Retencjonowanie wód pogaśniczych” w Słubicach
zgora.pios.gov.pl [8.09.17]: „4 września 2017 r. w Ratzdorf (RFN) odbyły się polsko-niemieckie ćwiczenia w zakresie zwalczania awaryjnego zanieczyszczenia wód. Ćwiczenia zorganizowano w ramach prac Grupy Roboczej G3 „Zanieczyszczenia awaryjne” Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. W ćwiczeniach uczestniczyli polscy i niemieccy strażacy, a specjaliści z Czech komentowali przebieg działań i przeprowadzili ocenę ćwiczeń. Z polskiej strony uczestniczyły jednostki PSP z Komendy Powiatowej w Słubicach i Komendy Miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim.”
Więcej: zgora.pios.gov.pl

Siechnice. Dramat powodzian: od 20 lat mieszkają w baraku
fakt.pl [12.07.17]: „Burmistrz gminy Siechnice w rozmowie z nami zapewnił, że wybuduje mieszkanie socjalne w… przyszłej kadencji. Tymczasem w gminie zbudowano nową siedzibę urzędu za prawie 13 milionów złotych…”
Więcej: fakt.pl

Krapkowice. Wojewoda konsultuje swoje plany w kwestii budowy zbiornika retencyjnego
opole.uw.gov.pl: „3 lipca w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach wojewoda opolski wraz ze starostą krapkowickim spotkali się z przedstawicielami miast i gmin powiatu oraz m.in. z RZGW Wrocław, GDDKiA Opole Zakładu Linii Kolejowych, w celu omówienia wizji budowy zbiornika na terenie powiatu. Podczas dwugodzinnej dyskusji wysłuchano wszelkich sugestii włodarzy gmin oraz zaproszonych gości.”
Więcej: opole.uw.gov.pl

Opolskie. Na granicy gmin Walce i Krapkowice może powstać zbiornik retencyjny wielkości jeziora Turawa
radio.opole.pl [3.07.17]: „Na Opolszczyźnie może powstać nowy zbiornik retencyjny. Akwen wielkością porównywalny do Jeziora Turawskiego mógłby zostać wybudowany na granicy gmin Walce i Krapkowice. Informację o tym pomyśle wojewoda Adrian Czubak przedstawił w czasie uroczystości związanych z rocznicą powodzi tysiąclecia.”
Więcej: radio.opole.pl

Ćwiczenia Odra Brzeg I PUŁK SAPERÓW P.T.S.
Więcej [12.10.2017]: youtube.com

Brzeg. „Odra 2017” – Strażacy sprawdzają gotowość w działaniach przeciwpowodziowych
brzeg24.pl [17.10.17]: „Kilkanaście zastępów straży pożarnej z powiatów brzeskiego i nyskiego, w tym jednostki OSP, policja i straż miejska, sprawdzały dziś (17.10) gotowość na wypadek zagrożenia powodziowego. „Odra 2017” to pierwsze tego typu ćwiczenia na inwestycji hydrotechnicznej w Brzegu, której zadaniem jest ochrona ulicy Oławskiej i Ratajów przed wielką wodą.”
Więcej: brzeg24.pl

MSWiA. Trwa realizacja projektów przeciwpowodziowych w dorzeczu Odry i Wisły
mswia.gov.pl [27.10.17]: „Rozpoczęty w 2015 roku Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły o wartości 1,2 mld EUR. Realizacja Projektu przewidziana jest do 2022 roku, a jego wykonanie poprawi bezpieczeństwo 5,2 mln mieszkańców terenów zagrożonych, w tym na Środkowej i Dolnej Odrze (Szczecin, Słubice i Gryfino), w Kotlinie Kłodzkiej (Kłodzko, Bardo) oraz na Górnej Wiśle (Kraków, Sandomierz, Tarnobrzeg).”
Więcej: mswia.gov.pl

Kuźnia Raciborska. Ruszyła budowa brakującego fragmentu wału
naszraciborz.pl [30.09.17]: „Firma Budownictwo Wodne i Melioracyjne Janusz Piórek z Wadowic przejęła już plac budowy 150 m wału w gminie Bierawa, od którego zależy bezpieczeństwo powodziowe Rudy, Budzisk i Turzy.”
Więcej: naszraciborz.pl
Zobacz także: dziennikzachodni.pl

317 mln zł dla Kotliny Kłodzkiej na zbiorniki przeciwpowodziowe
nfosigw.gov.pl [28.06.17]: „Budowa czterech zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej w lokalizacjach: Boboszów, Roztoki Bystrzyckie, Szalejów Górny i Krosnowice – zostanie dofinansowana z unijnej kasy kwotą 317 mln zł. Projekt Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w sprawie którego podpisano 28 czerwca 2017 r. umowę w NFOŚiGW, będzie kosztował ponad pół miliarda zł, a jego realizacja zakończy się w 2021 r.”
Więcej: nfosigw.gov.pl

Zachodniopomorskie. WOPR podsumowuje sezon
szczecin.tvp.pl [22.09.17]: „Mniej utonięć, ale więcej interwencji. Ostatniego dnia kalendarzowego lata WOPR podsumowuje sezon. Niestety, jak co roku główną przyczyną utonięć i niebezpiecznych zdarzeń na kąpieliskach był alkohol.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

49-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ofiarami wypadku Kostrzynie nad Odrą
wiadomosci.dziennik.pl [24.11.17]: „49-letnia kobieta i jej 17-letnia córka, mieszkanki powiatu gorzowskiego, zginęły w samochodzie, który w czwartek rano wpadł do Warty w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie).”
Więcej: wiadomosci.dziennik.pl

Głogowianie pod wpływem arsenu 
wroclaw.tvp.pl [17.12.17]: „Znane są już wyniki badań mieszkańców Głogowa na obecność arsenu w organizmie. U co piątej osoby stwierdzono przekroczenie normy. Badania zleciły lokalne władze.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Świnoujście. Nadzwyczajna sesja o przeładunku siarki
szczecin.tvp.pl [11.10.17]: „W Świnoujściu trwa nadzwyczajna sesja, podczas której radni przedstawią swoje stanowisko w sprawie wzbudzającego ogromne emocje transportu siarki do portu.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Świnoujście. Wichura uszkodziła gazoport – raport sytuacji
szczecin.tvp.pl [29.10.17]: „Silny wiatr uszkodził instalacje LNG w Świnoujściu. Przewróciła się suwnica, która uszkodziła rurociąg służący do opomiarowania zbiornika.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Świnoujście. Terminal LNG wznowił pracę
szczecin.tvp.pl [30.10.17]: „Terminal LNG w Świnoujściu wznowił pracę, a sytuacja jest opanowana – informuje GAZ-SYSTEM. Przywrócono regazyfikację skroplonego gazu ziemnego i wysyłkę surowca do Krajowego Systemu Przesyłowego.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Świnoujście. Przeprawa Krasibór zamknięta
szczecin.tvp.pl [30.10.17]: „W Świnoujściu zamknięta jest jedna z dwóch przepraw promowych. To skutki cofki spowodowanej przez sztorm.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Odwołane alarmy powodziowe na Śląsku. Poziom wód niemal pod kontrolą
tvnmeteo.tvn24.pl [26.09.17]: „Po kilku ulewnych dniach poziom wód w rzekach w województwach małopolskim i śląskim powoli opada, a sytuacja się stabilizuje. Działania służb koncentrują się na szacowaniu strat i monitorowaniu sytuacji hydrologicznej. Odwołano pogotowie przeciwpowodziowe.”
Więcej: tvnmeteo.tvn24.pl

Jelenia Góra. Przeciekający zbiornik w Sosnówce
wroclaw.tvp.pl [25.11.17]: „Przecieka zapora zbiornika retencyjnego w Sosnówce koło Jeleniej Góry. Nieszczelne jest 350 metrów wału zabezpieczającego. Zbiornik jest ujęciem wody dla Jeleniej Góry, więc jego opróżnienie oznacza ogromne problemy dla mieszkańców.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Wrocławia
wroclaw.tvp.pl [1.12.17]: „20 lat po powodzi tysiąclecia Wrocław nadal nie jest zabezpieczony przed żywiołem – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Potrzebne są dodatkowe inwestycje.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Dolnośląskie. Strach przed wielką wodą – 20 lat od tragicznej powodzi
wroclaw.tvp.pl [5.07.17]: „Mija 20 lat od Powodzi Tysiąclecia. W lipcu 1997 roku woda niszczyła całe miasta na południu Polski. W rejonie jeleniogórskim wylały wtedy wszystkie górskie rzeki: Bóbr, Kwisa i Kamienna.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Dolnośląskie. 20 lat od powodzi tysiąclecia
wroclaw.tvp.pl [7.07.17]: „Tak ogromnych zniszczeń nie zostawiła po sobie żadna z powodzi, jakie przez lata nawiedzały Ziemię Kłodzką, ale też nigdy w historii nie było tak wysokiego poziomu wody w Nysie Kłodzkiej.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław. „Domy i mosty udało się odbudować, ale uczucia strachu zatrzeć się nie da”
wroclaw.tvp.pl [7.07.17]: „Straty w południowej i południowo-zachodniej Polsce liczone były w miliardach dolarów. Potężną siłę żywiołu, jakim była Powódź Tysiąclecia pokazuje wrocławskie Hydropolis.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław niegotowy na taką wodę jak w 1997?
wroclaw.tvp.pl [11.07.17]: „„Wrocław nie jest przygotowany na wielką wodę podobną jak ta z 1997 r.” – twierdzą działacze partii Zieloni i Razem.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław 20 lat po powodzi tysiąclecia
wroclaw.tvp.pl [12.07.17]: „12 lipca 1997 roku ogromna fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Mimo heroicznej walki mieszkańców, pod wodą znalazła się niemal połowa miasta.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Kotowice – jedna z wielu smutnych historii z powodzi tysiąclecia
wroclaw.tvp.pl [13.07.17]: „Dwadzieścia lat temu – podczas Powodzi Tysiąclecia – woda stała tam miesiąc. Sięgała trzech metrów. Trzeba było kolejnej powodzi, by zapadła decyzja o budowie nowego wału nad rzeką.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Opolskie: Odra 20 lat po powodzi – stan obecny i perspektywy
gospodarkamorska.pl [18.11.17]: „Dwadzieścia lat po powodzi wszyscy zrozumieli, że warto inwestować w Odrę – powiedział marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podczas piątkowej konferencji podsumowującej dwie dekady, które upłynęły od powodzi z 1997 roku.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Wrocław. Brzegi Odry
wroclaw.tvp.pl [8.07.17]: „Do wyjaśnienia przyczyn katastrofy [nabrzeże przy ul. Michalczyka (05.17 r.)] powołano specjalną komisję, ale wyników jej pracy ciągle nie znamy. – …Mają być przeprowadzane badania geotechniczne skarpy, która uległa osunięciu – informuje Barbara Skultecka, Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Nadal nie ustalono do kogo należy nabrzeże i kto ma je naprawić.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław. Zamknięta Odra i brak winnych
wroclaw.tvp.pl [5.09.17]: „Cały obiekt położony jest na trzech rożnych działkach: częściowo działka należy do wód płynących zarządzanych przez RZGW we Wrocławiu, fragment obiektu jest na działce prywatnej, fragment jest na działce pozostającej w użytkowaniu wieczystym. Teraz komisji trudno jest wskazać kto ponosi największą odpowiedzialność za katastrofę budowlaną.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia. Siała spustoszenie w Lubuskiem [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Więcej [15.07.17]: zielonagora.wyborcza.pl

20 lat od wielkiej wody w Nowej Soli [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
zielonagora.wyborcza.pl [19.07.17]: „16 lipca 1997 r. przez Nową Sól przeszła fala kulminacyjna podczas Powodzi Tysiąclecia. Przypominamy archiwalne zdjęcia i artykuł Krzysztofa Kołodziejczyka sprzed 10 lat.”
Więcej: zielonagora.wyborcza.pl

Zachodniopomorskie. Wał wciąż zabezpieczony doraźnie
szczecin.tvp.pl [29.10.17]: „Przed nami orkan i intensywne opady deszczu, których szczególnie obawiają się mieszkańcy gminy Darłowo.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Zachodniopomorskie. Krajobraz po wichurze
szczecin.tvp.pl [30.10.17]: „Porywisty wiatr, cofka na Bałtyku, zalane plaże, w kilku miejscach na rzekach przekroczone stany alarmowe. Zachodniopomorskie kolejny dzień zmagało się z wichurą na wybrzeżu i jej skutkami – również w głębi lądu. W Świnoujściu żywioł na kilka godzin sparaliżował ruch promów, w Gryfinie woda odcięła drogę do Mescherin.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Racibórz. Mija dwadzieścia lat po powodzi tysiąclecia – zdjęcia, opinie
vanessa.fm [6.07.17]: „Choć namacalne ślady zatarł czas, zamalowała farba, przykrył nowy tynk, śladów w pamięci mieszkańców tego regionu nie daje się wymazać. Bo to ślady związane z ludzką bezradnością, potęgą przyrody, żywiołem wody wdzierającej się nie tylko do domów ale i ludzkich wspomnień.”
Więcej: vanessa.fm

Racibórz. Nieznana biała substancja wyciekła do Odry
radio90.pl [14.11.17]: „Chemicy z Bielska-Białej wezwani w związku z wyciekiem nieznanej substancji do Odry. Pomagają raciborskim strażakom, którzy pracują przy ulicy 1 Maja. Biała substancja płynęła z rury odpływowej do rzeki. Przy użyciu rękawów sorpcyjnych zablokowano jej dopływ.”
Więcej: radio90.pl

Żarów. Powódź Tysiąclecia 1997: 20 lat temu
izba.centrum.zarow.pl [15.07.17]: „Wielka woda nie ominęła również gminy Żarów. Poniżej prezentujemy zawartość archiwalnego nr 15/97 Gazety Żarowskiej (nr 126/Rok VII) z dnia 25 lipca 1997 roku, w którym opublikowano relację z dramatycznych chwil jakie miały miejsce 20 lat temu. Materiał prasowy uzupełniają fotografie ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej.”
Więcej: izba.centrum.zarow.pl

Nowa Sól. Kradzież na marinie. Zniknęły silniki za 50 tysięcy
tygodnikkrag.pl [30.06.17]: „Burzowa noc z czwartku na piątek była dogodną dla złodziei porą. – Wybrali ją, by ograniczyć możliwość nakrycia przez dyżurującego pracownika przystani, czy choćby przepłoszenia przez osoby postronne.”
Więcej: tygodnikkrag.pl

Odra znów blisko raciborskiej plaży i bulwarów
naszraciborz.pl [22.09.17]: „Odra przekroczyła już stany ostrzegawcze w Chałupkach i Raciborzu Miedoni. Według prognozy hydrologicznej jej poziom w Raciborzu nadal będzie rósł. 24 września w niedzielę w Miedoni spodziewane jest 518 cm (dziś o 6.00 było 470 cm). Czy znów trzeba będzie ewakuować sprzęt z plaży? Zobaczcie zdjęcia!”
Więcej: naszraciborz.pl

Gryfino. Powiatowe ćwiczenia przeciwpowodziowe
osp.pl [14.12.17]: „Były zagrożone dwa punkty, leżące na rzeką Odrą, gdzie tam woda mogła zalać poszczególne tereny Gryfina. Naszym zadaniem było rozstawienie zapor oraz ułożenie worków z piaskiem. Wszytko poszło zgodnie z planem, a najważniejsze bezpiecznie.”
Więcej: osp.pl

Słubice. Umowa jest już podpisana
pograniczelubuskie.pl [3.07.17]: „– Ta inwestycja warta jest 113 mln zł. Daje to szansę na oszczędności na kolejne zadania i inwestycje. Zabezpieczymy Słubice i okolice przed powodzią w stu procentach – mówiła 12 czerwca marszałek Elżbieta Polak.”
Więcej: pograniczelubuskie.pl

Podnosi się poziom wody w rzekach. Droga koło Gryfina zalana
radioszczecin.pl [30.10.17]: „W związku z silnym wiatrem z północy podnosi się stan wód na Odrze i Zalewie Szczecińskim. W Policach woda przerwała wał przeciwpowodziowy i przelała się do polderów.”
Więcej: radioszczecin.pl

Kolejni zatrzymani w aferze melioracyjnej. Łącznie podejrzanych jest 46 osób
gs24.pl [30.11.17]: „Trzynaście kolejnych osób usłyszało zarzuty w w tzw. aferze melioracyjnej. Łącznie podejrzanych jest już 46 osób. Zatrzymań dokonali agenci ABW. Śledztwo nadzoruje wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Szczecinie.”
Więcej: gs24.pl

Szczecin. Pierwszy taki symulator w Polsce
szczecin.tvp.pl [3.12.17]: „Symulator tonącego helikoptera – na pierwszy rzut oka – brzmi przerażająco. Tym razem chodzi o nowoczesny sprzęt do ćwiczeń ratujących życie. Szkolenia oferowane przez szczecińską firmę to nowość w skali kraju.”
Więcej: szczecin.tvp.pl


EDUKACJA / NAUKA

Monika HAPANIONEK, Paulina SOBKOWICZ, Wojciech ŚLĄCZKA
„Śródlądowe terminale LNGI ich możliwa lokalizacja na rzece Odrze”
[pobierz PDF]

Szczecin. Współpraca biznesowo-naukowa: Akademia Morska i ENEA
szczecin.tvp.pl [9.10.17]: „Akademia Morska w Szczecinie i Operator ENEA będą ze sobą współpracować. Wspólnie chcą zgłaszać innowacyjne projekty do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak np. system bezprzewodowego ładowania urządzeń elektrycznych na statkach cumujących w porcie.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Gdańsk. Porozumienie o współpracy na rzecz Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły
mgm.gov.pl [26.06.17]: „Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk zawarły porozumienie o współpracy na rzecz Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły. Dokument podpisali rektorzy prof. Jacek Namieśnik i prof. Jerzy Gwizdała oraz prof. Waldemar Świdziński, dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.”
Więcej: mgm.gov.pl

Użeglownienie wodnych dróg śródlądowych jednym ze strategicznych zadań Polski. Ogólnopolska debata na Politechnice Gdańskiej
pg.edu.pl [14.12.17]: „Jak dodał Jerzy Kwieciński, okres przygotowania i realizacji tego programu będzie dłuższy niż w przypadku programu drogowego i kolejowego. Jak zapowiedział, użeglownienie wszystkich międzynarodowych, wodnych szlaków śródlądowych w kraju – dolnej Wisły, Odry, połączenia Wisły z Morzem Czarnym – może kosztować łącznie od 60 do 150 mld zł.”
Więcej: pg.edu.pl

Warszawa. Konferencja „Rzeki dla zrównoważonego rozwoju”
mgm.gov.pl [25.11.17]: „…w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, odbywa się konferencja pt. „Rzeki dla zrównoważonego rozwoju” organizowana przez „Koalicję Ratujmy Rzeki” oraz ruch „Nauka dla przyrody”. W panelu dotyczącym potencjału transportowego rzek wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ).”
Więcej: mgm.gov.pl

„W Politechnice Gdańskiej – o wykorzystaniu Wisły. Żegluga śródlądowa może być ważna dla gospodarki, ale w pierwszej kolejności… kolej rozbudujmy do polskich portów morskich, bo inni nas zniszczą.”
Więcej: netka.gda.pl [14.12.17]

Kraków. Nowa specjalność na Politechnice. Inżynieria dróg wodnych
www.wis.pk.edu.pl [31.10.17]: „”Inżynieria dróg wodnych na Politechnice Krakowskiej to nowa specjalność, która powstała, mimo że polska żegluga śródlądowa praktycznie nie istnieje. W 2015 r. udział transportu wodnego w naszym rynku przewozów wyniósł zaledwie 0,4 proc. Czy jest szansa na zmianę?” – rozmowa dziennikarza Gazety Wyborczej z dr hab.inż. Stanisławem M. Rybickim, Dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej.”
Więcej: www.wis.pk.edu.pl

Technikum żeglugi śródlądowej znów działa
wroclaw.tvp.pl [1.07.17]: „Po 12 latach Technikum Żeglugi Śródlądowej wraca na mapę wrocławskich szkół. W przyszłym roku naukę między innymi na profilu stoczniowym rozpocznie 40 uczniów.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

70. rocznica powstania Technikum Żeglugi Śródlądowej, które wraca do Wrocławia po 12 latach
gazetawroclawska.pl [29.06.17]: „40 uczniów od września rozpocznie naukę w dwóch pierwszych klasach Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Szkoła nie działała przez 12 lat.”
Więcej: gazetawroclawska.pl

Kierunek akademicki żegluga śródlądowa powstanie, ale nie w Kędzierzynie-Koźlu
radio.opole.pl [18.11.17]: „Od przyszłego roku akademickiego młodzież będzie mogła się kształcić na kierunku żegluga śródlądowa, który otwiera Akademia Morska w Szczecinie. Filia w Kędzierzynie-Koźlu powstanie najwcześniej za dwa lata, o ile pozwoli na to ustawa o kształceniu wyższym, która ma zostać wprowadzona w życie w przyszłym roku.”
Więcej: radio.opole.pl

Zawarto porozumienie o przejęciu Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu
mgm.gov.pl [15.12.17]: „Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zawarł porozumienie z Januszem Żmurkiewiczem – prezydentem miasta Świnoujście o przejęciu Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.”
Więcej: mgm.gov.pl

Kuźnia Raciborska. Transport po Odrze ma tysiące lat
nowiny.pl [1.10.17]: „Trzy dni trwała konferencja pt. „Odra – rzeka, która nie zna granic”. Od 21 do 23 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Kuźni prawie sto osób słuchało wykładów dotyczących planów i możliwości wykorzystania rzeki. Konferencja, współorganizowana z Czechami, miała na celu przybliżenie mieszkańcom nadodrzańskich gmin tego tematu w sposób przystępny. Właśnie sposób przekazu różnił ją od wykładów akademickich.”
Więcej: nowiny.pl

Warta. Historia regulacji i melioracji
pnujsciewarty.gov.pl: „Zasadnicze zmiany hydrograficzne w dolinie Warty nastąpiły w końcu XVIII wieku, za czasów panowania Fryderyka Wielkiego, podczas prac regulacyjnych związanych z przygotowaniem drogi wodnej Wisła – Odra. Działania te podjęto w celu przyspieszenia spływu wód oraz zabezpieczenia części doliny przed zalewaniem. Projekt regulacji rzeki wykonał w 1765 r. I. J. Petri. Prace zaczęto na wielką skalę w 1767 r.”
Więcej: pnujsciewarty.gov.pl


MIASTO i RZEKA / TURYSTYKA

Szczecin. Jest 8,5 mln zł na badania, ale o 4 mld złotych na nową obwodnicę na razie nie ma mowy
wyborcza.pl [18.12.17]: „Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przeznaczy 8,5 mln zł na sfinansowanie badań geologicznych niezbędnych do dokumentacji pozwalającej zbudować zachodnią obwodnicę Szczecina.”
Więcej: szczecin.wyborcza.pl

Szczecin. Prof. Zarzecki: Organizacja The Tall Ships Races w Szczecinie była strzałem w dziesiątkę
polsatsport.pl [21.12.17]: „Organizacja The Tall Ships Races była strzałem w dziesiątkę – oznajmił w czwartek prof. dr hab. Dariusz Zarzecki, który badał wpływ żeglarskiego wydarzenia na gospodarkę Szczecina. Według raportu szacunkowe wydatki turystów wyniosły od 89 mln zł do 258 mln zł. Poniesione koszty przez miasto to kwota 21,5 mln zł.”
Więcej: polsatsport.pl

Lubuskie: w wakacje samorządowe statki wycieczkowe przewiozły 12 tys. turystów
gospodarkamorska.pl [7.09.17]: „Podczas wakacji dwa należące do samorządu statki kursujące po środkowym odcinku Odry przewiozły łącznie 12 tys. turystów. Przez większą cześć lata pływały w rejonie Słubic i Głogowa – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.”
Więcej: gospodarkamorska.pl

Pomorze Zachodnie atrakcyjne turystycznie
szczecin.tvp.pl [29.09.17]: „Z roku na rok w Zachodniopomorskiem urlop spędza coraz więcej osób zarówno z Polski jak i zagranicy. Potrafimy już wyprzedzić popularne regiony Bułgarii, Malty czy Finlandii.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Rekordowy wynik szczecińskiej mariny
szczecin.tvp.pl [24.10.17]: „W tym roku port jachtowy na wyspie Grodzkiej odwiedziło ponad 1000 jednostek z 12 państw. Wśród gości byli między inny: Niemcy, Szwedzi i Holendrzy.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Motorówki zakończyły sezon
szczecin.tvp.pl [17.10.17]: „Zakończył się sezon wypożyczalni motorówek Żeglugi Szczecińskiej. Cztery niewielkie łódki w trakcie pięciomiesięcznego sezonu przepłynęły łącznie 18538 kilometrów. To dystans jaki w linii prostej dzieli Szczecin od Nowej Zelandii.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Zwycięska koncepcja Łasztowni w Szczecinie [Wyniki konkursu]
bryla.pl [18.10.17]: „Do konkursu zgłosiły się 242 pracownie z Polski, Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii, z czego 26 zespołów projektowych nadesłało prace. Za najlepszą z nich uznano koncepcję opracowaną w biurze architektonicznym Zbigniewa Maćkowa.”
Więcej: bryla.pl

Szczecin. Łasztownia zmieni właściciela
szczecin.tvp.pl [20.12.17]: „Tereny na szczecińskiej Łasztowni miasto będzie mogło kupić – zapewnia wicemarszałek Sejmu, Joachim Brudziński. Magistrat zabiegał o to od kilku lat, podobnie jak o nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego. Tam jednak – porozumienia z właścicielem terenu – Polską Żeglugą Morską – nie ma i nic nie wskazuje na to, by miało być.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Nowy bulwar na Łasztowni już gotowy. Wygląda bardzo ładnie! [ZDJĘCIA]
gs24.pl [28.06.17]: „Wyremontowany bulwar na Łasztowni wygląda bardzo ładnie. Prace budowlane już się tam zakończyły, lada dzień będzie można się nim przespacerować.”
Więcej: gs24.pl

Szczecin. Na jednym bilecie: powstaje Szczecińska Kolej Metropolitarna
szczecin.tvp.pl [13.12.17]: „W Szczecinie podpisano porozumienie w sprawie zbudowania 26 węzłów przesiadkowych zlokalizowanych na terenie miasta. Inwestycja jest częścią budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Racibórz. Przestaliśmy widzieć w rzece tylko groźbę. Inwestujemy w bulwary, stworzymy tramwaj rzeczny
katowice.wyborcza.pl [30.06.17]: „Pod 2010 roku przestaliśmy widzieć w Odrze tylko groźbę powodzi. Dla mieszkańców i dla mnie stało się jasne, że możemy już inwestować nad brzegiem, bo jesteśmy w stanie opanować żywioł – mówi prezydent Raciborza, Mirosław Lenk.”
Więcej: katowice.wyborcza.pl

Nowa Sól zrewitalizuje tereny po Fabryce Nici „Odra”
portalsamorzadowy.pl [3.10.17]: „”Ma tam powstać Wieża Ciśnień Społecznych i Gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Wieża będzie nie tylko przebudowana, ale także rozbudowana z zagospodarowaniem placu wokół” – powiedział prezydent Nowej soli Wadim Tyszkiewicz.”
Więcej: portalsamorzadowy.pl

Zachodniopomorskie. Leksykon żeglarstwa
szczecin.tvp.pl [1.10.17]: „528 haseł i 359 fotografii. Powstał leksykon żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego. To pierwsza taka pozycja na rynku.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Flis Odrzański. 70-metrowa tratwa przepłynęła przez Głogów
miedziak.info.pl [3.07.17]: „Tuż obok głogowskiej MARINY przepłynęła ponad 70-metrowa tratwa, na której zbudowano niewielkie domki.”
Więcej: miedziak.info.pl

Wrocław: Tak dawniej pływaliśmy po Odrze [ZDJĘCIA]
gazetawroclawska.pl [4.07.17]: „Statki wycieczkowe, występy artystyczne i pokazy psów. Działająca pełną parą stocznia remontowa i hucznie obchodzone Dni Morza, które dodawały miastu kolorytu. Jeszcze do niedawna Odra we Wrocławiu bez przerwy tętniła życiem.”
Więcej: gazetawroclawska.pl

Wrocław. Działamy na rzecz Odry. Działalność i plany Odra Centrum
wroclawnadodra.pl: „Program Odra Centrum i Fundacji OnWater.pl kierowany jest zarówno do dzieci, jak i osób starszych. Mogą z niego skorzystać zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni miłośnicy rzeki, np. rodziny. Oferta centrum Odry to dobra propozycja dla nauczycieli i wykładowców, którzy w ramach lekcji prowadzonych w szkołach i na uczelniach mogą skorzystać z pomocy Fundacji.”
Więcej: wroclawnadodra.pl

Wrocław: deweloperzy budują mieszkania nad rzekami. „Nie ma ryzyka powodzi”
tuwroclaw.com [12.07.17]: „Co jakiś czas widzimy reklamy nowych inwestycji mieszkaniowych nad Odrą, Bystrzycą, Oławą, Widawą i Ślęzą. Deweloperzy nie mają większych problemów z ich sprzedażą. Czy wrocławianie przestali się bać powodzi?”
Więcej: tuwroclaw.com

Szczecin. Przylądek Czterech Szkieletów powstanie w Dąbiu
szczecin.tvp.pl [29.11.17]: „Przylądek Czterech Szkieletów na terenie Sadlińskich Łęgów w Dąbiu będzie składał się z pięciu zakątków. Pierwszy zlokalizowany będzie w rejonie ulicy Jeziornej i przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i rowerzystów i rolkarzy.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin – rowerem po wałach przeciwpowodziowych – do Bałtyku
Nowy odcinek drogi rowerowej Szczecin – Lubczyna. Zobacz film.
Więcej: youtube.com

Szlak rowerowy wzdłuż rzeki Odry
magnespodry.pl [16.09.17]: „Szlak rowerowy wzdłuż rzeki Odry, lewym jej brzegiem to plan naszej dzisiejszej trasy. Wycieczka ma około 75 km i przebiega przez wiele ciekawych miejsc powiatu słubickiego, między innymi odwiedzimy „bocianią wioskę” Kłopot, w której pobliżu znajduje się też „most donikąd”.”
Więcej: magnespodry.pl

Płynęli z Kędzierzyna-Koźla do Londynu. Ich łódź zatonęła na Morzu Północnym
nto.pl [4.09.17]: „Krzysztofa Więckiewicza i Piotra Furmana uratował śmigłowiec Bundeshwery.”
Więcej: nto.pl
Zobacz także: opole.gosc.pl

Dziesięcioosobowa załoga z Gliwic dotarła do Szczecina w rekordowym czasie
silesion.pl [4.08.17]: „Uczestnicy rejsu „Odra dla zuchwałych” postawili sobie ambitny cel przybicia do brzegu w Szczecinie w ciągu zaledwie 7 dni. Z gliwickiej mariny wyruszyli w ubiegłą sobotę tuż po godzinie 10:00. Na metę dotarli już w czwartek krótko po 15:00. Tym samym ustanowili rekord Polski. Niezwykłą dziesięcioosobową załogę „Wrzaskuna” stanową gliwiccy harcerze, członkowie śląskiego Yacht Clubu oraz dwie osoby niewidome z Fundacji „Zobaczyć Morze”.”
Więcej: silesion.pl

Taksówki wodne w Rotterdamie – mieście zwróconym ku wodzie
wroclaw.tvp.pl [15.12.17]: „Rotterdam to duże portowe miasto w Holandii. Popularnym środkiem transportu są tam taksówki wodne. Miasto poprzecinane jest kanałami wodnymi.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław. Rura, która musi zniknąć
wroclaw.tvp.pl [11.11.17]: „Jest szansa na usunięcie rury ciepłowniczej od lat jest szpecącej most Pomorski – jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów we Wrocławiu.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław. „WRO” dla miłośników selfie i pragnących odpoczynku
wroclaw.tvp.pl [20.06.17]: „Instalacja przestrzenna „WRO”, będąca jednocześnie ławką, stanęła na bulwarze Kaczyńskich przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Bulwar Dunikowskiego najpiękniejszym elementem „Pięknego Wrocławia”
wroclaw.tvp.pl [21.06.17]: „Główna nagroda w konkursie „Piękny Wrocław” przyznana po raz 27. W tym roku otrzymał ją Bulwar Dunikowskiego.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Szczecin. Komisja rewizyjna o marinie na Wyspie Grodzkiej
szczecin.tvp.pl [19.09.17]: „Feralna marina na Wyspie Grodzkiej znów pod lupą szczecińskich radnych. Komisja Rewizyjna wraca do tematu, choć są głosy, że nie ma to sensu, bo sprawę musi do końca wyjaśnić prokuratura.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Połyskująca „NAWA”. Szansa na nowy symbol Wrocławia?
wroclaw.tvp.pl [30.06.17]: „Wielkogabarytowa instalacja została umieszczona w centralnym punkcie najmniejszej spośród wrocławskich wysp.”
Więcej: wroclaw.tvp.pl

Wrocław. Kolejna inwestycja nad samą Odrą. Rusza projekt Miasto Marina [WIZUALIZACJE]
investmap.pl [3.07.17]: „Ronson Development rusza z kolejną inwestycją we Wrocławiu – będzie to Miasto Marina. Przy ulicy na Grobli stanie w sumie 5 budynków, w których znajdzie się 151 mieszkań.”
Więcej: investmap.pl

Wrocław. Zdewastowane kąpielisko Różanka zamieni się w marinę Kleczków
wroclaw.pl [24.11.17]: „Restauracja, plaża, pomosty nad Odrą, sala spotkań dla mieszkańców oraz wodne centrum sportu z żaglówkami i motorówkami – w miejscu, gdzie obecnie jest zniszczone kąpielisko Różanka, za 2 lata powstanie marina Kleczków.”
Więcej: wroclaw.pl

Nowy trend. Wrocławianie wracają nad Odrę
wroclaw.onet.pl [22.11.17]: „Od kilku lat systematycznie zmienia się podejście wrocławian do Odry. Nad rzeką powstają mariny, kawiarnie, plaże i bulwary. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy coraz częściej i chętniej spędzają tam czas, a także decydują się na zakup mieszkania.”
Więcej: wroclaw.onet.pl

Opole – Świnoujście. Rowerem nad morze dla Laury Biel
opole.tvp.pl [8.09.17]: „600 kilometrów w 5 dni. Taką trasę pokonali opolscy policjanci, którzy na rowerach wybrali się z Opola do Świnoujścia. Podczas podróży promowali zbiórkę pieniędzy na rzecz nienarodzonej Laury Biel. Z ich strony był to odruch serca i gest solidarności wobec kolegi-policjanta, którego córka wymagająca natychmiastowej operacji, już wkrótce przyjdzie na świat.”
Więcej: opole.tvp.pl

Szczecin. Szkoła żeglarska dla dorosłych
szczecin.tvp.pl [20.09.17]: „Ruszyły zajęcia w szkółce żeglarskiej dla dorosłych. Zajęcia organizowane przez Centrum Żeglarskie będą odbywały się na lądzie, jeziorze i rzece.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Opolskie. Tradycje winiarskie odkrywają na nowo
opole.tvp.pl [19.11.17]: „Czy trunek spod Paczkowa podbije podniebienia koneserów sprawdzał Wojciech Bularz [dop. TVP Opole].
Więcej: opole.tvp.pl

W Świnoujściu powstanie nowa przystań jachtowa za 4,9 mln zł
szczecin.tvp.pl [30.09.17]: „Podpisano umowę z wykonawcą nowej przystani jachtowej w świnoujskim Łunowie.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecin. Spółka FABRYKA WODY powołana
szczecin.tvp.pl [6.11.17]: „Urząd Miasta powołał spółkę Fabryka Wody. Nowo powstała spółka ma odpowiadać za budowę szczecińskiego aquaparku.”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Szczecińska Wenecja dziś i jutro [GALERIA]
24kurier.pl [11.12.17]: „…rewitalizacja jednego z budynków na potrzeby Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Efekt docelowy inwestycji i stan dzisiejszy obiektów można porównać na zdjęciach i wizualizacjach.”
Więcej: 24kurier.pl

Zalew Szczeciński. Czwartkowe spotkanie na szczycie w sprawie Trzebieży
marinas.pl [21.12,17]: „Prezes PZŻ Tomasz Chamera i prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski spotkali się w Szczecinie by rozmawiać o modernizacji portu jachtowego w Trzebieży.”
Więcej: marinas.pl

Police. Słynny kajak na sprzedaż
szczecin.tvp.pl [13.12.17]: „Ma siedem metrów długości, metr szerokości a Aleksander Doba trzy razy przepłynął nim Atlantyk. Słynny kajak można teraz kupić!”
Więcej: szczecin.tvp.pl

Głogów. X Mikołajkowy Spływ Płetwonurków Odrą
Więcej: youtube.com

Głogów. Wyłowił z Odry starą kotwicę
gazetawroclawska.pl [30.07.17]: „- Kotwica pochodzi z 1953 roku, z Warszawskich Zakładów Budowy Urządzeń Portowych – wyjaśnia nurek.”
Więcej: gazetawroclawska.pl

Wrocław. Rewitalizacja nabrzeża Oławy i Fabryka Schirdewana – jedna z koncepcji na konkurs SARP
hipermiasto.com [10.07.17]: „Przedmieście Oławskie jest drugim osiedlem we Wrocławiu, na którym prowadzona będzie rewitalizacja. Jej ważną częścią jest przywrócenie rzeki Oławy mieszkańcom. Rewaloryzacja zabytkowych budynków ma służyć nie tylko ich zachowaniu i odwróceniu postępującej degradacji, ale również obecnym i przyszłym mieszkańcom tego wpisanego do rejestru zabytków dawnego przedmieścia.”
Więcej: hipermiasto.com

Lubuskie. Za nami powiatowe zawody wędkarskie. Kto upolował największe okazy?
powiatgorzowski.pl: „Zawody Wędkarskie w kategorii OPEN – „Mistrzowie Spinningu Powiatu Gorzowskiego Kostrzyn nad Odrą 2017” odbyły się w sobotę 7 października w Kostrzynie nad Odrą. Spinningiści z powiatu gorzowskiego oraz miasta Gorzowa łowili na 9 kilometrowym odcinku linii brzegowej rzeki Odry. W tym roku wędki zarzuciło ponad 80 wędkarzy.”
Więcej: powiatgorzowski.pl


Mierzeja Wiślana / PORT w ELBLĄGU

„Ministerstwo wybrało lokalizację”. Przekop Mierzei Wiślanej w miejscowości Nowy Świat
polsatnews.pl [19.10.17]: „- Urząd Morski w Gdyni, a tym samym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wybrało lokalizację w miejscowości Nowy Świat, jako najlepszą do realizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną – poinformował szef MGMiŹŚ Marek Gróbarczyk.”
Więcej: polsatnews.pl


http://terazodra.pl
https://www.facebook.com/terazodra/
Twitter: @terazodra